2022 1 f14 wystawa

Hej! Wszystkiego najlepszego w 2022 roku! :) Dziękujemy, że ubiegłe 12 miesięcy spędziliście z nami; mamy nadzieję, że i w kolejnych będziecie nas odwiedzać z nie mniejszą niż dotychczas ochotą. To dla nas ogromna przyjemność, móc Was gościć w naszych progach. Jeśli jesteście ciekawi, co szykujemy w najbliższym czasie, odpowiedź znajdziecie poniżej.

Nowy rok i nowy miesiąc rozpoczynamy kiermaszami książek antykwarycznych. Pierwszy odbędzie się już w poniedziałek, 3 stycznia, w Filii nr 32 na Ligocie – zapraszamy od 8.00 do 19.00 po książki dla dzieci i dorosłych. Na drugi zapraszamy w sobotę, ósmego, do Filii nr 14. Od 9.00 do 14.00 będziecie mogli kupić literaturę z różnych stron świata.

Wspomniana Filia nr 14 zaprasza również na spotkanie z dr. Jackiem Kurkiem, autorem książki… Tysiąclecie. Historia katowickiego osiedla ;) Koniecznie przybądźcie do Biblioteki, jeśli jesteście miłośnikami lub mieszkańcami tego osiedla. Całkiem po sąsiedzku, w Filii nr 12 na Os. Witosa, spotkamy się z kolei z Kariną Bugałą z Wolontariatu Misyjnego Domy Serca. Pani Karina opowie na czym polega i jak wygląda odbywanie wolontariatu w Hondurasie. Ta sama filia zaprasza również na recital kolęd i pastorałek w wykonaniu Piotra Klimy – członka chóru młodzieżowego Opery Śląskiej, uczestnika The Voice Kids 4, Szansy na Sukces oraz Eurowizji Junior 2019.

W ramach cyklu Wielokulturowy Śląsk, o Śląsku, ale nie tylko, opowie poeta, pisarz i redaktor Janusz Muzyczyszyn (zaprasza Filia nr 11), a w ramach cyklu Nie-zwykli spotkamy się w Filii nr 1 ze Sławomirem Cywką – wiceprezesem Stowarzyszenia w Labiryncie, zajmującego się problemami osób niewidomych i słabowidzących, biegaczem długodystansowym, zawodnikiem Blind Football i autorem kanału informacyjno-edukacyjny TYFLOAkademia w serwisie YouTube.

Filia nr 32 cały czas prowadzi Klub Szachowy – rozgrywki dla wszystkich zainteresowanych, a także naukę gry od podstaw dla seniorów – Senior w szachu. Filie nr 1, 3, 7, 13 oraz 25 zachęcają do przyłączenia się do Dyskusyjnych Klubów Książki dla dorosłych, natomiast filie 12, 14, 16 i 36 – dla dzieci.

Filia nr 10 przypomina o kursach języka polskiego dla obcokrajowców – Polish for foreigners. Najbliższe spotkanie odbędzie się 26 stycznia o 16.00.

Dorosłych miłośników planszówek zapraszamy na kameralny wieczór gier planszowych w Filii nr 26 w Murckach, a najmłodszych amatorów teatru zachęcamy do odwiedzin Filii nr 19 w Szopienicach, gdzie Teatr Bajkowe Skarbki Śląska wystąpi w przedstawieniu Opowieść z Zimowej Doliny. Dzieci w wieku przedszkolnym zapraszamy na wtorkowe spotkania z książką Czytanie na dywanie (w wybranych filiach), a rodziców maluszków w wieku do 3. roku życia na rodzinne spotkania literackie 3B. Bajtel – Bajka – Biblioteka w Filii nr 32. Spotykamy się 5 i 19 stycznia.

W naszej Bibliotece nie może zabraknąć również wystaw. W Filii nr 14 obejrzycie Odmęty absurdurysunki Anny Kłosowskiej, w Filii nr 16 Wojciech Mszyca zaprezentuje swoją fascynującą kolekcję NIVEAliów, a w Filii nr 19 przeniesiecie się w baśniowy świat ilustracji Štěpána Zavřela. Filia nr 30 zachęca do obejrzenia fotografii ze zbiorów Elżbiety Gepfert i Piotra W. Cholewy – Wysoki Zamek Lema, natomiast uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej nr 6 w Katowicach zapraszają do Filii nr 32, gdzie zaprezentują swoje prace plastyczne na wystawie Impresje z Rolnej 22.

Nieustannie, bardzo gorąco, namawiamy do subskrybowania Bibliotecznego Newslettera, dzięki któremu będziecie na bieżąco z tym, co i kiedy się u nas dzieje. Warto śledzić również nasze profile na FB oraz na Instagramie, gdzie informujemy o planowanych wydarzeniach oraz prezentujemy książki z naszego księgozbioru.

Przypominamy, że udział we wszystkich spotkaniach jest bezpłatny, obowiązują jednak wejściówki. Czytelnicy wypożyczający, a także uczestnicy spotkań, zobowiązani są do dezynfekcji rąk niezwłocznie po wejściu do lokalu, a także do noszenia maseczki, dokładnie zakrywającej usta i nos, przez cały czas przebywania w Bibliotece.