2021 03 26 f14 marta obuch v3Marzec to w naszej Bibliotece głównie V Dni Kultury Żydowskiej. Odbędzie się jednak u nas kilka innych wydarzeń w formule online (wciąż obowiązują nas „covidowe” obostrzenia), na które z przyjemnością Was zapraszamy.

Dla miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena, 25 marca to data symboliczna (jeśli nie wiecie dlaczego, podpowiedzi poszukajcie w książce ;)). W związku z wydarzeniami rozgrywającymi się tego dnia we „Władcy Pierścieni”, Brytyjskie Towarzystwo Tolkienowskie ustanowiło 25 marca Dniem Czytania Tolkiena. Z okazji święta gościem Filii nr 16 będzie Elżbieta Gepfert, była wieloletnia prezeska Śląskiego Klubu Fantastyki. Opowie ona o fenomenie brytyjskiego pisarza, który spopularyzował literaturę fantasy na całym świecie. Spotkanie transmitowane będzie o godz. 9.00 na profilu FB filii. Oczywiście tolkienowskiego akcentu nie może zabraknąć w tym dniu w Filii nr 30, mającej osobny dział z fantastyką. Być może bibliotekarkom uda się Was zaskoczyć nieznanymi Wam dotąd ciekawostkami o autorze? Przekonajcie się, zaglądając na ich FB!

Nazajutrz, na profilu FB Filii nr 14, wyemitowane zostanie spotkanie z Martą Obuch, lubianą autorką komediowych powieści kryminalnych. Rozmowę poprowadzi jedna z Waszych ulubionych moderatorek – Anna, autorka bloga Literackie Przeszpiegi ;)

Uczestników spotkań z cyklu Zdrowie w Bibliotece ucieszy zapewne kolejny film nagrany z udziałem Lidii Machaj, prezeski Stowarzyszenia Cztery Pory Życia. Pani Lidia od dawna podpowiada nam, jak w naturalny sposób dbać o zdrowie, wzmacniać ciało i ducha odpowiednimi ćwiczeniami. Co szykuje dla nas tym razem? To niespodzianka. Zajrzyjcie 23 marca na profil Biblioteki w YouTube by się dowiedzieć.
By ćwiczenia były efektywne, warto zmienić również nawyki żywieniowe na zdrowsze. O tym, po jakie produkty warto sięgać wiosną, opowie dietetyczka Monika Strządała. Jej prezentację zobaczycie na profilu FB Filii nr 12, emisja planowana jest na 20 marca. Tydzień później, ta sama filia zaprasza Was do wysłuchania opowieści Leszka Jęczmyka o kraszankach – „O jajach wielkanocnych godanie”. To spotkanie z popularnego cyklu Po naszymu, czyli po śląsku.
Gdy będziecie wypożyczać książki, koniecznie obejrzycie wystawy, które dla Was przygotowaliśmy. Lista aktualnie prezentowanych znajduje się w kalendarium. Będąc w dn. 18-20 marca w Filii nr 6, koniecznie weźcie udział w zabawie książkowej "Łut szczęścia". Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o zabawie, zapytajcie o szczegóły w filii.

A co z naszymi najmłodszymi czytelnikami? Nie zapominamy o nich nigdy! Dla dzieci również szykujemy nie lada atrakcję :) Gościem Filii nr 19 będzie niesamowita ekipa rozśmieszaczy – Teatr Lalek Marka Żyły! Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru obejrzymy przedstawienie online „Walizki z różnych stron świata”. Zapraszamy 26 marca na profil FB Filii nr 19. Młodym miłośnikom sztuki przypominamy, że cały czas prowadzimy na Facebooku Laboratorium SZTUKI online – warsztaty artystyczne na różnych poziomach zaawansowania. W marcu będziemy przygotowywać m.in. kolorowe motyle, marionetki i pacynki (Filia nr 17, Kreatywna Biblioteka), ozdobne karty świąteczne (profil główny biblioteki na FB, instrukcje przygotowane przez bibliotekarki z Filii nr 24), z pomocą bibliotekarek z Filii nr 15 popracujemy nad rękodziełem przedstawiającym nasze pasje (blog F15), a na profilu FB Filii nr 32 dowiemy się, jak za pomocą starych książek i makulatury wyczarować prawdziwą wiosnę w domu bibliofila.

Zaglądajcie regularnie na naszą stronę, zapiszcie się na biblioteczny newsletter (wiosna sprzyja zmianom, odświeżyliśmy jego wygląd! :)) i już nie przegapicie żadnego wydarzenia organizowanego w waszej ulubionej Bibliotece.