2021 09 04 narodowe czytanie

Narodowe Czytanie, ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo, odbędzie się już po raz dziesiąty. Lekturą czytaną w całej Polsce w sobotę 4 września, będzie dramat Gabrieli Zapolskiej Moralność Pani Dulskiej. To ponadczasowy tekst traktujący o tym, jak obłuda, zakłamanie, chciwość i fałszywa moralność niszczą człowieka.

Jubileuszowe Narodowe Czytanie w naszej Bibliotece odbędzie się w Ogrodzie S(ł)ów przy Filii nr 14 na Osiedlu Tysiąclecia. Wraz z zaproszonymi Gośćmi czytać będziemy fragmenty Moralności…, do czego zachęcamy również Czytelników. Aktorzy Teatru bez Sceny przedstawią wybrane fragmenty dramatu, wysłuchamy muzyki na żywo w wykonaniu wielokrotnie nagradzanej wokalistki, laureatki festiwali piosenki francuskiej i polskiej, artystki Teatru Rozrywki w Chorzowie – Joanny Możdżan.
W przestrzeni Ogrodu zaprezentujemy wystawę dedykowaną twórczości Gabrieli Zapolskiej, czytelników złaknionych literackich zakupów za bezcen zapraszamy na kiermasz książek antykwarycznych, a dzieci zachęcamy do wzięcia udziału w grze plenerowej, której głównym motywem będzie poznanie zasad savoire vivre’u. W trakcie wydarzenia prezentować będziemy ofertę kulturalną naszej Biblioteki, również Oddziału Książki Mówionej w Filii nr 1 w Śródmieściu, mającej w zbiorach ponad 7 tysięcy tytułów „książek mówionych”, tworzonych dla osób niewidomych i niedowidzących.  Pracownicy wspomnianej filii odpowiedzą na wszystkie Państwa pytania związane z możliwością korzystania z dostępnych dla czytelników materiałów.

Przed 4 września na stronie internetowej pojawi się specjalne wydanie Jednodniówki, poświęcone Gabrieli Zapolskiej i jej twórczości – do pobrania i wydrukowania. Jednodniówka w wielkim formacie zaprezentowana zostanie również w Ogrodzie.

Biblioteczny Ogród S(ł)ów to doskonałe miejsce do plenerowego czytania w rytmie slow, do czego serdecznie zachęcamy przybyłych na Narodowe Czytanie Gości. Zielona przestrzeń ogrodu będzie do Państwa dyspozycji.

W wydarzeniu udział wezmą osoby, które okażą przy wejściu do Ogrodu S(ł)ów bezpłatny bilet odebrany wcześniej w Filii nr 14. Przez cały czas trwania wydarzenia obowiązywać będzie zasada zachowania dystansu społecznego oraz reżimu sanitarnego. W kilku miejscach w Ogrodzie ulokowane zostaną dystrybutory z płynem dezynfekującym dłonie.

Program Narodowego Czytania:

• 11:00 – 11:10 Koncert Joanny Możdżan, wokalistki i artystki Teatru Rozrywki w Chorzowie
  • 11:10 – 11:25 Uroczyste rozpoczęcie, powitanie Gości
  • 11:25 – 11:40 Pierwsza sesja czytania
  • 11:40 – 11:55 Koncert Joanny Możdżan; piosenki z repertuaru Kabaretu Starszych Panów
  • 11:55 – 12:15 Fragment dramatu zaprezentowany przez aktorów Teatru bez Sceny
  • 12.15 - 12.25 Prezentacja Biblioteki, wręczenie nagród zwycięzcom wakacyjnych konkursów
    A gdzie Ty czytasz? oraz Limeryki na wakacjach
  • 12:25 – 12:40 Druga sesja czytania
  • 12:40 – 12:55 Koncert Joanny Możdżan; piosenki z repertuaru Kabaretu Starszych Panów
  • 12:55 – 13:15 Fragment dramatu zaprezentowany przez aktorów Teatru bez Sceny
  • 13:15 – 13:30 Trzecia sesja czytania
  • 13.30 – 13.40 Koncert Joanny Możdżan; piosenki z repertuaru Kabaretu Starszych Panów
  • 13:40 – 14:00 Uroczyste zakończenie, wspólne odczytanie rozdanego wcześniej fragmentu Moralności Pani Dulskiej, pamiątkowe zdjęcie.

Udział w Narodowym Czytaniu jest bezpłatny. Więcej informacji udzielają pracownicy Działu Metodyki, Analiz i Promocji pod numerem telefonu 322 546 098, wewn. 112 lub 121.

Serdecznie zapraszamy!