Ułatwienia dostępu

 • Skalowanie treści 100%
 • Czcionka 100%
 • Wysokość linii 100%
 • Odstęp liter 100%

integrootwarcie strony legimi w nowym okniebip logootwarcie strony ibuk w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

VI Dni Kultury Żydowskiej (1-13 lutego 2022)

2022 02 TKŻ zbiorczy

Z wielką przyjemnością organizujemy po raz szósty Dni Kultury Żydowskiej – dwutygodniowe święto żydowskiej kultury, literatury, historii… Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniach z naszymi gośćmi – pasjonatami, znawcami, autorytetami; ludźmi, których warto posłuchać i czerpać z ich bogatej wiedzy i doświadczenia. W ramach DKŻ odbędzie się również kiermasz tematycznych książek antykwarycznych.

Tegoroczne spotkania poświęcone będą m.in. synagogom na Śląsku, projektowi imiennego upamiętniania ofiar Zagłady Ludzie, nie liczby, spotkamy się ze wspaniałymi pisarzami – Moniką Sznajderman i Marcinem Pilisem, wysłuchamy prelekcji o Marii Goeppert-Mayer oraz Ernście-Brunonie Motzku, odwiedzimy daleką Jordanię i Izrael, będziemy mieli także okazję poznać życie Żydów „od kuchni” oraz odbyć spacer z przewodnikiem po żydowskim cmentarzu.
Przez cały miesiąc prezentować będziemy trzy wystawy fotografii, związane z Dniami Kultury Żydowskiej.

Patronat medialny nad VI Dniami Kultury Żydowskiej objął Chidusz - magazyn żydowski.

Przypominamy, że do udziału w organizowanych przez nas wydarzeniach upoważniają bezpłatne wejściówki, które odebrać/zarezerwować można w filiach organizujących spotkania.

Rezerwacji miejsc na spacer po cmentarzu dokonujemy od poniedziałku, 17 stycznia, pod numerem telefonu 322 546 098, wewn. 112 (od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-15.00). Liczba miejsc dla osób chcących wziąć udział w spacerze jest ograniczona.

 

Uwaga! W dn. 28 stycznia br. zakończyliśmy zapisy na spacer po cmentarzu żydowskim. Mamy komplet zwiedzających, dziękujemy. Zapraszamy na inne wydarzenia w ramach VI Dni Kultury Żydowskiej. 

Poniżej prezentujemy program (wyłącznie wydarzenia o charakterze otwartym):

 

WYSTAWY

 • Cmentarz żydowski w Katowicach– fotografie Jarosława Kurka /czynna od 1 do 28 lutego/
  Filia nr 19, ul. Obrońców Westerplatte 10, Szopienice

 • Chasydzi – fotografie Joanny Sidorowicz /wernisaż: 1 lutego, godz. 17.00, czynna do 26 lutego/
  Filia nr 16, ul. Wajdy 21, Bogucice

 • Leopold Tyrmand – o stylu życia w kontrze – wystawa ze zbiorów IPN Katowice /czynna od 1 do 28 lutego/
  Filia nr 11, ul. Grażyńskiego 47, Koszutka

© 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach. Wykonanie Szymon Szostok