plakat promujący

 

Inicjatywa Ferie z Książką  po raz trzydziesty zagości w progach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach. Podczas zimowych dni wprowadzimy w ruch słowa, poznamy tajniki sztuki teatralnej i zajrzymy za kulisy kinowych produkcji. A wszystko to dzięki oddziaływaniu Literackiego Kinematografu. Najgłośniejsze spektakle, grane na deskach teatrów świata, czy nagradzane filmy nie byłyby tak spektakularne, gdyby jako pierwowzór ich twórcom nie posłużyły książki.

W rolach głównych wystąpią: Justyna Styszyńska (ilustratorka, graficzka. Jest autorką serii książek Zwykli- niezwykli mieszkańcy Lasu, Łąki, i Biegunów jak i zeszytów z serii Idol o Marii Skłodowskiej-Curie, Fridzie Kahlo, czy Poli Negri), AGNIESZKA AYŞEN KAIM (tłumaczka języka tureckiego, turkolożka, opowiadaczka ze Stowarzyszenia „Grupa Studnia O.”, zajmującego się badaniem i praktykowaniem sztuki przekazywanej ustnie, autorka "Bahar znaczy wiosna"), Katarzyna Prudło (aktorka Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum, autorka wierszy dla dzieci).

Plakat promujący

Dopiero co bawiliśmy się w Ogrodzie Słów podczas Lata z Książką, a tu już grudzień za pasem, święta, sylwester… Jeśli jesteście ciekawi, co szykują w ostatnim miesiącu roku biblioteczni Mikołajowie, czytajcie dalej – będzie w czym wybierać :)
Rozpoczynamy kiermaszem w Filii nr 32 – zajrzyjcie tam w poniedziałek, 2 grudnia, a może uda się Wam kupić niezwykły książkowy prezent last minute. Jeśli lubicie ofiarowywać prezenty w formie dobrej zabawy, możecie sprawić taki dzieciom – pierwsza okazja ku temu nadarzy się już 4 grudnia - Filia nr 17 organizuje warsztaty plastyczne dla całych rodzin – tematem przewodnim będą choinkowe cuda. Nazajutrz z kolei, w Filii nr 3, odbędzie się rewelacyjne przedstawienie „Przyjaciel Małego Księcia” w wykonaniu kolektywu Lufcik na korbkę. Tego samgo dnia, na Górnym Tysiącleciu, odbędzie się spotkanie z cyklu Niedorośli/Dorośli, a gościem będzie Bożena Bałczewska z domu wydawniczego Mała Kurka. Jest to wydawnictwo, którego nakładem ukazują się przezabawne książki Davida Walliamsa – m.in. o Babci Rabuś, Cwanej Ciotuchnie czy Demonicznej Dentystce. Do udziału w spotkaniu zapraszamy nie tylko dorosłych, ale i dzieci. W kolejnym tygodniu, 10 grudnia, w Filii nr 6 a następnie w Filii nr 32, odbędą się spotkania z Barbarą Palewicz-Ryży, autorką książki „Robótki na paluszkach”. Do udziału w nich zachęcamy małych i dużych miłośników robótek ręcznych (i to ręcznych dosłownie!). Efektem mogą być wykonane w domu czapki czy szaliki, prezenty od serca ;)

f.5 13Mieszcząca się w Ligocie, przy ul. Franciszkańskiej 33, Filia nr 5 Młodzieżowa to miejsce, w którym królują niedorośli czytelnicy. Z myślą o nich, ich komforcie czytania i zabawy, postanowiliśmy przearanżować przestrzeń biblioteczną, by stała się przytulniejsza i bardziej funkcjonalna. Nowa – stara Biblioteka stała się jeszcze bardziej przyjaznym dzieciom miejscem, gdzie chcą spędzać czas z rówieśnikami i rodzicami.
Dzięki otrzymaniu dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Funduszu Infrastruktura Kultury, zakupiliśmy nowe meble, regały na książki, sensoryczne i multimedialne zabawki, które nie tylko bawią, ale i uczą. Biblioteka już od dawna nie jest tylko wypożyczalnią książek, gdzie należy zachować ciszę i powagę. To prawdziwe centrum kultury i rozrywki!

01

FOTOGALERIA

Biblioteka na 5. Śląskich Targach Książki
Przez trzy dnia trwania targów, od ich otwarcia aż do zamknięcia, prowadziliśmy kiermasz książek antykwarycznych. 
Nasze stoisko, na czas targów, zamieniło się w Czytelnię pod Sówką – biblioteczną poradnię literacką dla dzieci i młodzieży. Rodzicom doradzaliśmy co czytać maluchom, a co podsuwać starszym czytelnikom w wieku szkolnym. Wszystkie książki warte poznania, które są w naszym księgozbiorze, można było w Czytelni obejrzeć i poczytać.

Gdzie: MCK

Kiedy: 6-8 grudnia 2019 r.

 

legimi plakat 2

Z początkiem czerwca 2019 r. uruchomiliśmy w naszej Bibliotece opcję skorzystania z dostępu do cyfrowej wypożyczalni Legimi. Platforma ta oferuje możliwość wypożyczania e-książek, które czytać można na komputerze, smartfonie, tablecie lub czytniku.

W ramach programu pilotażowego oferujemy naszym Czytelnikom bezpłatny dostęp do katalogu ebooków, przygotowanego specjalnie z myślą o Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach. Kody uprawniające do zarejestrowania się w Legimi i korzystania z jej zasobów dostępne są w Filiach nr 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 19, 23 i 28. Z kodów korzystać mogą Czytelnicy także pozostałych filii – wyżej wymienione są jedynie miejscami ich dystrybucji. Każdy kod upoważnia do 30-dniowego, bezpłatnego dostępu do zasobów wirtualnej wypożyczalni.

01

FOTOGALERIA

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach już po raz trzeci była organizatorem konferencji szkoleniowej dla bibliotekarzy. W tym roku tematem przewodnim było hasło literatura/RODZINA/Biblioteka, w związku z czym skoncentrowaliśmy się na literaturze i działaniach kierowanych do dzieci i rodzin. Naszymi gośćmi byli: Paweł Dobrzelecki (MBP Zabrze), Kamila Rogowicz (MBP Katowice), Agnieszka Cienciała (Ambientówka), Małgorzata Swędrowska (przyjaciółka książek), Joanna Krzyżanek (pisarka) oraz przedstawiciele rynku wydawniczego - Maria Gosk (Wydawnictwo Bajka), Joanna Walczak (Wydawnictwo Debit), Aleksandra Ruszkowska (Wydawnictwo Mamania), Agnieszka Brzezińska (Grupa Wydawnicza Literatura Inspiruje), Przemysław Dziedzic (Wydawnictwo Media Rodzina). Dziękujemy wszystkim Prelegentom, Wydawcom oraz Bibliotekarzom za wzajemne inspiracje i motywowanie do działań. Dziękujemy za wsparcie ze strony władz miejskich, Miejskiego Domu Kultury Koszutka - Filia Dąb oraz przedstawicieli Gońca Górnośląskiego i czasopisma Biblioteka Publiczna.

Gdzie: Filia nr 17

Kiedy: 14 listopada 2019 r.

 

madre zwierze biale

W kwietniu 2019 r. rozpoczęliśmy cykl spotkań pt. Mądre zwierzę, który powstał z myślą o czytelnikach w każdym wieku. Projekt nasz zyskał uznanie w programie Partnerstwo dla Książki 2019, w związku z czym otrzymaliśmy na jego realizację dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Poniżej kilka słów o tym, czym jest cykl Mądre zwierzę i z myślą o kim powstał.
W ramach realizacji projektu Mądre zwierzę planujemy m.in. spotkania autorskie i podróżnicze, warsztaty literacko-artystyczne i edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Naszym celem jest zwiększenie świadomości proekologicznej naszych czytelników, zachęcenie do innego spojrzenia na żyjące z nami i obok nas zwierzęta, zwrócenie uwagi na ważkość dbałości o środowisko, również w wymiarze lokalnym. Współpracować będziemy z instytucjami i stowarzyszeniami proekologicznymi, naukowcami z akademickich ośrodków badawczych, podróżnikami oraz ludźmi pióra, którym bliska jest kwestia ochrony środowiska i styl życia w zgodzie z otaczającym światem. Wszyscy czytelnicy, młodsi i starsi, biorący udział w spotkaniach z cyklu Mądre zwierzę poznają wartościową literaturę tematyczną, która będzie punktem wyjścia do dalszego rozwijania wiedzy związanej z troską o środowisko – a zatem także i o nich samych.

Plakat promujący

Mamy dobrą wiadomość dla miłośników gier planszowych. Otóż, od 1 września 2019 roku, uruchamiamy w Filii nr 17 wypożyczalnię planszówek :) Teraz Wasze ulubione gry dostępne są nie tylko w filii – możecie cieszyć się nimi we własnym domu, zabrać na wycieczkę lub imprezę ze znajomymi. To tak, jak z naszymi książkami – nie wnikamy w to, dokąd je zabieracie, ale bardzo cieszymy się, że nie pozwalacie im stać zbyt długo na bibliotecznych regałach:)

A co z wypożyczalnią gier? Wypożyczanie jest darmowe (obowiązuje zwrotna kaucja), dozwolone dla wszystkich naszych Czytelników powyżej 13. roku życia. Do Waszej dyspozycji są wszystkie tytuły będące na stanie Filii nr 17. Stan ten można sprawdzić na miejscu i poprzez Katalog OPAC, który już doskonale znacie.
Wypożyczenie niektórych gier planszowych wymaga wpłacenia kaucji 50/100 złotych w zależności od wartości egzemplarza.

szpieg na boze

Od dawna już literatura sensacyjno-szpiegowska nie trafia w moje ręce. Niejako na przekór temu i zainspirowana zbliżającymi się świętami sięgnęłam po powieść Morrella.

Paul Kagan występujący pod imieniem Piotr jest podwójnym agentem. Gdy go poznajemy ucieka przed członkami rosyjskiej mafii, którą właśnie zdradził. Jest ranny, a pod kurtką chroni dziecko. Pada śnieg, a Santa Fe, przepięknie przystrojone, czeka na nadejście Bożego Narodzenia. Podczas ucieczki Paul trafia do domu Meredith. Kobieta i jej syn planowali uciec po tym, jak Meredith została pobita przez męża. Niespodziewana wizyta Kagana uniemożliwia ucieczkę, ale stwarza szansę na inną, niż dotychczas sądzili, przyszłość.

Książka Davida Morrella znakomicie wypełniła mi autobusowe wędrówki do pracy. Akcja, jak to specyficzne dla tego rodzaju powieści, toczyła się płynnie, a idea zadbania o dziecko, którego dobro jest gwarancją pokoju na świecie jest wyraźnie naszpikowana symboliką.

mala ksiazka

We wrześniu tego roku biblioteki publiczne w całej Polsce otrzymały z Instytutu Książki zestawy startowe „Mała Książka – Wielki Człowiek”. To zarzewie akcji promującej czytelnictwo wśród przedszkolaków, w której udział bierze także nasza Biblioteka. Od 16 września br. wszystkie filie posiadające oddziały książki dziecięcej (a więc wszystkie z wyjątkiem Filii nr: 7, 8, 13 i 34) prowadzą akcję promocyjną. Na czym polega całe przedsięwzięcie? Rodzice czy opiekunowie prawni, którzy zapiszą do Biblioteki dziecko w wieku od 3 do 6 roku życia, otrzymają specjalne „wyprawki czytelnicze” – książkę „Pierwsze czytanki dla …”, poradnik dla rodziców „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” oraz Karty Małego Czytelnika z miejscem na naklejki. Wszystko ładnie wydane, w atrakcyjnej dla dzieci formie, z pewnością zachęci najmłodszych do spędzania czasu na nauce czytania i słuchaniu czytających im starszych. Posiadacz Karty Małego Czytelnika, który podczas wizyty w Bibliotece wypożyczy przynajmniej jedną książkę, otrzyma naklejkę. Po zebraniu kompletu (10 naklejek) otrzyma pamiątkowy Dyplom Małego Czytelnika. Prosimy wziąć pod uwagę, iż liczba Wyprawek Czytelniczych jest ograniczona i, choć bardzo byśmy chcieli, nie możemy obdarować nimi wszystkich zainteresowanych.