2021 03 tkz zbiorczy v 3

Jest nam niezwykle miło poinformować, iż pomimo tak trudnego czasu, w jakim się znaleźliśmy, kontynuujemy organizację Dni Kultury Żydowskiej. W tym roku spotykamy się z kulturą, sztuką i historią żydowską w naszej Bibliotece po raz piąty.

Ze względu na wprowadzone obostrzenia, związane z pandemią, spotkania nie mogą odbyć się na żywo, w filiach. Zapraszamy zatem przed ekrany, spotkania transmitowane będą na Facebooku oraz kanale Biblioteki na YouTube.

Patronat medialny nad V Dniami Kultury Żydowskiej objęli:
Chidusz - Magazyn żydowski oraz
Dziennik Zachodni.


Wydarzenie sfinansowane zostało ze środków pochodzących z Budżetu Obywatelskiego oraz Inicjatywy Lokalnej.

Aktualizacja z dn. 1 marca, godz. 14.00 - Szanowni Państwo, zainteresowanie spacerami po cmentarzu żydowskim jest ogromne. Limit miejsc na oba spacery został już osiągnięty.

 

Poniżej prezentujemy program V Dni Kultury Żydowskiej:

 

Wydarzenia dla Dzieci:

 • Mała książeczka o świętach żydowskich
  Spotkanie z Zofią Kusztal, katowiczanką, judaistką, doktorem historii, autorką wystawy Katowickie synagogi i autorką publikacji Mała książeczka o świętach żydowskich
  13 marca, godz. 17.00
  Facebook MBPKatowiceFilia3

Wydarzenia dla Dorosłych:

 • W poszukiwaniu minionego czasu
  Projekcja filmu Pawła Sataly, twórcy dokumentu pt. W poszukiwaniu minionego czasu. Film prezentuje historię oraz codzienne życie społeczności żydowskiej na Górnym Śląsku. Po projekcji filmu planowane jest spotkanie z jego twórcą
  2 marca, godz. 17.00
  Facebook MBPKatowiceFilia11
 • Ejlat - na styku czterech kultur
  Spotkanie z podróżnikiem Przemysławem Wiktorczykiem, autorem bloga Antek w podróży
  4 marca, godz. 17.00
  Facebook MBPKatowiceFilia16
 • Motywy i symbole na cmentarzach żydowskich Górnego Śląska
  Spotkanie ze Sławomirem Pastuszką – historykiem-judaistą, genealogiem, społecznym opiekunem cmentarza żydowskiego w Pszczynie, doktorantem na Wydziale Historycznym UJ, autorem książki Sprawiedliwy jak palma zakwitnie. Motywy i symbole cmentarza żydowskiego w Pszczynie (Wyd. 2020)
  5 marca, godz. 17.00
  Facebook MBPKatowiceFilia19
 • Pod presją
  Spotkanie z Tomaszem Żukowskim, autorem książki Pod presją. Co mówią o Zagładzie ci, którym odbieramy głos
  10 marca, godz. 17.00
  Facebook MBPKatowice
 • Mieszkańcy Górnego Śląska z pomocą Żydom w okresie II wojny światowej
  Spotkanie z dr Aleksandrą Namysło – historyczką z Instytutu Pamięci Narodowej - Oddział w Katowicach, autorką książek Druga strona lustra, Zanim nadeszła Zagłada... oraz Utracone nadzieje. Ludność żydowska w województwie śląskim katowickim w latach 1945-1970
  11 marca, godz. 17.00
  Facebook MBPKatowice
 • Czerń i purpura
  Spotkanie z Wojciechem Dutką – autorem książki Czerń i purpura, opartej na faktach powieści o miłości młodego esesmana do żydowskiej więźniarki Auschwitz
  12 marca, godz. 17.00
  Facebook MBPKatowice

 

Wydarzenia Na Żywo:

 • Zapisane w kamieniu
  Zwiedzanie zabytkowego cmentarza żydowskiego w Katowicach. Oprowadza Dariusz Walerjański – historyk, muzealnik, badacz historii Żydów na Górnym Śląsku, społeczny opiekun zabytków żydowskich w woj. śląskim. Spacery poświęcone są pamięci Jana Jagielskiego - pioniera dokumantacji i badań zabytków żydowskich w Polsce.
  14 marca, godz. 12.00 i 13.30
  Uwaga! Obowiązują telefoniczne zapisy - pod nr. tel. 322 546 098, wew. 112, w godzinach od 8.00 do 15.00 od poniedziałku do piątku. Zapisy ruszają 1 marca.
  W trakcie spacerów należy zachowywać bezpieczną odległość oraz zakrywać usta i nos.

Wystawy towarzyszące: