naturalnie w bibliotece plakat

 

W te wakacje wybieramy Bibliotekę, stawiamy na działania na łonie natury i w zgodzie z naturą. Wczuwać będziemy się w rytm naszej planety i słuchać sygnałów, które do nas wysyła.
Co to znaczy być minimalistą? Być zero waste? Co realnie możemy robić dla naszej planety?
Tym razem zapraszamy do międzypokoleniowego spędzanie lata. W naturalny sposób każdy znajdzie w naszej ofercie coś dla siebie. Będziemy proponować spotkania, warsztaty, miejsca, które warto odwiedzić, zabawy i gry literackie oraz quizy, ale przede wszystkim literaturę na lato. A wszystko to można będzie bezkarnie robić naturalnie w otoczeniu przyrody. O wszystkim będziemy informować na stronie Biblioteki oraz profilu Facebook Biblioteki oraz filii.

Plakat promujący
Ze względu na bezpieczeństwo Wasze – czytelników, i nasze – pracowników, musieliśmy zmienić formułę spotkań organizowanych w Bibliotece. Zapraszamy wszystkich do śledzenia naszego głównego fanpejdża na Facebooku, profili poszczególnych filii oraz naszego konta na YouTube – to tam odbywają się teraz wszystkie spotkania – spotkania online.

W najbliższym czasie, pod auspicjami Filii nr 3 z Załęża, odbędą się ciekawe wydarzenia online, przygotowane specjalne dla Was. We wtorek, 30 czerwca, będziecie mogli obejrzeć i posłuchać koncertu To nie jest napad! – WolfGang na Wyższym Poziomie. Wystąpi dla Was soulowo-popowy zespół WolfGang, w którym udzielają się niezwykle utalentowane młode kobiety. W tym samym dniu zapraszamy także na wirtualną wycieczkę po wystawie Litera nowa senioratypoTwórczość Seniorów. Starsi mieszkańcy Załęża dali się porwać sztuce i przygotowali niezwykłe dzieła z zastosowaniem m.in. typografii, kolażu, grafiki, które Wy teraz możecie podziwiać nie wychodząc z domu.
A co jeszcze?

godziny otwarcia

Szanowni Czytelnicy, 25 maja br. Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach otwiera dla Was pozostałe (z wyjątkiem szpitalnych) filie biblioteczne. Ale uwaga – ze względu na obostrzenia związane z koronawirusem – zmieniają się godziny otwarcia, nie wszystkie filie będą czynne w soboty.

Filie nr 1, 7, 11, 12, 13, 14, 16, 17, 25, 28, 32

od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-19.00,
w soboty 9.00-15.00,


natomiast filie nr 3, 4, 6, 8, 9, 10, 15, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 26, 27, 28, 30, 31, 33, 35, 36

od 25 maja do odwołania, a filia nr 28 od 1 czerwca do odwołania:

poniedziałek, środa, piątek –  godz. 11.30-19.00

wtorek, czwartek – godz. 8.00-15.00, soboty nieczynne

Filia nr 5 Mł.- godz. 12.00-19.00. soboty nieczynne

Filie nr 34, 38 (szpitalne) są nieczynne

Od 29 czerwca obowiązują wakacyjne godziny otwarcia

czytanie na ekranie
Czytanie na Ekranie to, obok Bajki przez telefon, inicjatywna podjęta przez bibliotekarzy, mająca na celu utrzymanie kontaktu najmłodszych czytelników z kulturą. Pomysł obu akcji zrodził się w czasie, gdy Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach została zamknięta, a kontynuowane są w momencie, gdy filie nie prowadzą dotychczasowych cotygodniowych spotkań z cyklu Czytanie na dywanie.
O ile Bajka przez telefon to możliwość rozmowy dziecka z bibliotekarzem i ich bezpośredniego (choć telefonicznego) kontaktu, o tyle Czytanie na ekranie ma inne zalety - nie tylko słuchamy bajek, ale również widzimy obraz. Dodatkowo, wszystkie filmy Czytania na ekranie nagrywane przez bibliotekarki i bibliotekarzy są dostępne na bibliotecznym kanale Youtube, zatem w każdej chwili można do nich wrócić i raz jeszcze posłuchać niesamowitych i pełnych przygód historii. Co warto podkreślić to fakt, iż niektóre z bajek to teksty autorstwa naszych bibliotekarzy :)

Plakat promujący
Recykling, zero waste, less waste, planet friendly, segregacja śmieci... - te, i wiele innych haseł, dobrze jest znanych chyba większości z nas. Świadome bycie eko to już nie tylko konieczność, ale świetna moda, za którą warto podążać. Hasło tegorocznego Lata z Książką brzmi Biblioteka naturalnie i jeśli kojarzy się Wam wieloznacznie, to jest to dobry znak ;)

Filia nr 10 naszej Biblioteki organizuje świetny konkurs fotograficzny dla dzieci i dorosłych, początkujących i zaawansowanych w ekologicznym stylu życia. Zgodnie z hasłem Recykling - to się nam opłaca! - przyślijcie zdjęcia swoich projektów zrecyklingowanych przedmiotów codziennego użytku. Pokażcie, w jaki sposób można dać im drugie życie, a może wygracie nagrodę za pomysłowość!

Atrium Mur Beton
Jak zapewne niektórzy wiedzą, mieszcząca się w Załężu Filia nr 3 naszej Biblioteki, ma swoje własne patio, oddane do dyspozycji Czytelników. Przyjemne miejsce do spędzania czasu z książką w pogodne, ciepłe dni – czytelnia pod chmurką, i to dosłownie – od teraz jest jeszcze przyjemniejsze! Wszystko dzięki programowi grantowemu „Tu Mieszkam, Tu Zmieniam”  Fundacji Santander Bank Polska. Otrzymaliśmy, w ramach wspomnianego programu, dofinansowanie do rewitalizacji naszego patio, które idealnie wpisuje się teraz w ideę Zielonego Załęża.

Mnóstwo kwiatów, nowe meble, kolorowe hamaki, miękkie poduszki… Jest nawet malutki hotelik dla owadów, ponieważ i one korzystają z bibliotecznej przestrzeni, nikomu nie przeszkadzając i wykonując swą pożyteczną pracę.

psie sucharki

Jeśli włączył się Wam wakacyjny tryb rozleniwienia i nie bardzo wiecie co z sobą zrobić, polecam spędzić czas w dobrym towarzystwie. W towarzystwie książki, rzecz jasna! Lepszego nie ma ;)

Chciałabym zaprezentować Wam kilka książek, które warto spakować do walizki na wakacyjny wyjazd, wziąć pod pachę na spacer, czy odłożyć na domowy stosik „do wieczornego poczytania”. I oczywiście – później przeczytać. Wszystkie te książki dostępne są w naszej Bibliotece. Zobaczcie, co polecamy.

stapajac mocno

Książkę „Stąpając mocno po ziemi” podarował mi siedem lat temu sam jej autor- Ryś. Ryszard Kulik to psycholog, trener, ekolog, ekozof. Fantastyczny człowiek, wspaniały edukator, ktoś, kogo się poznaje i od razu chce się z nim konie kraść, czy raczej przypiąć się łańcuchem do drzewa w obronie jakiejś puszczy ;) Sięgam po tę pozycję bardzo często i ze smutkiem stwierdzam, że wciąż jest bardzo aktualna.

Jest to zbiór esejów poświęconych szeroko rozumianej ekologii. To zapis przemyśleń nad kondycją naszego globu i nas jako ludzkości, która ten glob zapragnęła zawłaszczyć, podporządkować sobie, i cóż – niestety zniszczyć. To teksty o przyrodzie, o jej związkach z człowiekiem, o równowadze, o kryzysie, który paradoksalnie jest nam potrzebny, o odkrywaniu tego, że jesteśmy częścią natury, i jeśli ją zgładzimy, zgładzimy też siebie.

Mara

Bastian wraca do rodzinnego domu. Podczas prac remontowych w ogródku ekipa znajduje ludzkie szczątki. Kości wyglądają na stare.. minimum kilkadziesiąt lat. Skąd one się wzięły na prywatnej posiadłości, która od pokoleń należy do rodziny Strzygonia? Odpowiedź nasuwa się tylko jedna.. to ofiara żydowskim pogromów, a to oznacza, że przodkowie dziennikarza byli zamieszani w sprawę. Bastian, by uspokoić sumienie, musi rozwiązać sprawę. Tylko nie wie jeszcze, że o pewnych rzeczach się nie rozmawia, nie budzi się dawnych demonów.. do historii wojennej lepiej nie wracać. Często słyszy, że owszem, kiedyś żydzi w Dąbrowie byli, ale już ich nie ma i nie trzeba tego roztrząsać.

recenzja okragly 2

Kiedy pierwszy raz obejrzałam tą książkę nie do końca byłam nią zachwycona. Treść bez morału. Rysunki przypominające ryciny, ale w wersji kolorowej. Opowieść fajna, ale czego miała nauczyć dziecko? Zajrzałam drugi raz... I już wiem. Wyobraźni...

Maurice Sendak w swej publikacji ukazuje w dość oszczędnej w słowa opowieści dzień z życia małego rozrabiaki. Max w przebraniu wilka "wyczynia jedną psotę za drugą", aż przekracza pewne granice i wywołuje zdenerwowanie mamy. A ta wysyła chłopca do jego pokoju. Bez kolacji! Maluch nie przejmuje się karą. W jego sypialnie zachodzą zmiany - wyrasta las, pojawia się ocean a na nim jego własna łódź, którą chłopiec płynie "z tygodnia w tydzień, aż na drugą stronę roku". dociera do krainy dzikich stworów.

I tu dopiero zaczynają się przygody i "dzikie harce", ale o tym musicie przekonać się sami.