naturalnie w bibliotece

 

W te wakacje wybieramy Bibliotekę, stawiamy na działania na łonie natury i w zgodzie z naturą. Wczuwać będziemy się w rytm naszej planety i słuchać sygnałów, które do nas wysyła.
Co to znaczy być minimalistą? Być zero waste? Co realnie możemy robić dla naszej planety?
Tym razem zapraszamy do międzypokoleniowego spędzanie lata. W naturalny sposób każdy znajdzie w naszej ofercie coś dla siebie. Będziemy proponować spotkania, warsztaty, miejsca, które warto odwiedzić, zabawy i gry literackie oraz quizy, ale przede wszystkim literaturę na lato. A wszystko to można będzie bezkarnie robić naturalnie w otoczeniu przyrody. O wszystkim będziemy informować na stronie Biblioteki oraz profilu Facebook Biblioteki oraz filii.

godziny otwarcia

Szanowni Czytelnicy, 25 maja br. Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach otwiera dla Was pozostałe (z wyjątkiem szpitalnych) filie biblioteczne. Ale uwaga – ze względu na obostrzenia związane z koronawirusem – zmieniają się godziny otwarcia, nie wszystkie filie będą czynne w soboty.

Filie nr 1, 7, 11, 12, 13, 14, 16, 17, 25, 28, 32

od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-19.00,
w soboty 9.00-15.00,


natomiast filie nr 3, 4, 6, 8, 9, 10, 15, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 26, 27, 28, 30, 31, 33, 35, 36

od 25 maja do odwołania, a filia nr 28 od 1 czerwca do odwołania:

poniedziałek, środa, piątek –  godz. 11.30-19.00

wtorek, czwartek – godz. 8.00-15.00, soboty nieczynne

Filia nr 5 Mł.- godz. 12.00-19.00. soboty nieczynne

Filie nr 34, 38 (szpitalne) są nieczynne

otwarcie biblioteki plakat

Szanowni Czytelnicy, Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach wznawia działalność po przerwie spowodowanej pandemią.
Ponowne otwarcie nastąpi w poniedziałek, 11 maja br., przy czym w pierwszym etapie otworzymy 8 filii:

 • Filia nr 11, ul. Grażyńskiego 47, Koszutka
 • Filia nr 12, ul. Witosa 18 B, Os. Witosa
 • Filia nr 13, ul. Młyńska 5, Śródmieście
 • Filia nr 14, ul. Piastów 20, Os. Tysiąclecia
 • Filia nr 16, ul. Wajdy 21, Bogucice
 • Filia nr 26, ul. Goetla 2, Murcki
 • Filia nr 28, ul. Uniczowska 36, Podlesie
 • Filia nr 32, ul. Grzyśki 19 A, Ligota

W wyżej wymienionych filiach już można zamawiać i rezerwować książki i audiobooki. 
Co istotne – w filiach tych, do czasu otwarcia pozostałych placówek, można będzie oddawać książki i audiobooki wypożyczone w innych naszych filiach.
Wypożyczanie kolejnych możliwe będzie nawet, gdy nie byli Państwo do wymienionych ośmiu filii zapisani.

czytanie na ekranie
Czytanie na Ekranie to, obok Bajki przez telefon, inicjatywna podjęta przez bibliotekarzy, mająca na celu utrzymanie kontaktu najmłodszych czytelników z kulturą. Pomysł obu akcji zrodził się w czasie, gdy Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach została zamknięta, a kontynuowane są w momencie, gdy filie nie prowadzą dotychczasowych cotygodniowych spotkań z cyklu Czytanie na dywanie.
O ile Bajka przez telefon to możliwość rozmowy dziecka z bibliotekarzem i ich bezpośredniego (choć telefonicznego) kontaktu, o tyle Czytanie na ekranie ma inne zalety - nie tylko słuchamy bajek, ale również widzimy obraz. Dodatkowo, wszystkie filmy Czytania na ekranie nagrywane przez bibliotekarki i bibliotekarzy są dostępne na bibliotecznym kanale Youtube, zatem w każdej chwili można do nich wrócić i raz jeszcze posłuchać niesamowitych i pełnych przygód historii. Co warto podkreślić to fakt, iż niektóre z bajek to teksty autorstwa naszych bibliotekarzy :)

logo katowice dla odmiany 250

 • Wsparcie twórców kultury – projekt z pulą 500 000 zł
 • Zwolnienia z czynszów i opłat śmieciowych dla podmiotów prowadzących działalność kulturalną w lokalach miejskich
 • Współpraca finansowa z miastem – umożliwienie realizacji zadań online lub w późniejszym terminie

W poprzednich tygodniach, w ramach walki ze skutkami koronawirusa, prezydent Marcin Krupa zaprezentował Katowicki Pakiet Przedsiębiorcy oraz Katowicki Pakiet NGO. Z kolei dzisiaj prezydent przedstawił założenia Katowickiego Pakietu dla Kultury.

quiz logo

Tym razem czytelnicze wyzwanie dla średniozaawansowanych znawców słowa, którzy zasmakowali w literaturze.
10/10 czyli dziesięć pytań o dziesięć książek.
Polecamy szybką rozgrywkę.

recenzja okragly 2

Wpadłam w wir komiksów. Czytam, zachwycam się i zasmucam... bo wybieram mocno emocjonalne dzieła, które uderzają z mocą huraganu.

Tym razem obrazkowa historia walki z chorobą - anoreksją. Mamy pełny obraz symptomów - jak podnoszenie poprzeczki, brak zrozumienia ze strony bliskich, szykany rówieśników, próba kontroli skierowana na wagę i jedzenie. Z każdą stroną widzimy jak bohaterka komiksu znika... Nie tylko wagowo, ale także z relacji z ludźmi. Widzimy jej próbę powrotu do zdrowia w konwencjonalny sposób - lekarze, terapeuci i dietetycy, ale także w niekonwencjonalny. Już wydaje się nam, że wszystko idzie w dobrym kierunku, nagle coś sobie uświadamiamy... gdy jest w najsłabszym momencie życia, dziewczyna zostaje wykorzystana. A zaufanie, które pokładała w ludzi i relacje z nimi, nadszarpnięte. Trauma goni, traumę... Ból, eksplozja myśli, poczucie winy i głód... Wszystko wraz ze smutkiem wylewa się z każdej strony.

tydzien bibliotek 2020

Tydzień Bibliotek to ogólnopolskie święto czytelnicze, zainicjowane w 2004 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Rozpoczyna się zawsze 8 maja – w Dniu Bibliotekarza. Bardzo miło jest mieć swoje własne święto, więc jeśli chcielibyście w jakiś szczególny sposób okazać docenienie swoim ulubionym bibliotekarzom, to właśnie tego dnia jest ku temu najlepsza sposobność (prócz Dnia Przytulania Bibliotekarzy, który obchodzimy 1 marca i już się z tej okazji przytulaliśmy ;)).

Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek – Zasmakuj w bibliotece – wymyślił Mariusz Nakielny, starszy kustosz Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni. A dlaczego takie hasło? Jak wyjaśnia autor:
Zasmakuj w bibliotece, bo książką warto się delektować, smakujmy słowa, ciągle i wciąż od nowa. Korzystajmy z kalejdoskopu ofert dla naszych najważniejszych gości – Czytelników, by każdy z nich znalazł w bibliotece łakomy literacki kąsek. To dla was entuzjastów literatury i kultury jesteśmy. [źr. www.tydzienbibliotek.sbp.pl]

dotknij poczuj zobacz

Od małego lubiłem chodzić na spacery lub organizować małe wypady rowerowe do lasów, by odkrywać tam nowe ścieżki i miejsca. Przez długi czas było to dla mnie wystarczające, ale kilka lat temu zaczęła mnie bardziej fascynować przyroda, a konkretniej mówiąc drzewa oraz ich relacja z człowiekiem. Jaki wpływ mają na nas drzewa, a jaki my mamy na nie? Czego możemy się od nich nauczyć? W jaki sposób mogą ułatwić nasze życie? Interesowała mnie także kwestia świadomości roślin – tego, czy potrafią myśleć, bądź komunikować się z nami oraz to, jak odpowiedzi na te pytania, mogłyby zmienić nasze postrzeganie świata. Książka Petera Wohlleben'a Dotknij, poczuj, zobacz; fenomen relacji człowieka z naturą porusza właśnie tą tematykę, zagłębia się w nią i odpowiada na te pytania, jednocześnie zbliżając nas do świata drzew w sposób, którego nie sposób nie docenić.

frankenstein shelley

Pozornie wszyscy znamy tę historię. Szalony naukowiec powołuje do życia odrażającego i niebezpiecznego potwora. Jednak warto wiedzieć, jak bardzo popkultura spłyciła ten obraz. Powieść Mary Shelley to tekst, który można interpretować i rozważać pod tak różnymi kątami, że zdaje się ilustrować problemy każdej epoki, która nastała odkąd powstał.

Najpopularniejszą drogą idziemy, myśląc o Frankensteinie jako o ostrzeżeniu przed igraniem z naturą, przed zbytnim zawierzaniem nauce. Ale jest to również źródło rozważań psychologicznych, moralnych czy feministycznych.