Plakat promującyW marcu br. odbywał się w naszej Bibliotece IV Tydzień Kultury Żydowskiej. Niestety pandemia i wprowadzone w związku z nią obostrzenia uniemożliwiły nam kontynuację spotkań. Nie zrezygnowaliśmy jednak z organizacji dalszych wydarzeń, musieliśmy je tylko przesunąć w czasie. Oto wracamy!
Już 17 września, w czwartek, odbędą się dwa spacery po cmentarzu żydowskim w Katowicach. Przewodnikiem po kirkucie będzie historyk i obrońca kultury żydowskiej na Górnym Śląsku Dariusz Walerjański. Spacery odbędą się o godz. 14.00 i 15.45, wyłącznie dla grup zorganizowanych, w liczbie maksymalnie 30 uczestników na grupę. Pierwszeństwo zapisu mają osoby, które zostały zapisane na spacer marcowy, który z powodu pandemii musiał zostać odwołany. Z osobami tymi będziemy kontaktować się telefonicznie. Pozostałych zachęcamy do rejestracji pod nr. 322 546 096, wewn. 112, od wtorku, 8 września.

Uwaga! W dn. 14 września zapisy na obie listy zwiedzania zostały zamknięte, mamy komplet uczestników! Dziękujemy za zainteresowanie.

Nazajutrz po spacerze odbędzie się w Filii nr 14 na Os. Tysiąclecia spotkanie z Mikołajem Łozińskim, autorem książki „Stramer”. Filia nr 32 w Ligocie zaprasza 24 września na koncert psalmów w wykonaniu Pauliny i Szymona Statecznych, a 15 października gościć będziemy w Filii nr 11 Leszka Jodlińskiego, muzeologa i historyka sztuki, autora wielu książek, m.in. „Puste krzesła: historie Żydów ze Śląska”.

Miłośników miasta z przyjemnością zapraszamy na dwa spacery po katowickiej Koszutce. Oprowadzać będą Michał Bulsa, historyk i znawca miasta - spacer historyczny śladami pomników i miejsc pamięci, Adrian Szymura - miejski aktywista i inicjator powołania rady dzielnicy na Koszutce - spacer przyrodniczo-historyczny.

Filia nr 1 wznawia spotkania z cyklu Zdrowie w Bibliotece. Pierwszym po przerwie gościem będzie dobrze nam już znana Lidia Machaj, prezeska Stowarzyszenia Medycyny Komplementarnej i Alternatywnej CZTERY PORY ŻYCIA. Wrześniowe spotkanie poświęconąe będzie ziołom, które rosną w naszym sąsiedztwie (część druga).

Kolejne spotkania, na jakie mamy przyjemność Was zaprosić, odbędą się w październiku. Gościem Filii nr 10 w Ochojcu będzie Magdalena Majcher, autorka cykli powieści „Wszystkie pory uczuć”, „Saga nadmorska” oraz „Osiedle pogodne”, z kolei w Filii nr 14 na Os. Tysiąclecia spotkamy się z Ałbeną Grabowską, autorką sagi „Stulecie winnych” oraz bestsellerowej powieści „Matki i córki”.

Na wszystkich spotkania, tych w ramach Dni Kultury Żydowskiej oraz pozostałych, obowiązuje limit miejsc; udział mogą wziąć osoby, które odbiorą wcześniej w wymienionych filiach bezpłatne wejściówki (dystrybucję rozpoczynamy na dwa tygodnie przed terminem wydarzenia). Zarówno podczas spaceru po cmentarzu żydowskim, jak i podczas koncertów i spotkań, obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa, a także dezynfekcja rąk.

O kolejnych spotkaniach, na które będziemy mogli Was zaprosić, będziemy informować na bieżąco na naszej stronie oraz na Facebooku. Przypominamy również o możliwości subskrypcji newslettera, w którym informujemy o organizowanych w Bibliotece wydarzeniach.