logotyp

 

Szanowni Państwo, Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach przeprowadza badania satysfakcji czytelników z oferty proponowanej w filiach bibliotecznych oraz oceny usług proponowanych w ramach oferty bibliotecznej.

Kwestionariusz ankiety jest anonimowy, a jego wyniki posłużą do poprawy jakości funkcjonowania Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach.

Dziękujemy za poświęcony czas.plakat promujący

 

Dzisiaj moc słowa nabiera szczególnego znaczenia, gdyż to właśnie 2 kwietnia przypada wyjątkowe święto – Międzynarodowy  Dzień Książki dla Dzieci.  Data ta nie jest przypadkowa, gdyż jest to dzień urodzin  duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dlatego to szczególna okazja do dzielenia się, przez nas dorosłych, książkami z naszego dzieciństwa, ale i słuchanie tego, co wybiera do czytania młodsze pokolenie.
Co roku inny kraj promuje literaturę dla młodych. Nad tegorocznym świętem czuwa słoweńskie IBBY (International Board on Books for Young People), które przesyła list dla „głodnych słowa” młodych czytelników.  Autorem przesłania jest Peter Svetina.

 bajka na telefon baner

Drodzy Rodzice! Jeśli martwi Was, że Wasze dzieci nie mogą uczestniczyć w cotygodniowym Czytaniu na dywanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach, mamy dla Was świetną wiadomość. Nie chcemy, by nasi najmłodsi Czytelnicy tak dotkliwie odczuli zamknięcie Biblioteki, postanowiliśmy zatem poprowadzić akcję Bajka przez telefon.

Na czym polega nasza akcja? Od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 10.00 przyjmujemy telefoniczne (+48 506 614 030) oraz mailowe (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) zgłoszenia od rodziców, którzy chcieliby, by Pani Bibliotekarka poczytała ich dzieciom przez telefon. Czytanie odbywać się będzie w godz. od 10.00 do 13.00, poprzez oddzwanianie na numer telefonu podany przez rodzica. Dodatkowo, raz dziennie na profilu FB Filii nr 12 prowadzone jest Czytanie na ekranie. Panie Bibliotekarki czytają bajki, stworzone… przez nie same! :)

czytaj dla odmiany okragle

Drodzy Czytelnicy!

Od 12 marca br. wszystkie nasze filie, zgodnie z decyzją Rządu RP oraz zaleceniem Prezydenta Miasta Katowice, pozostają zamknięte do odwołania, w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa. W związku z zaistniałą sytuacją, a także ogólnopolską akcją #zostańwdomu, zachęcamy do regularnego zaglądania na naszą stronę internetową (zapraszamy do subskrybowania bibliotecznego newslettera), profil na Facebooku – MBPwKatowicach, profil na Instagramie – MBPwKato. Dzięki Internetowi pozostajemy z Wami w ciągłym kontakcie.

451 fahrenheita

 

Film 451° Fahrenheita - chciałem obejrzeć, ale wcześniej wolałem sobie przypomnieć ekranizację z 1966 roku. Odwlekałem to w czasie i tak to w moje ręce trafiła seria Artefakty, której jeden z tomów to 451° Fahrenheita - czy to nie znak? Zwłaszcza, że wcześniej tego nie czytałem?
Przyszłość. Niepalne domy, idealne społeczeństwo i rząd, który panuje nad tym co ludzie robią i myślą. Słychać latające samoloty, wybuchy bomb, ale obywatele nie muszą przejmować się wojną. Ich aktywność powinna się ograniczyć do pracy i odpoczynku przed ścianowizją. Wielkie ekrany wypełniają salony i grają non stop. Ich spersonalizowany przekaz zastępuje potrzebę rozmowy. Obywatele chłoną świat za pomocą ekranów. Książek nie ma. Każda istniejąca książka musi zostać spalona. Są zbyt niebezpieczne. Wprowadzają chaos w myślach obywateli. Zmuszają do myślenia, a to nie jest potrzebne.

quiz logo

Na pewno często z sentymentem wspominacie ulubione książki swego dzieciństwa:) Teraz macie świetną okazję by cofnąć się w czasie i powrócić do ulubionych autorów i tytułów. Sprawdźcie się w krótkim quizie o literaturze dziecięcej i młodzieżowej.

Prawidłowa jest tylko jedna odpowiedź w każdym pytaniu.
Powodzenia!

Kadr z teledysku Do lasu Ani Rusowicz fot. Mateusz Strzelecki

 

Zapraszamy na wirtualny spacer po lesie z Anią Rusowicz. Piosenka „Do lasu” to drugi singiel Ani Rusowicz z wydanej 25 października 2019 roku płyty „Przebudzenie”. Pora na biblioteczną premierę teledysku (ta oficjalna miała już miejsce 27 marca) oraz krótki wywiad z artystką, w którym nie zabrakło literatury :)

quiz logo

Tym razem gratka dla niedorosłych książkoholików (dorosłym nie zabraniamy :) ). Dla śmiałków przygotowaliśmy 10 pytań wokół opowieści o wielkich podróżnikach  -  Jajecznicy Kolumba Pawła Wakuły, które przeniosą Was w najodleglejsze zakątki świata. Udanej podróży :)

vademecum zlego ojca

 

Nie ukrywam, że mam słabość do kreski Guy'a. Niby prosta, ale nie dajcie się zwieść - treści tam wiele. Na moim prywatnym blogu pojawiły się już dwie recenzje jego komiksów - Kroniki jerozolimskie oraz Zakładnik. Historia ucieczki. Przy czytaniu o jego podróżach i tacierzyństwie liczyłam po cichu, że kiedyś powstanie komiks tylko o rodzicielstwie. I wiecie co...? Spełniło się moje czytelnicze marzenie.

Chwyciłam komiks w ręce i mina mi zrzedła. Co? Taki mały? Dlaczego? Ale potem moje oko dojrzało tą "1". Ufff... Jest nadzieja. Można liczyć na następne części.

quiz logo

Jeżycjada Małgorzaty Musierowicz to cykl powieści o rodzinie Borejków i ich licznych przyjaciołach. Z mieszkańcami kamienicy przy Roosevelta 5 wychowywały się kolejne pokolenia dziewczynek, a postaci Mili, Ignacego i ich czterech córek wydają się nie starzeć mimo upływu czasu.
Czy i Wy lubicie powrócić, po latach, na poznańskie Jeżyce, by zapomnieć o tym co "tu i teraz" i odstresować się troszeczkę?
Sprawdźcie, co pamiętacie z Jeżycjady, może warto pamięć odświeżyć :)