plakat promujący

Luty, najkrótszy miesiąc w roku, a u nas dzieje się tyle, że i kolejny miesiąc moglibyśmy obdzielić wydarzeniami! Wszystkie są warte Waszej uwagi, ale to, co w lutym u nas najważniejsze, to II Festiwal Góry-Literatura-Biblioteka.. Jeśli nie zapoznaliście się z programem, koniecznie nadróbcie zaległości. Zwróćcie uwagę, iż comiesięczne spotkania w ramach cykli Nie-Zwykli i Wielokulturowy Śląsk odbędą się pod szyldem festiwalu właśnie. A co jeszcze wydarzy się w naszej Bibliotece?

Pracujących na co dzień z młodymi czytelnikami bibliotekarzy, zapraszamy na bezpłatne warsztaty z Wydawnictwem Dwie Siostry i Wydawnictwem Widnokrąg. Przedmiotem warsztatów będzie literatura dla dzieci i młodzieży, podejmująca ważne, nierzadko trudne tematy. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują wcześniejsze zapisy. Więcej informacji o warsztatach znajdziecie tutaj.

Miłośników krwistych powieści kryminalnych zainteresuje zapewne spotkanie z Wojciechem Szlęzakiem, promujące najnowszą jego powieść kryminalną „Schronisko dla ludzi”. Być może znacie autora z widzenia, ponieważ mieszka w Katowicach :) Spotkanie odbędzie się w Filii nr 11 na Koszutce.

plakat promujący

 

Inicjatywa Ferie z Książką  po raz trzydziesty zagości w progach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach. Podczas zimowych dni wprowadzimy w ruch słowa, poznamy tajniki sztuki teatralnej i zajrzymy za kulisy kinowych produkcji. A wszystko to dzięki oddziaływaniu Literackiego Kinematografu. Najgłośniejsze spektakle, grane na deskach teatrów świata, czy nagradzane filmy nie byłyby tak spektakularne, gdyby jako pierwowzór ich twórcom nie posłużyły książki.

W rolach głównych wystąpią: Justyna Styszyńska (ilustratorka, graficzka. Jest autorką serii książek Zwykli- niezwykli mieszkańcy Lasu, Łąki, i Biegunów jak i zeszytów z serii Idol o Marii Skłodowskiej-Curie, Fridzie Kahlo, czy Poli Negri), AGNIESZKA AYŞEN KAIM (tłumaczka języka tureckiego, turkolożka, opowiadaczka ze Stowarzyszenia „Grupa Studnia O.”, zajmującego się badaniem i praktykowaniem sztuki przekazywanej ustnie, autorka "Bahar znaczy wiosna"), Katarzyna Prudło (aktorka Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum, autorka wierszy dla dzieci).

gorski festiwal zbiorczy

W marcu 2019 roku zorganizowaliśmy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach pierwszy festiwal literacki pod nazwą Góry-Literatura-Biblioteka. Przedsięwzięcie łączące fascynację górami oraz literaturę dla dorosłych i niedorosłych cieszyło się tak dużym zainteresowaniem Czytelników, że postanowiliśmy je kontynuować.

W tym roku nasz górsko-literacki festiwal odbędzie się w dniach 1-7 lutego, a naszymi gośćmi będą m.in. Magdalena Gorzkowska – najmłodsza Polka na Mount Everest i pierwsza, która zdobyła Makalu bez wspomagania tlenowego; Krzysztof Wielicki – legenda polskiego himalaizmu, odznaczony w ub. roku Złotym Czekanem za całokształt osiągnięć, a towarzyszyć mu będą redaktorzy Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski – autorzy biografii himalaisty. Spotkamy się również z Mirosławem Pawłowskim, byłym alpinistą, który po wypadku porusza się na wózku, aktywnie podróżując i zdobywając najdalej wysunięte miejsca na kontynentach.

Plakat promujący

Gdy piszę te słowa, jest jeszcze grudzień; za chwilę Sylwester i kolejny rok przed nami. Mam wrażenie, że dopiero pisałam noworoczną notkę, czas tak prędko płynie. Jesteście ciekawi, co przyniesie nam styczeń 2020? Przede wszystkim wielką rewolucję związaną z Filią nr 26 w Murckach. Być może nie wszyscy wiedzą, że filia ta zmienia siedzibę i już niebawem (datę otwarcia na pewno ogłosimy z wyprzedzeniem) będzie w nowym miejscu. Zapamiętajcie nasz nowy adres: ul. Goetla 2, w budynku Zespołu Szkół nr 2, ale wejście będziemy mieć oddzielne.

Co będzie się działo w innych filiach? Już 3 stycznia, o godz. 17.00, odbędzie się duże spotkanie w Filii nr 14 na Osiedlu Tysiąclecia. Elżbieta Banasik-Brodecka przedstawi nam swą poezję tatrzańską. Wieczorowi poetyckiemu towarzyszyć będzie podwójny wernisaż wystaw – Katarzyna Banasik zaprezentuje linoryty „Zwierzaki”, a obie panie pochwalą się efektami wspólnej sesji fotograficznej „Nasze Taterki”. Nazajutrz, w tej samej filii, odbędzie się kiermasz książek antykwarycznych; kolejny – w Filii nr 32, w poniedziałek 13 stycznia (pierwszy pracujący poniedziałek miesiąca).

plakat promujący

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach, Wydawnictwo Dwie Siostry oraz Wydawnictwo Widnokrąg zapraszają bibliotekarzy pracujących z młodymi czytelnikami na spotkanie warsztatowe "Rozmawiamy! O ważnych tematach w książkach dla dzieci i młodzieży".
Ideą warsztatów jest zapoznanie bibliotekarzy z przykładami książek ze współczesnego kanonu literatury, podejmującymi tematy nierzadko uznawane za trudne, takie, których  rodzice unikają podczas rozmów z dziećmi i młodzieżą. Wraz z prowadzącymi zastanowimy się, w jaki sposób można wykorzystywać tego typu książki w pracy z młodymi czytelnikami, by nie tylko zachęcić ich do częstszego obcowania z literaturą, ale i wspierać ich otwartość na świat, samoświadomość czy pomóc budować wrażliwość społeczną.

42

Inicjatywa Ferie z Książką  po raz trzydziesty zagościła w progach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach. Podczas zimowych dni wprowadziliśmy w ruch słowa, poznaliśmy tajniki sztuki teatralnej i zajrzeliśmy za kulisy kinowych produkcji. A wszystko to dzięki oddziaływaniu Literackiego Kinematografu. Najgłośniejsze spektakle, grane na deskach teatrów świata, czy nagradzane filmy nie byłyby tak spektakularne, gdyby jako pierwowzór ich twórcom nie posłużyły książki.

Gdzie: wiele filii
Kiedy: styczeń 2020 r.

 

lasuch


Łasuch został mi polecony. Po przeczytaniu zarysu fabuły i obejrzeniu przykładowych plansz uznałem, że warto dać temu tytułowi szansę.
Świat przyszłości... może nie tak dalekiej jak się nam wydaje. Ludzkość wymiera, a w zasadzie wymarła. Pozostały jednostki, które próbują przeżyć i niebezpieczne grupy, których głównym celem, poza przeżyciem, jest łupieniem tego co jeszcze nadaje się do użytku. I są oni, dzieci, które zaczęły się rodzić po rozpoczęciu zarazy. Nie są to zwyczajne dzieci - to hybrydy. Częściowo ludzie, częściowo zwierzęta. Jednym z takich dzieci jest Łasuch. Chłopiec, który mieszka ze swoim ojcem w lesie. Jedyne co go wyróżnia to całkiem ładne poroże. Ojciec Łasucha umiera, a chłopiec musi opuścić bezpieczny las. Na zewnątrz nie jest bezpiecznie. Hybrydy są mordowane dla zabawy, a czasem w innych celach.

01

2020 rok przywitaliśmy z przytupem. Jak co roku trwa akcja Ferie z Książką, tym razem pod nazwą Literacki Kinematograf. Poza tym intensywnie przygotowujemy się do II Festiwalu Góry-Literatura-Biblioteka. Pomimo to cały czas odbywają się spotkania w ramach naszych cykli. Kilka fotorelacji znajdziecie poniżej. 
Fotogaleria z Ferii znajduje się tutaj.

Gdzie: wiele filii
Kiedy: grudzień 2020 r.

 

01

Mimo iż to koniec roku i sporo osób już myśli o Świętach i Nowym Roku to w bibliotece cały czas się dużo dzieje. Zapraszamy do obejrzenia wybranych relacji z minionych wydarzeń

Gdzie: wiele filii
Kiedy: grudzień 2019 r.

 

f.5 13Mieszcząca się w Ligocie, przy ul. Franciszkańskiej 33, Filia nr 5 Młodzieżowa to miejsce, w którym królują niedorośli czytelnicy. Z myślą o nich, ich komforcie czytania i zabawy, postanowiliśmy przearanżować przestrzeń biblioteczną, by stała się przytulniejsza i bardziej funkcjonalna. Nowa – stara Biblioteka stała się jeszcze bardziej przyjaznym dzieciom miejscem, gdzie chcą spędzać czas z rówieśnikami i rodzicami.
Dzięki otrzymaniu dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Funduszu Infrastruktura Kultury, zakupiliśmy nowe meble, regały na książki, sensoryczne i multimedialne zabawki, które nie tylko bawią, ale i uczą. Biblioteka już od dawna nie jest tylko wypożyczalnią książek, gdzie należy zachować ciszę i powagę. To prawdziwe centrum kultury i rozrywki!