2021 03 tydzien kultury zydowskiej ver 2

Jest nam niezwykle miło poinformować, iż pomimo tak trudnego czasu, w jakim się znaleźliśmy, kontynuujemy organizację Dni Kultury Żydowskiej. W tym roku spotykamy się z kulturą, sztuką i historią żydowską w naszej Bibliotece po raz piąty.

Ze względu na wprowadzone obostrzenia, związane z pandemią, spotkania nie mogą odbyć się na żywo, w filiach. Zapraszamy zatem przed ekrany, spotkania transmitowane będą na Facebooku oraz kanale Biblioteki na YouTube.

Patronat medialny nad V Dniami Kultury Żydowskiej objęli:
Chidusz - Magazyn żydowski oraz
Dziennik Zachodni.

Wydarzenie sfinansowane zostało ze środków pochodzących z Budżetu Obywatelskiego oraz Inicjatywy Lokalnej.

Poniżej prezentujemy program V Dni Kultury Żydowskiej:

Wydarzenia dla Dzieci:

• Mała książeczka o świętach żydowskich
    Spotkanie z Zofią Kusztal, katowiczanką, judaistką, doktorem historii, autorką wystawy Katowickie synagogi i autorką publikacji Mała książeczka o świętach żydowskich
    13 marca, godz. 17.00
    Facebook MBPKatowiceFilia3

Wydarzenia dla Dorosłych:

• W poszukiwaniu minionego czasu
    Projekcja filmu Pawła Sataly, twórcy dokumentu pt. W poszukiwaniu minionego czasu. Film prezentuje historię oraz codzienne życie społeczności żydowskiej na Górnym Śląsku. Po projekcji filmu planowane jest spotkanie z jego twórcą
    2 marca, godz. 17.00
    Facebook MBPKatowiceFilia11
  • Ejlat - na styku czterech kultur
    Spotkanie z podróżnikiem Przemysławem Wiktorczykiem, autorem bloga Antek w podróży
    4 marca, godz. 17.00
    Facebook MBPKatowiceFilia16
  • Motywy i symbole na cmentarzach żydowskich Górnego Śląska
    Spotkanie ze Sławomirem Pastuszką – historykiem-judaistą, genealogiem, społecznym opiekunem cmentarza żydowskiego w Pszczynie, doktorantem na Wydziale Historycznym UJ, autorem książki Sprawiedliwy jak palma zakwitnie. Motywy i symbole cmentarza żydowskiego w Pszczynie (Wyd. 2020)
    5 marca, godz. 17.00
    Facebook MBPKatowiceFilia19
  • Komendant. Życie Salomona Morela
    Spotkanie z Anną Malinowską – dziennikarką, autorką książek Brunatna kołysanka. Historie uprowadzonych dzieci oraz Komendant. Życie Salomona Morela (historia komendanta obozu pracy Zgoda w Świętochłowicach)
    9 marca, godz. 17.00
  • Pod presją
    Spotkanie z Tomaszem Żukowskim, autorem książki Pod presją. Co mówią o Zagładzie ci, którym odbieramy głos
    10 marca, godz. 17.00
  • Mieszkańcy Górnego Śląska z pomocą Żydom w okresie II wojny światowej
    Spotkanie z dr Aleksandrą Namysło – historyczką z Instytutu Pamięci Narodowej - Oddział w Katowicach, autorką książek Druga strona lustra, Zanim nadeszła Zagłada... oraz Utracone nadzieje. Ludność żydowska w województwie śląskim katowickim w latach 1945-1970
    11 marca, godz. 17.00
  • Czerń i purpura
    Spotkanie z Wojciechem Dutką – autorem książki Czerń i purpura, opartej na faktach powieści o miłości młodego esesmana do żydowskiej więźniarki Auschwitz
    12 marca, godz. 17.00

Wydarzenia Na Żywo:

• Zapisane w kamieniu
    Zwiedzanie zabytkowego cmentarza żydowskiego w Katowicach. Oprowadza Dariusz Walerjański – historyk, muzealnik, badacz historii Żydów na Górnym Śląsku, społeczny opiekun zabytków żydowskich w woj. śląskim. Spacery poświęcone są pamięci Jana Jagielskiego - pioniera dokumantacji i badań zabytków żydowskich w Polsce.
    14 marca, godz. 12.00 i 13.30
    Uwaga! Obowiązują telefoniczne zapisy - pod nr. tel. 322 546 098, wew. 112, w godzinach od 8.00 do 15.00 od poniedziałku do piątku. Zapisy ruszają 1 marca.
    W trakcie spacerów należy zachowywać bezpieczną odległość oraz zakrywać usta i nos.

Wystawy towarzyszące: