tydzien bibliotek 2020

Tydzień Bibliotek to ogólnopolskie święto czytelnicze, zainicjowane w 2004 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Rozpoczyna się zawsze 8 maja – w Dniu Bibliotekarza. Bardzo miło jest mieć swoje własne święto, więc jeśli chcielibyście w jakiś szczególny sposób okazać docenienie swoim ulubionym bibliotekarzom, to właśnie tego dnia jest ku temu najlepsza sposobność (prócz Dnia Przytulania Bibliotekarzy, który obchodzimy 1 marca i już się z tej okazji przytulaliśmy ;)).

Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek – Zasmakuj w bibliotece – wymyślił Mariusz Nakielny, starszy kustosz Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni. A dlaczego takie hasło? Jak wyjaśnia autor:
Zasmakuj w bibliotece, bo książką warto się delektować, smakujmy słowa, ciągle i wciąż od nowa. Korzystajmy z kalejdoskopu ofert dla naszych najważniejszych gości – Czytelników, by każdy z nich znalazł w bibliotece łakomy literacki kąsek. To dla was entuzjastów literatury i kultury jesteśmy. [źr. www.tydzienbibliotek.sbp.pl]

Z chęcią bierzemy każdego roku udział w Tygodniu Bibliotek, więc i teraz, pomimo wyjątkowej sytuacji, również nie mogliśmy odmówić sobie tej przyjemności. Zachęcamy Was, Czytelników, do przyłączenia się do akcji, którą organizować będziemy w sieci. Przedstawiamy kilka z wielu naszych propozycji:

Na bibliotecznym blogu polecać będziemy książki bezpośrednio związane z tematem przewodnim – obiecujemy, że będzie smakowicie! Na Instagramie również pojawią się ciekawe „polecajki” kulinarno-książkowe, okraszone apetycznymi zdjęciami… ;)
Wśród wielu propozycji, przygotowywanych przez Bibliotekarki i Bibliotekarzy których znacie z filii, polecamy Waszej uwadze szczególnie:

• spotkania autorskie online – Biblioteka Poetów z Marcinem Bedlickim na profilu FB Filii nr 19 (14 maja, godz. 17.00), a także spotkanie z Jakubem Ćwiekiem na profilu FB Filii nr 30 (8 maja, godz. 18.00, spotkanie live!)
  • dyskusyjne spotkanie online, organizowane przez moderatorkę klubu Porozmawiajmy o książkach, działającego w Filii nr 13. Osoby chętne do przyłączenia się prosimy o wiadomość na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. – w odpowiedzi otrzymacie tajny ;) kod dostępu do videorozmowy oraz datę spotkania. Tematem przewodnim będą historia bibliotek i najpiękniejsze biblioteki świata.
  • konkursy dla czytelników: Jak mnie widzisz? – konkurs na karykaturę bibliotekarza, organizowany przez Filię nr 6; Zgadnij czytelniku, co to za książka – konkurs z nagrodami, organizowany przez Filię nr 17; konkurs Filii nr 3 Ugotuj nam bajkę dla niedorosłych i dorosłych czytelników; konkurs przebieranek - wizerunek bibliotekarza „typowego” i „nietypowego” organizowany przez Filię nr 9; z kolei Filia nr 16 zachęca dzieci do udziału w konkursie plastycznym Mama, tata i ja… w bibliotece
  • zabawy, zagadki i quizy literacko-biblioteczne, m.in. odgadywanie tytułów książek po fragmentach okładek, zgadywanki o pisarzach, literackie „prawda czy fałsz”, quizy wiedzy o postaciach literackich, krzyżówki, rebusy, gry i wiele, bardzo wiele innych zabaw, także plastycznych
  • wirtualne zwiedzanie biblioteki – na wycieczkę po bibliotece z pozycji fotela zapraszają na swoje konta na Facebooku Filie nr 26 z Murcek i 36 z Burowca
  • Filia nr 14 zachęca do (bezpiecznego!) wyjścia z domu i wzięcia udziału w zabawie Bieg po wiersz – dla uczestników, którzy wykażą się kreatywnością, przewidziane są nagrody
  • Bibliotekarki „z szesnastki” nie samą pracą żyją. Jeśli jesteście ciekawi, jakie mają pasje i co robią, gdy nie pracują i nie czytają, zajrzyjcie 8 maja w południe na ich profil…

To oczywiście nie wszystko, co odbędzie się w Tygodniu Bibliotek w naszej Bibliotece. Gorąco zachęcamy, abyście regularnie zaglądali na naszą oficjalną stronę, biblioteczne blogi, profile na Facebooku i Instagramie (linki do nich znajdują się na profilach filii na naszej stronie, w zakładce Biblioteka). Smakowite świętowanie zaczynamy 8 maja. Pozostajemy na łączach!