czytaj dla odmiany okragle

W związku z zamknięciem filii, przyłączyliśmy się do akcji #zostańwdomu oraz #niezostawiamczytelnika i całą swoją działalność przenieśliśmy do sieci. Flagowym naszym projektem jest akcja „Bajka przez telefon”, o której przeczytacie tutaj.

Spośród innych bibliotecznych przedsięwzięć warto nadmienić codziennie ukazujące się na naszym bibliotecznym blogu oraz na profilu na Instagramie recenzje i krótkie „polecajki” książek z bibliotecznego księgozbioru. Zależy nam na tym, abyście, drodzy czytelnicy, zapoznali się z naszymi propozycjami, ponieważ, gdy już otworzymy nasze podwoje, nie chcemy byście poczuli się zagubieni w kwestii wyboru lektury. Nie wiemy jeszcze kiedy i na jakich zasadach otworzymy nasze filie, ale wiedzcie już teraz, iż nie wykluczamy wprowadzenia obostrzeń w swobodnym dostępie do regałów – dla bezpieczeństwa waszego, ale i naszego.

Przypominamy, że na naszym blogu pojawiają się również zabawy dla czytelników w każdym wieku – tytułomania (tekst z ukrytymi tytułami książek) czy quizy literackie dla dzieci i dorosłych. Sprawdzaliśmy już m.in. znajomość „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz, kryminałów, literatury iberoamerykańskiej czy reportaży. Pojawiły się również pytania o komiksy, książki z dzieciństwa czy… samą Bibliotekę! To oczywiście nie koniec przygotowanych przez nas quizów i zagadek, pojawią się nowe, bądźcie cierpliwi.

Warto wspomnieć o działalności naszych filii na portalu Facebook.

Szczególną aktywnością wykazują się m.in.:

Filia nr 12 z Os. Witosa, która publikuje filmiki instruktażowe dla najmłodszych, którzy lubią zajęcia plastyczne i zabawy z papierem. Dla tych, którzy chcą posłuchać bajek, panie bibliotekarki prowadzą „Czytanie na ekranie”. Co ciekawe, są to bajki tworzone… przez nie same! Na profilu F12 odbywają się również lekcje z podstaw języka angielskiego dla dzieci.

Filia nr 30 ze Śródmieścia pamięta o najmłodszych amatorach zajęć plastycznych, uczęszczających dotychczas na spotkania klubu „Fantazja”. Spotkania przeniesione zostały na profil filii na Facebooku. Z kolei dla dorosłych czytelników publikowane są filmy z gośćmi, z którymi, z powodu zamknięcia Biblioteki, nie zdążyliśmy spotkać się na żywo. I tak oto nagrywali dla nas m.in. tłumacz Piotr W. Cholewa, badacz życiorysu J.R.R. Tolkiena Ryszard Derdziński, czytali także popularni polscy autorzy jak Marta Kisiel, Krystyna Chodorowska czy Bartosz Szczygielski.

Bibliotekarki z Filii nr 26 z Murcek zabawiają Czytelników kreatywnymi zabawami, biorąc m.in. udział w akcji #betweenArtandquarantine organizowanej z okazji Dnia Sztuki przez Getty Museum. Nie wiemy dlaczego do tej pory nie zauważyliśmy, że nasze koleżanki są tak podobne do Fridy Kahlo, Dziewczyny z perłą czy Damy z gronostajem… :) Na profilu pojawiają się również literackie rebusy i quizy wiedzy, np. o Murckach.

Filia nr 3 z Załęża przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji czytania „Jeżycjady” online, na profilu publikowane są również zabawy – rozpoznawanie bohaterów literackich po ich cieniach, a także autorskie filmiki nawiązujące do postaci znanych z książek polskich autorów. Dla najmłodszych dzieci odbywa się raz w tygodniu czytanie w duecie z małym Tymkiem – miłośnikiem literatury i nauki przez zabawę.

Filia nr 28 z Podlesia zaprasza na swój Instagram, gdzie regularnie publikuje zdjęcia z polecanymi, na czas izolacji i po niej, książkami.

Czytelnikom, którzy przed zamknięciem Biblioteki nie mieli zaległości finansowych za przetrzymanie książek, przypominamy o możliwości korzystania z Legimi – cyfrowej wypożyczalni. Więcej o tym tutaj.

Jeśli tylko będziemy wiedzieć, kiedy i na jakich zasadach wznawiamy działalność i będziemy mogli gościć Was w naszych progach – od razu damy o tym znać.
Zaglądajcie na naszą stronę i na Facebooka, subskrybujcie newsletter – będziecie na bieżąco!