wszystkie zycia

Autorką książki pt. „Wszystkie życia Hedy Lamarr” jest Marie Benedict, pisarka wyłaniająca na światło dzienne historie wybitnych postaci, o których tak naprawdę mało się mówi, albo nie wspomina ich nazwisk. Jedną z takich osób jest Hedwig Kiesler, której dorobkiem jest nie tylko aktorstwo.

Książka podzielona jest na dwie części, które dzielą się na poszczególne rozdziały. Poznajemy Hedwig w momencie jej aktorskiego debiutu. Opowiada o swoich przeżyciach po pierwszych występach, wspomina liczne gratulacje i wręczane kwiaty. W tym miejscu pojawia się postać tajemniczego i cieszącego się niezbyt dobrą opinią Friedricha Mandla. To biznesmen, propagujący faszystowskie idee. Proponuje Hedwig małżeństwo, pod warunkiem jej rezygnacji z aktorstwa.

Prawdziwe oblicze Mandla Hedwig poznaje dopiero po ślubie, kiedy dominacja męża przybiera na sile. Pojawiają się rozkazy, wściekłość i zazdrość. Dodatkowo przeplatanka wydarzeń politycznych odbija swoje piętno na relacjach pomiędzy Hedwig, Friedrichem i jej rodzicami. Ciągły strach i obawa doprowadzają ją do rozpaczy. Wszelkie próby uwolnienia się od Friedricha nie zawsze kończą się sukcesem. Niemniej jednak udaje jej się w końcu uciec z Wiednia do Londynu. Tu zaczyna się nowe życie Hedwig. Postanawia powrócić do aktorstwa i rozwija swój talent w tym kierunku. Mimo to jej obawy nie ustępują. Odczuwa ciągły niepokój ze strony panowania Hitlera. Dodatkowo jako Żydówka musi być ostrożna w swoich poczynaniach, zwłaszcza, że pracuje na własne utrzymanie. W jej głowie kłębią się setki myśli o traktowaniu żydowskich aktorów i ich potajemnych wyjazdach do Ameryki. Hedwig również rozważa ten pomysł, dlatego postanawia wykupić bilet na statek, którym ma płynąć do Ameryki Louis Mayer, producent filmowy. Dzięki swej grze aktorskiej udaje jej się wynegocjować wyższe wynagrodzenie. W tym momencie rozpoczyna się jej nowa historia. Nie jest to już Hedwig Kiesler czy też Hedwig Mandal tylko Hedy Lamarr. Pierwsze dni za Oceanem z dala od Europy spędza na planie filmowym, rozmawia i negocjuje z reżyserem. Spokój Lamarr nie trwa zbyt długo. Wieści z Europy nie dają o sobie zapomnieć, przybierając na sile (m.in. przejęcie władzy przez Hitlera w Austrii, trudna sytuacja Żydów). Istotną kwestią dla Lamarr jest wówczas dokończenie procesu rozwodowego oraz ściągnięcie swojej matki do Ameryki. Z biegiem czasu Hedy poznaje Gene Markey, z którym bierze ślub. Ich małżeństwo nie trwa długo, a próba jego ratowania poprzez adopcję Jamesiego (dziecka żydowskiego, którego rodzice zostali deportowani) nie przynosi rezultatów. Historia Lamarr nie kończy się na karierze aktorskiej. Poza sztuką jej zainteresowania skupiają się na technice i wynalazkach. Wraz z George’em Antheil’em postanawia za pośrednictwem fal radiowych stworzyć system sterowania torped, a sygnał przesyłać poprzez zmieniającą się częstotliwość.

Czytając tę publikację odnosimy wrażenie, że słuchamy Hedy Lamarr, która własnymi słowami opowiada swoją historię. Autorka bardzo szczegółowo opisuje życie bohaterki, wczuwając się tym samym w jej rolę, w to co przeżywała, co czuła i co chciała osiągnąć.

Metryczka książki


Tytuł: Wszystkie życia Hedy Lamarr
Autor: Marie Benedict
Wydawnictwo: Muza
Rok wydania: 2020
Gatunek: literatura piękna

Notka o autorze

Katarzyna Latusek

Katarzyna Latusek


Pasjonatka kryminału pod każdą postacią, ale chętnie sięga też po literaturę popularnonaukową oraz  książki obyczajowe.

Miłośniczka historii Dolnego Śląska, florystyki i spacerów.

Lubi modę, góry, ogródkowe zacisze i kawę.