2021 04 26 tydzien bibliotek

Przed nami kolejny miesiąc, w którym zapraszamy Was do udziału w spotkaniach autorskich online. Miesiąc niezwykły, bo od 8 do 15 maja świętujemy XVIII Tydzień Bibliotek, pod hasłem Znajdziesz mnie w bibliotece, a od 26 maja do 1 czerwca obchodzimy XX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, którego tegoroczną myślą przewodnią jest Czytamy polskich autorów!

Maj i Tydzień Bibliotek zaczynamy z Filią nr 17, która zachęca dorosłych czytelników do wzięcia udziału w konkursie literackim Biblioteka, to takie miejsce…

Napiszcie wiersz lub opowiadanie, z biblioteką w roli głównej, i zawalczcie o wspaniałe nagrody! Więcej info w Filii.

A na jakie spotkania online Was zapraszamy? W czwartek, 6 maja, na profilu FB Filii nr 19, wysłuchacie prelekcji historyka Michała Bulsy, zajmującego się dziejami Katowic. Nasz gość opowie o związanych z III Powstaniem Śląskim miejscach w Szopienicach. W sobotę 8 maja (tak, to nie pomyłka) o godz. 17.00, Filia nr 12 będzie transmitować na swoim profilu na Facebooku spotkanie autorskie z Mariolą Zaczyńską. Autorka powieści obyczajowych promować będzie najnowszą swą książkę Więcej niż siostry. Spotkanie odbędzie się w formule live stream, więc przywitajcie się z pisarką koniecznie.
Kolejne spotkanie autorskie dla dorosłych, które odbędzie się w naszej Bibliotece, również będzie transmitowane na żywo. Filia nr 14 zaprasza 20 maja, także na 17.00, na swój profil na FB. Gościem filii będzie Anna Sulińska, autorka książek reportażowych Olimpijki oraz Wniebowzięte. O stewardesach w PRL-u. Zachęcamy do zadawania pytań w sekcji komentarzy, być może autorka udzieli odpowiedzi na najciekawsze?

Ale to nie wszystko, co szykujemy, bo dla dzieci też mamy świetne niespodzianki!

Filia nr 16 zaprasza dzieci na 26 maja, godz. 17.00. Połączymy się wirtualnie z Michałem Rusinkiem – literaturoznawcą i tłumaczem, najsłynniejszym w Polsce sekretarzem, autorem m.in. książek Wierszyki rodzinne, Od mikmaka do zazuli. Atlas regionalizmów dla dzieci czy Kefir w Kairze. Rymowany przewodnik po miastach świata.
A jeśli lubicie przedstawienia teatralne, nie przegapcie przedstawienia Walizki z różnych stron świata z udziałem fantastycznych lalek z Teatru Lalek Marka Żyły. Zapraszamy na FB F19 już 15 maja, o godz. 17.00. Na zakończenie miesiąca, 28 maja, ponownie na kanale F16, również odbędzie się teatrzyk dla dzieci – wystąpią aktorzy Teatru Bajkowe Skarbki Śląska z przedstawieniem Przygoda ciekawskiej księżniczki. Po przedstawieniu aktorzy zapraszają dzieci i rodziców na zabawy animacyjne.

Pamiętajcie, że jeśli nie uda się Wam punktualnie zasiąść przed ekranami, nie musicie się martwić – wszystkie nasze spotkania i przedstawienia online są dostępne później, także na kanale biblioteki w YouTube. Możecie do nich wrócić w każdej chwili.
Przypominamy również o możliwości zapisania się na newsletter, w którym dwa razy w miesiącu informujemy o tym, co też ciekawego będzie w bibliotece. Zaglądajcie na nasz blog oraz na Instagram, gdzie każdego dnia prezentujemy wybrane pozycje z naszego księgozbioru.