plakat promujący

Wakacje to czas, gdy dzieci przejmują w naszej Bibliotece dowodzenie. I to jak! Akcja Lato z Książką zawsze cieszy się dużą popularnością wśród „młodszej młodzieży”. W tym roku zachęcamy ich do luftowania się i nicnierobienia wraz z nami w upalne lipcowe i sierpniowe dni. Jeśli chcecie znać plan Lata z Książką, zajrzyjcie do artykułu. Z pewnością nie będziecie się nudzić w Bibliotece, już my się postaramy o to, by miejskie lato było fajne J

Prócz Lata z Książką szykujemy dla dzieci kilka innych atrakcji. Jakich?

Filia nr 15 w Giszowcu zaprasza młodych Czytelników w każdą środę do Letniej czytelni, a w czwartki na zajęcia plastyczne I Ty potrafisz! Filia nr 33 w Bogucicach w drugi poniedziałek lipca organizuje spotkanie Klubu Gier Planszowych, a co tydzień, w każdą środę, zajęcia plastyczne W bajkowej krainie. Pierwszego lipca odbędzie się tam również spotkanie z cyklu3B. Bajtel-Bajka-Biblioteka, dla dzieci w wieku od 0 do 3. roku życia i ich rodziców/dziadków/opiekunów. Klub Gier Planszowych organizuje także Filia nr 20 w Dąbrówce Małej.

turniej wiking

Wraz z Wydawnictwem Literatura zapraszamy uczniów szkół podstawowych do wzięcia udziału w dwóch Turniejach Czytelniczych, organizowanych w naszej Bibliotece w październiku. Nad obydwoma Patronat Honorowy obejmuje pisarz Paweł Wakuła, autor książek będących przedmiotem Turniejów.

Pierwszy z nich – Saga o Wikingach – kierowany jest do uczniów klas VI, VII i dotyczyć będzie treści powieści Bjørn – syn burzy. Udział w nim brać będą drużyny złożone z dwóch osób.
Drugi Turniej – Wielcy Podróżnicy – poświęcony będzie książce Jajecznica Kolumba. Opowieści o wielkich podróżnikach, wchodzącej w skład serii A to historia!; udział w nim wezmą uczniowie klas IV i V, zebrani w trzyosobowe zespoły.

2019 lato plakat
Tego lata będziemy luftować swoje myśli, uczyć się nicnierobienia i zażywać książkowej jogi. Odwoływać będziemy się do kultury i tradycji śląskiej, w której to dzieci przebywały na podwórkach przez większość część dnia.
W lipcu i sierpniu zapraszamy do wybranych filii, młodych niedorosłych (7-12 lat) na spotkania ze słowem, warsztaty i zabawy literackie, by wspólnie przebywać na lufcie.

Odkryta na nowo przestrzeń będzie nęciła dotychczasowych użytkowników nowoczesnych technologii, prostotą i kreatywnością. Podczas „luftowania” będziemy uświadamiać, jak ważną rolę odgrywa powietrze, co można robić będąc na powietrzu i jak o to powietrze należy dbać. Podejmiemy działania warsztatowe, które pozwolą na ukierunkowanie tych myśli. Weźmiemy przykład z Dzieci z Bullerbyn, które spędzały na łonie przyrody cały swój czas, wymyślając kreatywne zabawy. Udowodnimy, że kontakt z przyrodą niesie ze sobą pozytywny wpływ na funkcjonowanie i rozwój organizmu, a także oddziałuje na odporność organizmu. Idąc tym tropem chcemy zachęcić młodych do korzystania z dobroci i różnorodności natury.
Naszymi specjalistami od luftu będą: Urszula Palusińska – autorka Brzuchem do góry, Piotr Bielski zajmujący się jogą śmiechu, na nudę warsztatami komiksowymi zaradzi Edyta Bystroń, a kryminalno-detektywistycznie - Marcin Pałasz, Wojciech Grajkowski, któremu natura nie jest obojętna, Teatr Lalki i Aktora ATENEUM, który o Piaskowym wilku wie całkiem sporo. Nie robiąc nic, można wpatrywać się w Niesamowity wszechświat i Brzechwę dzieciom (wystawy udostępnione przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia) oraz Drzewa Piotra Sochy i Wojciecha Grajkowskiego (wystawa udostępniona przez Wydawnictwo Dwie Siostry).

Plakat promujący

 

Czas prędko mija, już za chwilę połowa roku, lato, wakacje… :)  Aura za oknem się zmienia, ale u nas jedno na pewno pozostaje bez zmian – nie rozleniwiamy się, pracujemy pełną parą i szykujemy dla Was mnóstwo atrakcji.
Miesiąc rozpoczynamy poniedziałkowym (3 czerwca) kiermaszem książek antykwarycznych w Filii nr 32. Bywalcom kiermaszu w Filii nr 14 (pierwsze soboty miesiąca) przypominamy, że wyjątkowo teraz nie odbędzie się on. Spowodowane jest to przeprowadzanym w filii skontrum. Więcej informacji tutaj.
A co się u nas wydarzy w czerwcu? Naszymi gośćmi będą znakomici pisarze: Wojciech Dutka – autor powieści „Czerń i Purpura”, opartej na faktach historii miłości esesmana i żydowskiej więźniarki obozu Auschwitz-Birkenau; autorka kryminałów "na serio" – Hanna Greń, autorka kryminałów "z zabarwieniem humorystycznym" – Marta Matyszczak (spotkanie przedpremierowe!) oraz nagradzany za powieść "Skaza" (Kryminalna Piła 2018, Nagroda Wielkiego Kalibru 2019)  – Robert Małecki. Gościć będziemy Marcina Mellera – dziennikarza i prezentera, który promować będzie u nas swoją najnowszą książkę; odwiedzi nas również Daniel Wyszogrodzki, autor antologii „Ale Musicale! Złote stulecie 1918-2018”, dziennikarz muzyczny, tłumacz musicali i autor tekstów piosenek. Kibicujących twórcom lokalnym zapraszamy na spotkanie z Arturem Czekajskim z Murcek, autorem dwóch tomików poezji. Z kolei miłośników ruchu zero waste i życia w zgodzie z naturą z pewnością zainteresuje kolejne spotkanie z cyklu Mądre Zwierzę. W czerwcu naszym gościem będzie Witold Szwedkowski z Miejskiej Partyzantki Ogrodniczej, który opowie o działalności stworzonego przez siebie, pierwszego w Polsce, schroniska dla… roślin. Z kolei czytelnikom chcącym wyeliminować ze swojej codziennej diety chemię, pomoże w tej „rewolucji” Katarzyna Bieg – dietetyk kliniczna.

legimi 2

Z początkiem czerwca br. uruchamiamy w naszej Bibliotece opcję skorzystania z dostępu do cyfrowej wypożyczalni Legimi. Platforma ta oferuje możliwość wypożyczania e-książek, które czytać można na komputerze, smartfonie, tablecie lub czytniku.

W ramach programu pilotażowego oferujemy naszym Czytelnikom bezpłatny dostęp do katalogu ebooków, przygotowanego specjalnie z myślą o Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach. Kody uprawniające do zarejestrowania się w Legimi i korzystania z jej zasobów dostępne są w Filiach nr 9, 11, 12, 23 i 28. Z kodów korzystać mogą Czytelnicy także pozostałych filii – wyżej wymienione są jedynie miejscami ich dystrybucji. Każdy kod upoważnia do 30-dniowego, bezpłatnego dostępu do zasobów wirtualnej wypożyczalni.

01

FOTOGALERIA

Mury nadziei. O biernym oporze syryjskich rewolucjonistów.
Goście:

Hammam Yousef– współtwórca ruchu na rzecz pokojowej rewolucji w Syrii Syrian Nonviolence Movement i organizacji niosącej wsparcie psychologiczne dla straumatyzowanych syryjskich dzieci Češi pro Sýrii z.s.

Jan Horzela – aktywista, pracownik społeczny, współtwórca pokojowej inicjatywy Civil March for Aleppo oraz międzynarodowej organizacji działającej na rzecz promocji aktywnych postaw obywatelskich i zaangażowania społecznego Civil Action Network.

Cykl: Wielokulturowy Śląsk

Gdzie: Filia nr 11

Kiedy: 6 czerwca  2019 r.

 

01

FOTOGALERIA

Żywa Biblioteka/Human Library Katowice
Zmierz się z uprzedzeniami!

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach, we współpracy z Towarzystwem Pomocy Głuchoniewidomym - Jednostka Śląska oraz Stowarzyszeniem Tęczówka, organizowała po raz siódmy Żywą Bibliotekę/Human Library Katowice. 
Żywa Biblioteka, to miejsce, w którym każdy ma szansę spotkać tych, którzy są wykluczeni, dyskryminowani lub postrzegani stereotypowo ze względu np. na swoją przeszłość, zawód, pochodzenie, religię, poglądy, orientację seksualną, kolor skóry etc. Organizatorzy postarają się stworzyć bezpieczną przestrzeń do spotkań osób, które są gotowe stawiać trudne pytania – Czytelników oraz dla tych tych, którzy są na tyle odważni, aby na nie odpowiedzieć – Żywych Książek..

Gdzie: Filia nr 16

Kiedy: 6 czerwca  2019 r.

 

zadurzenie

Powieści Eve Ainsworth są zaskakujące. Autorka opowiada o młodych ludziach, takich jak tysiące na naszych osiedlach, na ulicach, w szkołach. Opowiada o nich - takich pozornie zwyczajnych - pokazując to, co może się kryć w nich mrocznego. Na szczęście, uświadamia czytelnikom także to, skąd owo mroczne w młodych ludziach może się brać. I nie, nie jest to zło wrodzone...

Anna i Will pochodzą z niepełnych rodzin. Widują się z daleka, bo on jest dla niej chłopakiem nieosiągalnym, przystojniakiem, za którym oglądają się wszystkie dziewczyny. Gdy pewnego dnia Will zaczyna z nią rozmowę i okazuje jej coraz intensywniej swoje zainteresowanie, problemy domowe dziewczyny stają się mniej ważne, rozmowy z pedagogiem szkolnym irytująco wścibskie, a najlepsza przyjaciółka zazdrośnicą, która nie pojmuje tego, że gdy się kogoś kocha, chce się z nim spędzać jak najwięcej czasu. Anna powoli odsuwa się od wszystkiego i wszystkich, a Will otacza ją coraz większą... Troską? Kontrolą?

rzuc planszowke w obieg

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach przystąpiła do udziału w europejskim projekcie URBACT III, poświęconym przemianom miast. Udział w nim bierze kilka europejskich miast, wśród których Katowice prowadzą działania w ramach programu Playful Paradigm, a które skupione są wokół gier.
Jedną z propozycji naszej Biblioteki jest wymiana gier Rzuć planszówkę w obieg! W 2019 roku wymiana odbędzie się trzykrotnie, w Filii nr 17 przy ul. Krzyżowej 1, w soboty – 8 czerwca, 14 września i 14 grudnia, wszystkie w godzinach 11.00-13.00. Wymieniać będzie można planszówki, karcianki, puzzle czy podręczniki do RPGów. Do udziału w imprezie zapraszamy wszystkich graczy, pamiętajcie jednak, że tym nieletnim muszą towarzyszyć osoby dorosłe. Udział w wymianie jest bezpłatny.

f1 niewidomi czytaja

 

Zapewne nie wszyscy nasi Czytelnicy wiedzą czym jest Oddział Książki Mówionej w śródmiejskiej Filii nr 1. W oddziale tym gromadzimy książki przygotowane specjalnie dla osób niewidomych i niedowidzących, zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dla dorosłych. W naszej ofercie znajdują się kasety magnetofonowe (wbrew pozorom, cieszące się nadal dużą popularnością, głównie wśród osób starszych), audiobooki oraz książki w formacie Larix - do odtwarzania przez urządzenie o nazwie Czytak, którego sama nazwa wskazuje do czego służy ;) "Larixy" można u nas nagrać i odsłuchiwać we własnym Czytaku, można u nas również takie urządzenie wypożyczyć, za drobną kaucją.