JAtrium Mur Betonak zapewne niektórzy wiedzą, mieszcząca się w Załężu Filia nr 3 naszej Biblioteki, ma swoje własne patio, oddane do dyspozycji Czytelników. Przyjemne miejsce do spędzania czasu z książką w pogodne, ciepłe dni – czytelnia pod chmurką, i to dosłownie – od teraz jest jeszcze przyjemniejsze! Wszystko dzięki programowi grantowemu „Tu Mieszkam, Tu Zmieniam”  Fundacji Santander Bank Polska. Otrzymaliśmy, w ramach wspomnianego programu, dofinansowanie do rewitalizacji naszego patio, które idealnie wpisuje się teraz w ideę Zielonego Załęża.

Mnóstwo kwiatów, nowe meble, kolorowe hamaki, miękkie poduszki… Jest nawet malutki hotelik dla owadów, ponieważ i one korzystają z bibliotecznej przestrzeni, nikomu nie przeszkadzając i wykonując swą pożyteczną pracę.

RPlakat promującyecykling, zero waste, less waste, planet friendly, segregacja śmieci... - te, i wiele innych haseł, dobrze jest znanych chyba większości z nas. Świadome bycie eko to już nie tylko konieczność, ale świetna moda, za którą warto podążać. Hasło tegorocznego Lata z Książką brzmi Biblioteka naturalnie i jeśli kojarzy się Wam wieloznacznie, to jest to dobry znak ;)

Filia nr 10 naszej Biblioteki organizuje świetny konkurs fotograficzny dla dzieci i dorosłych, początkujących i zaawansowanych w ekologicznym stylu życia. Zgodnie z hasłem Recykling - to się nam opłaca! - przyślijcie zdjęcia swoich projektów zrecyklingowanych przedmiotów codziennego użytku. Pokażcie, w jaki sposób można dać im drugie życie, a może wygracie nagrodę za pomysłowość!

ZPlakat promującye względu na bezpieczeństwo Wasze – czytelników, i nasze – pracowników, musieliśmy zmienić formułę spotkań organizowanych w Bibliotece. Zapraszamy wszystkich do śledzenia naszego głównego fanpejdża na Facebooku, profili poszczególnych filii oraz naszego konta na YouTube – to tam odbywają się teraz wszystkie spotkania – spotkania online.

W najbliższym czasie, pod auspicjami Filii nr 3 z Załęża, odbędą się ciekawe wydarzenia online, przygotowane specjalne dla Was. We wtorek, 30 czerwca, będziecie mogli obejrzeć i posłuchać koncertu To nie jest napad! – WolfGang na Wyższym Poziomie. Wystąpi dla Was soulowo-popowy zespół WolfGang, w którym udzielają się niezwykle utalentowane młode kobiety. W tym samym dniu zapraszamy także na wirtualną wycieczkę po wystawie Litera nowa senioratypoTwórczość Seniorów. Starsi mieszkańcy Załęża dali się porwać sztuce i przygotowali niezwykłe dzieła z zastosowaniem m.in. typografii, kolażu, grafiki, które Wy teraz możecie podziwiać nie wychodząc z domu.
A co jeszcze?

naturalnie w bibliotece plakat

 

W te wakacje wybieramy Bibliotekę, stawiamy na działania na łonie natury i w zgodzie z naturą. Wczuwać będziemy się w rytm naszej planety i słuchać sygnałów, które do nas wysyła.
Co to znaczy być minimalistą? Być zero waste? Co realnie możemy robić dla naszej planety?
Tym razem zapraszamy do międzypokoleniowego spędzanie lata. W naturalny sposób każdy znajdzie w naszej ofercie coś dla siebie. Będziemy proponować spotkania, warsztaty, miejsca, które warto odwiedzić, zabawy i gry literackie oraz quizy, ale przede wszystkim literaturę na lato. A wszystko to można będzie bezkarnie robić naturalnie w otoczeniu przyrody. O wszystkim będziemy informować na stronie Biblioteki oraz profilu Facebook Biblioteki oraz filii.

godziny otwarcia

Szanowni Czytelnicy, 25 maja br. Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach otwiera dla Was pozostałe (z wyjątkiem szpitalnych) filie biblioteczne. Ale uwaga – ze względu na obostrzenia związane z koronawirusem – zmieniają się godziny otwarcia, nie wszystkie filie będą czynne w soboty.

Filie nr 1, 7, 11, 12, 13, 14, 16, 17, 25, 28, 32

od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-19.00,
w soboty 9.00-15.00,


natomiast filie nr 3, 4, 6, 8, 9, 10, 15, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 26, 27, 28, 30, 31, 33, 35, 36

od 25 maja do odwołania, a filia nr 28 od 1 czerwca do odwołania:

poniedziałek, środa, piątek –  godz. 11.30-19.00

wtorek, czwartek – godz. 8.00-15.00, soboty nieczynne

Filia nr 5 Mł.- godz. 12.00-19.00. soboty nieczynne

Filie nr 34, 38 (szpitalne) są nieczynne

Od 29 czerwca obowiązują wakacyjne godziny otwarcia

czytanie na ekranie
Czytanie na Ekranie to, obok Bajki przez telefon, inicjatywna podjęta przez bibliotekarzy, mająca na celu utrzymanie kontaktu najmłodszych czytelników z kulturą. Pomysł obu akcji zrodził się w czasie, gdy Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach została zamknięta, a kontynuowane są w momencie, gdy filie nie prowadzą dotychczasowych cotygodniowych spotkań z cyklu Czytanie na dywanie.
O ile Bajka przez telefon to możliwość rozmowy dziecka z bibliotekarzem i ich bezpośredniego (choć telefonicznego) kontaktu, o tyle Czytanie na ekranie ma inne zalety - nie tylko słuchamy bajek, ale również widzimy obraz. Dodatkowo, wszystkie filmy Czytania na ekranie nagrywane przez bibliotekarki i bibliotekarzy są dostępne na bibliotecznym kanale Youtube, zatem w każdej chwili można do nich wrócić i raz jeszcze posłuchać niesamowitych i pełnych przygód historii. Co warto podkreślić to fakt, iż niektóre z bajek to teksty autorstwa naszych bibliotekarzy :)

recenzja okragly 2

Komiks jest autobiograficznym dziełem. Ale nie jak w przypadku publikacji Guy'a Delisle podanych w lekkiej formie ze szczyptą ironii. O nie. Tu mamy większy kaliber dzieła.

Główny bohater spotyka co jakiś czas dawną znajomą. U obojga zmienia się sytuacja życiowa. Po pewnym czasie i kilku przypadkowych spotkaniach zaczynają się spotykać. Dziewczyna wyjawia mu swój sekret. Ona i jej synek są nosicielami wirusa HIV. Widać u bohatera wahanie, strach, obawę... ale także rodzące się uczucie i chęć budowy związku. Przy całej skomplikowanej sytuacji - choroba, nawiązanie relacji z dzieckiem, pokonanie strachu i uprzedzeń swoich i otoczenia, jest to komiks przepełniony optymizmem, pełen ciepłych uczuć i nadzieją. Nadzieją na możliwość posiadania aktywnego i pełnego życia będąc nosicielem HIV.

quiz logo

 

Jak brzmiał ten tytuł…?  to quiz, na którego pomysł wpadłam, gdy nie potrafiłam przypomnieć sobie tytułu pewnej książki. Gdy już go sobie „przypomniałam”, okazało się, że z faktycznym tytułem ten mój niewiele miał wspólnego ;)
Pomyślałam, że może spodoba się Wam zabawa w uzupełnianie prawdziwych tytułów – niektóre bywają całkiem dziwne… Być może część z quizowych książek dobrze już znacie, inne tytuły kiedyś obiły się Wam o uszy, a części pewnie nie kojarzycie w ogóle. Może to być okazja, by sięgnąć po którąś ze wspomnianych pozycji – może tę, która sprawiła Wam najwięcej problemów? :)
Mam nadzieję, że będziecie dobrze się bawić!

Krótka instrukcja: quiz składa się z 20 tytułów różnych książek, których fragmenty usunęłam – to te „wykropkowane” miejsca. Należy wybrać, spośród 4 odpowiedzi, prawidłową. Maksymalna liczba punktów do zdobycia – 100.

sto godzin nocy

Świetna, inicjacyjna powieść, której bohaterką jest dziewczyna. Czternastoletnia Emilia December de Wit, przytłoczona nienawiścią jaka spadła na jej rodzinę i na nią samą po ujawnieniu faktu, iż ojciec Emilii, dyrektor szkoły, spotykał się (i zakochał) w jednej z uczennic, ucieka z domu. Robi to jednak z wyjątkową fantazją - płacąc kartą kredytową ojca wynajmuje mieszkanie i kupuje bilety na samolot do Nowego Jorku. Na miejscu okazuje się, że mieszkanie nie istnieje, a dziewczynę (zmagająca się z mizofobią) czeka spędzenie nocy na ulicy. Co więcej - do miasta zbliża się huragan.

Wyrwana z miejsc sobie znanych Emilia musi sobie poradzić wśród obcych w niesprzyjających okolicznościach. Gdy okazuje się, ze nowo poznani ludzie okazują jej wsparcie, dziewczyna staje się pewniejsza siebie, z dystansu w pełniejszy sposób spróbuje spojrzeć na swoją rodzinę i cieszy się mocą jaką daje przyjaźń i pierwsze zauroczenie.

logo katowice dla odmiany 250

  • Wsparcie twórców kultury – projekt z pulą 500 000 zł
  • Zwolnienia z czynszów i opłat śmieciowych dla podmiotów prowadzących działalność kulturalną w lokalach miejskich
  • Współpraca finansowa z miastem – umożliwienie realizacji zadań online lub w późniejszym terminie

W poprzednich tygodniach, w ramach walki ze skutkami koronawirusa, prezydent Marcin Krupa zaprezentował Katowicki Pakiet Przedsiębiorcy oraz Katowicki Pakiet NGO. Z kolei dzisiaj prezydent przedstawił założenia Katowickiego Pakietu dla Kultury.