plakat promujący

 

Inicjatywa Ferie z Książką  po raz trzydziesty zagości w progach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach. Podczas zimowych dni wprowadzimy w ruch słowa, poznamy tajniki sztuki teatralnej i zajrzymy za kulisy kinowych produkcji. A wszystko to dzięki oddziaływaniu Literackiego Kinematografu. Najgłośniejsze spektakle, grane na deskach teatrów świata, czy nagradzane filmy nie byłyby tak spektakularne, gdyby jako pierwowzór ich twórcom nie posłużyły książki.

W rolach głównych wystąpią: Justyna Styszyńska (ilustratorka, graficzka. Jest autorką serii książek Zwykli- niezwykli mieszkańcy Lasu, Łąki, i Biegunów jak i zeszytów z serii Idol o Marii Skłodowskiej-Curie, Fridzie Kahlo, czy Poli Negri), AGNIESZKA AYŞEN KAIM (tłumaczka języka tureckiego, turkolożka, opowiadaczka ze Stowarzyszenia „Grupa Studnia O.”, zajmującego się badaniem i praktykowaniem sztuki przekazywanej ustnie, autorka "Bahar znaczy wiosna"), Katarzyna Prudło (aktorka Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum, autorka wierszy dla dzieci).

gorski festiwal zbiorczy

W marcu 2019 roku zorganizowaliśmy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach pierwszy festiwal literacki pod nazwą Góry-Literatura-Biblioteka. Przedsięwzięcie łączące fascynację górami oraz literaturę dla dorosłych i niedorosłych cieszyło się tak dużym zainteresowaniem Czytelników, że postanowiliśmy je kontynuować.

W tym roku nasz górsko-literacki festiwal odbędzie się w dniach 1-7 lutego, a naszymi gośćmi będą m.in. Magdalena Gorzkowska – najmłodsza Polka na Mount Everest i pierwsza, która zdobyła Makalu bez wspomagania tlenowego; Krzysztof Wielicki – legenda polskiego himalaizmu, odznaczony w ub. roku Złotym Czekanem za całokształt osiągnięć, a towarzyszyć mu będą redaktorzy Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski – autorzy biografii himalaisty. Spotkamy się również z Mirosławem Pawłowskim, byłym alpinistą, który po wypadku porusza się na wózku, aktywnie podróżując i zdobywając najdalej wysunięte miejsca na kontynentach.

plakat promujący

Gdy piszę te słowa, jest jeszcze grudzień; za chwilę Sylwester i kolejny rok przed nami. Mam wrażenie, że dopiero pisałam noworoczną notkę, czas tak prędko płynie. Jesteście ciekawi, co przyniesie nam styczeń 2020? Przede wszystkim wielką rewolucję związaną z Filią nr 26 w Murckach. Być może nie wszyscy wiedzą, że filia ta zmienia siedzibę i już niebawem (datę otwarcia na pewno ogłosimy z wyprzedzeniem) będzie w nowym miejscu. Zapamiętajcie nasz nowy adres: ul. Goetla 2, w budynku Zespołu Szkół nr 2, ale wejście będziemy mieć oddzielne.

Co będzie się działo w innych filiach? Już 3 stycznia, o godz. 17.00, odbędzie się duże spotkanie w Filii nr 14 na Osiedlu Tysiąclecia. Elżbieta Banasik-Brodecka przedstawi nam swą poezję tatrzańską. Wieczorowi poetyckiemu towarzyszyć będzie podwójny wernisaż wystaw – Katarzyna Banasik zaprezentuje linoryty „Zwierzaki”, a obie panie pochwalą się efektami wspólnej sesji fotograficznej „Nasze Taterki”. Nazajutrz, w tej samej filii, odbędzie się kiermasz książek antykwarycznych; kolejny – w Filii nr 32, w poniedziałek 13 stycznia (pierwszy pracujący poniedziałek miesiąca).

plakat promujący

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach, Wydawnictwo Dwie Siostry oraz Wydawnictwo Widnokrąg zapraszają bibliotekarzy pracujących z młodymi czytelnikami na spotkanie warsztatowe "Rozmawiamy! O ważnych tematach w książkach dla dzieci i młodzieży".
Ideą warsztatów jest zapoznanie bibliotekarzy z przykładami książek ze współczesnego kanonu literatury, podejmującymi tematy nierzadko uznawane za trudne, takie, których  rodzice unikają podczas rozmów z dziećmi i młodzieżą. Wraz z prowadzącymi zastanowimy się, w jaki sposób można wykorzystywać tego typu książki w pracy z młodymi czytelnikami, by nie tylko zachęcić ich do częstszego obcowania z literaturą, ale i wspierać ich otwartość na świat, samoświadomość czy pomóc budować wrażliwość społeczną.

01

Mimo iż to koniec roku i sporo osób już myśli o Świętach i Nowym Roku to w bibliotece cały czas się dużo dzieje. Zapraszamy do obejrzenia wybranych relacji z minionych wydarzeń

Gdzie: wiele filii
Kiedy: grudzień 2019 r.

 

42

Inicjatywa Ferie z Książką  po raz trzydziesty zagościła w progach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach. Podczas zimowych dni wprowadziliśmy w ruch słowa, poznaliśmy tajniki sztuki teatralnej i zajrzeliśmy za kulisy kinowych produkcji. A wszystko to dzięki oddziaływaniu Literackiego Kinematografu. Najgłośniejsze spektakle, grane na deskach teatrów świata, czy nagradzane filmy nie byłyby tak spektakularne, gdyby jako pierwowzór ich twórcom nie posłużyły książki.

Gdzie: wiele filii
Kiedy: styczeń 2020 r.

 

filip i mama

Filip mieszka z mamą. To ona zajmuje się domem, synem i jeszcze biegnie do pracy. Zawsze się spieszy. Pogania też dziecko... Szybko, szybko, żebyśmy się nie spóźnili. Ale pewnego dnia mama nie jest mamą. Zaspała, nie pamięta jak się robi śniadanko, a na dodatek zmieniła się w smoka i wylizuje talerze oraz zjada robaczki. Wszystkim zajmuje się Filipek. Chłopczyk budzi mamę, robi kakałko (tak, tak... kakałko) z płatkami na śniadanie, chcę zaprowadzić mamę do szpitala, ale po drodze jeszcze zaglądają w dodatkowe miejsca. To on chroni i broni, dba o wszystko jak dorosły. 

Przecudna książka Piji Lindenbaum. Prosta kreska, wiele szczegółów. I co najważniejsze świat widziany oczami dziecka. Mama, która ma gorszy dzień (a może depresję?) zmienia się. Filipek tłumaczy to sobie jak umie. Chce pomóc - szuka lekarza, wyruszają z mamą do szpitala. Dziecko przejmuje odpowiedzialność za dorosłego i samego siebie. Stara się sprostać zadaniom, które stawia życie przed nami, rodzicami.

f.5 13Mieszcząca się w Ligocie, przy ul. Franciszkańskiej 33, Filia nr 5 Młodzieżowa to miejsce, w którym królują niedorośli czytelnicy. Z myślą o nich, ich komforcie czytania i zabawy, postanowiliśmy przearanżować przestrzeń biblioteczną, by stała się przytulniejsza i bardziej funkcjonalna. Nowa – stara Biblioteka stała się jeszcze bardziej przyjaznym dzieciom miejscem, gdzie chcą spędzać czas z rówieśnikami i rodzicami.
Dzięki otrzymaniu dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Funduszu Infrastruktura Kultury, zakupiliśmy nowe meble, regały na książki, sensoryczne i multimedialne zabawki, które nie tylko bawią, ale i uczą. Biblioteka już od dawna nie jest tylko wypożyczalnią książek, gdzie należy zachować ciszę i powagę. To prawdziwe centrum kultury i rozrywki!

 

Antonina Szymitowska

Być może czytaliście pierwszą część mojego subiektywnego rankingu książek, gdzie prezentowałam Wam tytuły, które pozytywnie mnie zaskoczyły i których czytanie sprawiło mi niebywałą radość. Nadszedł czas na ranking z drugiego "bieguna", a mianowicie na te książki, które okazały się, wg mnie, tak złe, że chciałabym móc cofnąć czas i spożytkować go w inny sposób (a to myjąc okna, a to robiąc porządki w szafie. Obu tych czynności szczerze nie znoszę). Pocieszającym jest fakt, że w rankingu książek "złych" nie znalazła się żadna, którą początkowo brałam za nadającą się do rankingu #1. To po prostu książki, które chciałam przeczytać, ale nie wiązałam z nimi jakichś wielkich nadziei, znacie to na pewno.
Jak i poprzednio, kolejność, w której je wypisałam, jest przypadkowa. Zaczynajmy!

#1 A. Alkon "Dobre maniery dla miłych ludzi, którzy czasem mówią k***a"
Wg autorki tego „poradnika” do dobrych manier zaliczyć możemy fotografowanie kogoś, kto robi coś niechwalebnego (np. nie sprząta kupy swojego psa), i wrzucanie tych zdjęć do mediów społecznościowych bądź wywieszanie wydruków w okolicy. Och, doprawdy..? Ta "świetna rada" (jedna z wielu w tej książczynie), ma zasilać szeregi "dobrych manier?". Ja dziękuję. I nie do końca podoba mi się snobistyczna postawa autorki, w stylu "znam tego sławnego aktora, a z tamtą piękną kobietą rozmawiałam. Och, obracam się w wyższych sferach!". Bleh!

wielokulturowo 1

Chciałbym zwrócić Waszą uwagę na cykl spotkań pt. Wielokulturowy Śląsk. Wydarzenie realizowane jest od blisko 4 lat w Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej, ul. Grażyńskiego 47 (Koszutka), a spotkania odbywają się raz w miesiącu. To pierwsza tego typu inicjatywa nie tylko w Katowicach, ale i w woj. śląskim. Do współpracy w realizacji przedsięwzięcia zapraszamy zarówno osoby reprezentujące instytucje kulturalne, religijne, organizacje pozarządowe, przedstawicieli poszczególnych grup etniczno-religijnych, jak i specjalistów zajmujących się tematyką mniejszości na Śląsku.

Podjęta przez Bibliotekę inicjatywa ma na celu przyczynić się do poszanowania różnorodności kulturowej, uwolnić ją od krzywdzących stereotypów i uprzedzeń. Poprzez popularyzację wiedzy na temat mniejszości zamieszkujących Katowice i szeroko rozumiany Śląsk, chcemy zwrócić większą uwagę na ich problemy i potrzeby.