srebrna ksiazka plakat

 

W sierpniu ubiegłego roku Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach uruchomiła usługę „Katowicka Srebrna Książka dla Seniora”. Ideą jej jest umożliwienie kontaktu z kulturą czytelnikom, którzy nie mają możliwości osobiście stawić się w bibliotece – seniorom oraz osobom z niepełnosprawnościami. Książki dostarczane są do domów na zamówienie, bezpłatnie, specjalnie oznakowanym „książkobusem”. 

czytaj dla odmiany okragle

Kto powiedział, że w Bibliotece nie mogą obowiązywać promocje? Niedowiarkom udowodnimy, że dla nas nie ma rzeczy niemożliwych ;) Od dziś, tj. od 18 grudnia 2020 r., do 31 stycznia 2021 r., zwiększamy limit wypożyczeń. Teraz możecie w jednej filii wypożyczyć aż 10 książek lub audiobooków. Limit wypożyczeń w sieci - 20 egz.

Promocja warta skorzystania, prawda? :)

Pamiętajcie, że wypożyczenia są miesięczne, z możliwością przedłużenia terminu zwrotu. W przypadku ponownego odgórnego nakazu zamknięcia Biblioteki z powodu pandemii, wszystkie terminy wypożyczeń są przedłużane automatycznie, a kary za przetrzymanie nie są naliczane.

2021 ferie

 

Ferie z Książką to inicjatywa, która organizowana jest w Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach już ponad trzydzieści lat. Podczas tej edycji zabierzemy Was w wir Książkowego ReMiksu, który wybrzmiewać będzie w artystycznej i muzycznej nucie, z odrobiną komiksowego zacięcia, detektywistycznej tajemniczości, duchu EKO oraz w otoczeniu niezwykłych postaci świata kultury.

Tym razem zapraszamy do międzypokoleniowego spędzania czasu. Będziemy proponować spotkania, warsztaty, miejsca, które warto odwiedzić, zabawy i gry literackie oraz quizy, ale przede wszystkim ReMiksowe Książkowe Specjały.

Informacje o wydarzeniach odbywających się w ramach Ferii z Książką będą zamieszczane na głównym profilu Facebook.  

Legimi zamkniecie

 

Ważna aktualizacja:

Od dn. 2 kwietnia 2020 r., do odwołania, bezpłatne kody dostępu do Legimi otrzymać można wyłącznie poprzez zgłoszenia mailowe Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefoniczne 322 546 098 (wewn. 122).
Niżej 
wymienione filie, ze względu na zamknięcie Biblioteki, nie będą rozdawać kodów!

Z początkiem czerwca 2019 r. uruchomiliśmy w naszej Bibliotece opcję skorzystania z dostępu do cyfrowej wypożyczalni Legimi. Platforma ta oferuje możliwość wypożyczania e-książek, które czytać można na komputerze, smartfonie, tablecie lub czytniku.

W ramach programu pilotażowego oferujemy naszym Czytelnikom bezpłatny dostęp do katalogu ebooków, przygotowanego specjalnie z myślą o Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach. Kody uprawniające do zarejestrowania się w Legimi i korzystania z jej zasobów dostępne są w Filiach nr 1, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 16, 17, 19, 23, 25, 28, 30, 32. Z kodów korzystać mogą Czytelnicy także pozostałych filii – wyżej wymienione są jedynie miejscami ich dystrybucji. Każdy kod upoważnia do 30-dniowego, bezpłatnego dostępu do zasobów wirtualnej wypożyczalni.

 

 

czytaj 500

Drodzy Czytelnicy, tęskniliśmy za Wami przez ten miesiąc, kiedy musieliśmy zamknąć bibliotekę. Wiemy, że Wy za nami również tęskniliście. Mamy dobrą wiadomość – znów możemy otworzyć filie i zaprosić Was do nas - otwieramy się od 30 listopada 2020 r. :)

Wprawdzie nie możemy organizować spotkań na żywo, ani udostępniać komputerów, ale znów będziecie mogli swobodnie wybierać książki i audiobooki, które wypożyczycie do domu. W dalszym ciągu obowiązuje pełny reżim sanitarny, pilnujcie więc, by mieć dokładnie zasłonięte usta i nos, a po przekroczeniu progu biblioteki zdezynfekujcie ręce. Trzymajcie dystans, słuchajcie poleceń bibliotekarzy i pamiętajcie, że w innym miejscu książki zwracamy, a w innym wypożyczamy. Wszystko jest oznakowane, po prostu zwracajcie uwagę na to, by nie mieszać książek (audiobooków) wypożyczanych ze zwracanymi. Ma to związek z obowiązkową kwarantanną zwrotów.

planszowki 2020Dzięki głosom poparcia naszych Czytelników, udzielonym podczas głosowania w ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego, możemy już otworzyć Bibliotekę planszówek! W poniedziałek, 5 października 2020 r., do wypożyczalni gier w Filii nr 17 dołączy kolejnych osiem miejscówek. Miłośników posiadówek nad planszami zapraszamy do Filii nr 3, 10, 11, 14, 19, 26, 27 i 30, gdzie wypożyczą nowe, ale też i dobrze znane od lat tytuły. Mamy coś dla żądnej przygód młodzieży, dla dzieci lubiących wesołe zabawy, ale i dla dorosłych, którzy chcą spędzić czas przy dobrej fabule :)

nie zdaze

Chętnie sięgnęłam po książkę, gdy poznałam jej temat - problemy komunikacyjne. Ja się w nie wpisuję... To coś o mnie. Myślałam, że Autorka skupi się na kilku konkretnych osobach, zrobi studium przypadku. Ciekawie, ale nie spodziewałam się, że rzuci mnie to na kolana. Myliłam się.

Autorka, aby napisać książkę poświęciła 21 miesięcy, przejechała pociągiem 34000 km, a samochodem tylko 3400. Busem objechała 2200 km, a na nogach przedreptała 3100 km. Przeprowadziła tysiące rozmów. Poznała wsie, miasta i miasteczka... Pytała, drążyła, szukała w dokumentach. Aż w końcu powstała ta książka...

rockmann

 

Ten tytuł na mojej półce znalazł się przypadkiem i sobie wmawiałem, że kiedyś po niego sięgnę. Nie ukrywajmy - nie planowałem tego w najbliższej przyszłości.
Obecnie Mann budzi u mnie ambiwalentne uczucia. Cenię jego wielki dorobek, uwielbiam głos, ale najnowsze audycje niespecjalnie przypadły mi do gustu. Zresztą nie muszą się podobać - nikt nie zmusza do słuchania. I w tym oto czasie książka trafiła do rąk.

madame zero

Gdy zaczęłam czytać opowiadania Sarah Hall poczułam się jak gdybym stała na szczycie górskim i mocno wdychała czyste powietrze. Inny, niż zazwyczaj znany, rytm, inne budowanie zdań, postaci nieoczywiste, a klimat całości fascynująco i niepokojąco pochłaniający.

„Spojrzała na wodę. jezioro było puste. Pełne odpornego na noc nieba." [s. 264]

Już pierwsze opowiadania, noszące tytuł „Pani Lis" pokazało, że nie jest to banalny zbiór posklejanych liter, motywowany jedynie pragnieniem, aby było ładnie i miło. Że autorka daje czytelnikowi coś więcej, że więcej wymaga od siebie, ale też od niego, że zaprasza do ekscytującej podróży przez słowa, obrazy, treści.

przekroje

 

Czytałam tę publikację kilka razy, robiłam na jej podstawie zajęcia, posiadam ją we własnym księgozbiorze. Mój syn ją uwielbia, gorzej z warzywami ;) I wiecie co? Nadal mnie zachwyca.

Wszyscy myślą, że warzywa i owoce to zdrowie... ale to tak nudnie brzmi. Zastanawialiście się co w nich "siedzi"? Wiemy o witaminach, białkach, błonniku i innych poważnie brzmiących słowach. Ale czy potrafimy wyjaśnić, jak one działają na nasz organizm i co robią w jarzynach? Ta książka ułatwi Wam zadanie. Poznacie Białko Roślinne z ciut innej strony - to siłacz, który czasami lubi poleżeć na kanapie. Błonnik choć cienki i niepozorny, to pod wpływem wody nabiera masy. Spotkacie go w wannie. A witamina C to złota rączka, wszędzie jej pełno i wszystko naprawi. Sprawdźcie kogo można jeszcze spotkać w zdrowych warzywnych i owocowych mieszkankach.