plakat promującyDrugi miesiąc wakacji to w naszej Bibliotece dalszy ciąg Akcji Lato z Książką. W sierpniu zapraszamy na nowe spotkania, nowe warsztaty i wyjścia w plener; niezmiennie jednak luftujemy się radośnie i oddajemy cześć nicnierobieniu.
A co robimy poza tym? Dorośli uczyć się będą czytać poezję – gośćmi naszej Letniej Szkoły Czytania Poezji będą poeci Wojciech Bonowicz oraz Wiesław Ciecieręga. Filia nr 13 zaprasza miłośników dyskusji literackich na kolejne spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy o książkach”. Na warsztat bierzemy literaturę podróżniczą :)
W pierwszy poniedziałek miesiąca odbędzie się tradycyjny kiermasz książek w Filii nr 32, a przez cały miesiąc, w Filii nr 35, zaopatrzyć się można w antykwaryczne książki obcojęzyczne i obcojęzyczną archiwalną prasę. Za bezcen!
Seniorom przypominamy o możliwości skorzystania z bezpłatnej pomocy w nauce podstaw obsługi komputera i Internetu, a także bibliotecznego Katalogu OPAC. Więcej o terminach i zakresie warsztatów komputerowych tutaj. Także dla seniorów działa klub nauki gry w szachy w Filii nr 32; w sierpniu spotkania odbywają się bez zmian.

2019 lato plakat
Tego lata będziemy luftować swoje myśli, uczyć się nicnierobienia i zażywać książkowej jogi. Odwoływać będziemy się do kultury i tradycji śląskiej, w której to dzieci przebywały na podwórkach przez większość dnia.
W lipcu i sierpniu zapraszamy do wybranych filii, młodych niedorosłych (7-12 lat) na spotkania ze słowem, warsztaty i zabawy literackie, by wspólnie przebywać na lufcie.

Odkryta na nowo przestrzeń będzie nęciła dotychczasowych użytkowników nowoczesnych technologii, prostotą i kreatywnością. Podczas „luftowania” będziemy uświadamiać, jak ważną rolę odgrywa powietrze, co można robić będąc na powietrzu i jak o to powietrze należy dbać. Podejmiemy działania warsztatowe, które pozwolą na ukierunkowanie tych myśli. Weźmiemy przykład z Dzieci z Bullerbyn, które spędzały na łonie przyrody cały swój czas, wymyślając kreatywne zabawy. Udowodnimy, że kontakt z przyrodą niesie ze sobą pozytywny wpływ na funkcjonowanie i rozwój organizmu, a także oddziałuje na odporność organizmu. Idąc tym tropem chcemy zachęcić młodych do korzystania z dobroci i różnorodności natury.
Naszymi specjalistami od luftu będą: Urszula Palusińska – autorka Brzuchem do góry, Piotr Bielski zajmujący się jogą śmiechu, na nudę warsztatami komiksowymi zaradzi Edyta Bystroń, a kryminalno-detektywistycznie - Marcin Pałasz, Wojciech Grajkowski, któremu natura nie jest obojętna, Teatr Lalki i Aktora ATENEUM, który o Piaskowym wilku wie całkiem sporo. Nie robiąc nic, można wpatrywać się w Niesamowity wszechświat i Brzechwę dzieciom (wystawy udostępnione przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia) oraz Drzewa Piotra Sochy i Wojciecha Grajkowskiego (wystawa udostępniona przez Wydawnictwo Dwie Siostry).

audiodelic

Nasza Biblioteka, wraz z Audiodelic, wirtualną wypożyczalnią prasy i magazynów w formie audio (do odsłuchiwania), organizuje dla Czytelników świetną akcję wakacyjną.  W lipcu i sierpniu, każdego 10., 20. i 30. dnia miesiąca, na oficjalnym bibliotecznym profilu na Facebooku (MBPKatowice) pojawi się pytanie konkursowe, związane z Audiodelic.

DPlakat promującyzięki otrzymaniu dofinansowania z Narodowego Centrum Kultury, udzielonego naszej Bibliotece w ramach programu Kultura - Interwencje 2019, możemy podczas tegorocznych wakacji zorganizować Letnią Szkołę Czytania Poezji.

W ramach Letniej Szkoły odbędą się cztery spotkania z poezją. Będziemy wspólnie czytać dzieła bardziej i mniej znane, wysłuchamy uznanego twórcy, przypomnimy sobie czym jest poezja śpiewana oraz poznamy sylwetki tych, którzy którzy poprzez swoją twórczośc przyczynili się do budowania w Polakach kulturowej i historycznej tożsamości.

01

FOTOGALERIA

Znak Niepokoju - koncert poezji śpiewanej Grzegorza Paczkowskiego.
Spotkanie zrealizowane w ramach Letniej Szkoły Czytania Poezji dofinansowanej przez Narodowe Centrum Kultury.


Czytaj dla Odmiany

Gdzie: Filia nr 3

Kiedy: 11 lipca  2019 r.

 

01

FOTOGALERIA

Serce Chopina

Spotkanie z Jackiem Dehnelem - poetą, pisarzem i tłumaczem.
Spotkanie przeprowadzone w ramach Letniej Szkoły Czytania Poezji.

Gdzie: Filia nr 25

Kiedy: 18 lipca 2019 r.

 

turniej wiking

Wraz z Wydawnictwem Literatura zapraszamy uczniów szkół podstawowych do wzięcia udziału w dwóch Turniejach Czytelniczych, organizowanych w naszej Bibliotece w październiku. Nad obydwoma Patronat Honorowy obejmuje pisarz Paweł Wakuła, autor książek będących przedmiotem Turniejów.

Pierwszy z nich – Saga o Wikingach – kierowany jest do uczniów klas VI, VII i dotyczyć będzie treści powieści Bjørn – syn burzy. Udział w nim brać będą drużyny złożone z dwóch osób.
Drugi Turniej – Wielcy Podróżnicy – poświęcony będzie książce Jajecznica Kolumba. Opowieści o wielkich podróżnikach, wchodzącej w skład serii A to historia!; udział w nim wezmą uczniowie klas IV i V, zebrani w trzyosobowe zespoły.

narodowe czytanie plakat

Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach serdecznie zaprasza do udziału w obchodach Narodowego Czytania w Ogrodzie Słów przy Filii nr 14 (ul. Piastów 20, Os. Tysiąclecia). W tym roku czytać będziemy nowele pióra znakomitych pisarzy polskich – Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza oraz Henryka Rzewuskiego.
Czytać będziemy wraz z zaproszonymi Gośćmi oraz z Czytelnikami, których zachęcamy do przynoszenia ulubionych fragmentów polskiej literatury i wspólnego ich czytania.

Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnią wielokrotnie nagradzani w Polsce i za granicą muzycy – skrzypaczka Sulamita Ślubowska oraz pianista Mateusz Lasatowicz. Artyści zaprezentują najpiękniejsze melodie pochodzące z filmowych adaptacji polskich utworów literackich.

01

FOTOGALERIA

Lato z Książką 2019 – Luftuj się z Biblioteką 
Lato 2019 to czas luftowania swoich myśli, uczenia się nicnierobienia i zażywania książkowej jogi. Czas odwoływania się do kultury i tradycji śląskiej, w której to dzieci przebywały na podwórkach przez większość dnia.

Gdzie: wiele filii

Kiedy: lato 2019 r.

 

ciasto ze szczypta

Są ludzie, który wierzą w dobroć i magię, taką codzienną. Taką, którą sami tworzymy rozsiewając wokół siebie dobre słowo, dostrzegając innych ludzi i ich problemy. Taki jest właśnie główny bohater - Oscar Dunleav. Chłopak, który z dobroci serca potrafi upiec ciasto jabłkowe tylko po to, by wywołać uśmiech na czyjejś twarzy. Pewnego dnia chłopiec znika. Właściwie chodzą słuchy, że utonął.
Poznajemy Oskara w momencie, gdy pociesza swoją przyjaciółkę Meg. Dziewczyna przeżywa wyprowadzkę na pół roku na drugi koniec świata. Chłopak sam ma niełatwą sytuację - wychowuje go tata, który po śmierci żony nadal jest załamany; brat jest niepełnosprawny, a teraz jego przyjaciółka wyjeżdża. Jednak jest pełen optymizmu, że nowa sytuacja przyniesie coś dobrego. Pustkę po Meg powoli zapełnia nowa sąsiadka Paloma - dziewczyna, która niestety wplata w tą piękną historię nici kłamstwa, intryg i poczucie bycia gorszym. Wszystko wokół Oskara się zmienia. Psują się jego relacje z Meg. On sam traci swój optymizm, ogarnia go żal, smutek i pustka. Gdy znika, wszyscy wierzą w jego śmierć. Tylko Meg ma wątpliwości i zaczyna poszukiwania...