plakat promujący

Drodzy Czytelnicy, notkę o listopadowych wydarzeniach rozpoczniemy informacją o dniach, w których wszystkie nasze filie będą zamknięte. Prócz ustawowo wolnych od pracy 1 i 11 listopada, także w sobotę 2 listopada wszystkie nasze filie będą zamknięte. W pozostałe dni zapraszamy w stałych godzinach otwarcia :) W związku z powyższym, na kiermasz książek antykwarycznych, odbywający się w Filii nr 14 w pierwszą sobotę miesiąca, tym razem zapraszamy w drugą sobotę, tj. 9 listopada. Kiermasz w Filii nr 32, „pierwszoponiedziałkowy”, bez zmian.


W przedostatnim miesiącu roku odbędzie się wyjątkowo dużo spotkań w ramach prowadzonych przez nas cykli. Jeśli jeszcze nie braliście udziału w żadnym spotkaniu spod znaku Mądrego Zwierzęcia, w listopadzie macie okazję wybierać aż spośród czterech! Odwiedzi nas Adam Pluszka – pisarz i tłumacz, redaktor i twórca serii EKO w Wydawnictwie Marginesy. Z pewnością kojarzycie te pięknie wydane książki, poświęcone zwierzętom i roślinom – to właśnie „sprawka” naszego gościa :) Spotkanie z Adamem Pluszką odbędzie się w Filii nr 17, w dn. 8 listopada. Nazajutrz zapraszamy na edukacyjny spacer dendrologiczny po Osiedlu Tysiąclecia. Z rosnącymi na osiedlu drzewami (a jest ich wiele, różnych!) zapozna nas Witold Szwedkowski – założyciel pierwszego w Polsce schroniska dla niechcianych roślin i miejski partyzant ogrodniczy. Zbiórka przedspacerowa w Filii nr 14, punktualnie o 11.00. W drugiej połowie miesiąca odbędzie się, już stacjonarnie w Filii nr 6 na Wełnowcu, spotkanie z dziennikarką Martą Sapałą. To spod jej pióra wyszły książki poświęcone konsumpcjonizmowi: „Mniej. Intymny portret zakupowy Polaków” i „Na marne” i to o nich właśnie, i tematach w nich podjętych, będziemy rozmawiać. Spotkamy się również Marcinem Kostrzyńskim, leśnikiem i byłym myśliwym, aktualnie zajmującym się obroną praw zwierząt. Dzieki niemu poznamy niezwykłe tajemnice przyrody...

konferencja2019 logo

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach już po raz trzeci organizuje konferencję szkoleniową dla bibliotekarzy z woj. śląskiego. W tym roku temat przewodni brzmi literatura/RODZINA/Biblioteka, w związku z czym skoncentrujemy się na literaturze i działaniach kierowanych do dzieci i rodzin. Ideą konferencji jest wyposażenie bibliotekarzy w wiedzę i umiejętności, przydatne do efektywnego wykorzystania literatury podczas pracy z dziećmi do lat trzech oraz z szeroko rozumianymi rodzinami.

Naszymi gośćmi będą autorytety w dziedzinie literatury dla „najnajów”, czyli najmłodszych czytelników, m.in. Małgorzata Swędrowska – wykładowczyni uniwersytecka, twórczyni koncepcji czytania wrażeniowego; Joanna Krzyżanek – autorka popularnych książek dla dzieci, „mama” Cecylki Knedelek, Lamelii Szczęśliwej czy Kury Adeli; Agnieszka Cienciała – właścicielka studia kreatywnego Ambientówka, animatorka sztuki i certyfikowana trenerka Familylab Association. Gościć będziemy także przedstawicieli wydawnictw, wpisujących się w tematykę konferencji – Marię Gosk zajmującą się sprzedażą w Wydawnictwie Bajka, Joannę Walczak – dyrektor wydawniczą Wydawnictwa Debit, Aleksandrę Ruszkowską – dyrektor ds. promocji Wydawnictwa Mamania, Agnieszkę Brzezińską z Grupy Wydawniczej Literatura Inspiruje. Na konferencję składają się zarówno wykłady, jak i prezentacje wydawnictw oraz warsztaty. Warsztaty odbywać się będą równolegle, nie ma zatem możliwości wzięcia udziału we wszystkich – prosimy wybrać jeden.

plakat promujący

Jeszcze wrzesień nie wszedł w drugą dekadę, a my już wiemy, że październik będzie w naszej Bibliotece niezwykle intensywny i wypełniony wydarzeniami. Jak co miesiąc zachęcamy do odwiedzenia naszych kiermaszów, gdzie za bezcen nabyć można przeróżne książki z naszego antykwariatu. Pierwsza sobota miesiąca – Filia nr 14, pierwszy poniedziałek – Filia nr 32. A co jeszcze szykujemy? Już pierwszego października odbędzie się pierwsze spotkanie z nowego cyklu Zdrowie w Bibliotece, a naszym gościem będzie Lidia Machaj, instruktorka jogi hormonalnej i prezeska Stowarzyszenia Medycyny Komplementarnej i Alternatywnej CZTERY PORY ŻYCIA. Spotkanie będzie miało formę wykładu i zajęć praktycznych. Innym spotkaniem o prozdrowotnej tematyce będzie prelekcja Iwony Korlackiej, poświęcona zielarstwu. W ramach cyklu Mądre Zwierzę odwiedzi nas miłośnik ptaków i popularyzator ptasiarstwa w Polsce Marek Pióro. Spotkanie z nim poprzedzone będzie edukacyjnym spacerem przyrodniczym wokół Stawu Maroko na Osiedlu Tysiąclecia. Drugim gościem cyklu będzie Dariusz Gzyra - działacz społeczny, autor książki Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta. Z Czytelnikami-Podróżnikami odbędziemy dalekie wyprawy na Wschodnie Wybrzeże USA, do deszczowej Szkocji czy Maroka, gdzie czas płynie wolniej (to również spotkanie w ramach cyklu Nie-Zwykli). Poznamy kambodżańskie zwyczaje weselne, przekonamy się czy Albania to typowy kraj bałkański oraz damy się porwać do tańca wirującym tureckim derwiszom.

plakat promujący
Szanowni Czytelnicy, serdecznie dziękujemy za wsparcie, jakim obdarzacie naszą Bibliotekę. Dziękujemy pomysłodawcom projektów, które zostały złożone w tegorocznej, szóstej edycji Budżetu Obywatelskiego, jak i wszystkim, którzy zdecydowali oddać swój głos właśnie na biblioteczne projekty. To właśnie dzięki Wam będziemy mogli wzbogacić księgozbiór o nowe książki, komiksy i audiobooki, także te w językach obcych. Zaopatrzymy kąciki dziecięce w nowe meble i akcesoria, zakupimy nowe gry planszowe oraz materiały plastyczne na zajęcia w ramach Laboratorium SZTUKI. Dzięki oddanym w głosowaniu punktom, utworzymy wypożyczalnie gier planszowych w wybranych filiach, uatrakcyjnimy również ofertę spotkań dla czytelników.

Plakat promujący

Stali Czytelnicy wiedzą, że październik to w naszej Bibliotece czas zbierania darów dla zwierząt mieszkających w schronisku. Nie inaczej jest w tym roku – organizujemy trzy akcje dla podopiecznych Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach.

W darach przekazać mogą Państwo na przykład makaron, kaszę, ryż, karmę suchą i mokrą dla psów i kotów, o dużej zawartości mięsa. Potrzebne jest jednak nie tylko jedzenie, ale także środki czyszczące i dezynfekujące, koce i ręczniki.

Krokodyl
Monika:

Zwierzęta. Te, w życiu których byłam tylko przystankiem i te, dla których jestem towarzyszką życia. Te zabrane z ulicy, wyciągnięte ze schronisk, oddane pod opiekę przez fundacje. Te malutkie, wykarmione butelką i te dorosłe - oswajane, gdy zawiódł je człowiek. Te, które są wciąż przy mnie i te, które czekają na mnie po drugiej stronie Tęczowego Mostu.

Zwierzęta splecione z moją codziennością równie mocno jak książki. Od zawsze i na zawsze.

pozwol mi wrocic

To trzecia książka tej Autorki, na którą się skusiłam. Obie - Za zamkniętymi drzwiami oraz Na skraju załamania, były łatwe i proste. Człowiek już po kilka stronach wiedział kto za wszystkim stoi. Jednak styl był tak lekki i przyjemny, że miało się ochotę czytać dalej.
Najnowsza powieść zapowiadała się w podobnym tonie. Już na okładce zdradzono nam ważne szczegóły. Para wraca z wypoczynku we Francji, zatrzymuje się nocą na stacji benzynowej. Fin zeznaje policji, że gdy wrócił z toalety, Layli już nie było. Czy ktoś ją porwał? A może zabił? Dlaczego brak śladów walki? I czy mężczyzna miał z tym coś wspólnego?
Po kilku latach Fin wiedzie spokojne życie u boku nowej partnerki - Ellen, która jest starszą siostrą zaginionej kobiety. Po zaręczynach, Fin otrzymuje telefon, że Layla była widziana. Nagle zaczyna myślami krążyć wokół byłej partnerki. Zastanawia się, gdzie była tyle czasu, dlaczego nie nawiązała żadnego kontaktu?

01

FOTOGALERIA

Spotkanie z Anną Kańtoch wokół najnowszej książki "Pokuta".

Gdzie: Filia nr 30

Kiedy: 30 września 2019 r.

 

newsletter

Jeśli jesteście zapisani do naszego newslettera, z pewnością zauważyliście zmiany jakie w nim zaszły. Po burzy mózgów, bardzo intensywnej, doszliśmy do wniosku, że warto by newsy o tym, co szykujemy w najbliższym czasie, były bardziej spersonalizowane. Odeszliśmy od bezosobowej formy informacyjnej, teraz nasz newsletter ma bardziej ludzką twarz. A nawet kilka twarzy! Dzięki temu powstała ekipa MAMAS+SZ czyli Monika, Ania, Magda, Antonina, Sławek i, na doczepkę, Szymon ;-) ("doczepka" nie jest zła, to dzięki Szymonowi i jego umiejętnościom ten newsletter w ogóle ma szansę wyjść w świat). Od tej pory będziemy pisać Ci o tym, co nas samych szczególnie interesuje i co wg nas może zainteresować Ciebie. To polecajki spotkań, wystaw, warsztatów, przypomnienie ważnych ogłoszeń, zachęta do odwiedzin filii, być może innej niż ta, do której zaglądasz na co dzień. Od października br. newsletter wysyłać będziemy do Ciebie dwa razy w miesiącu, około 1. i 15. dnia. Jeśli jeszcze nie zapisałeś swojego maila w naszej bazie, koniecznie zrób to teraz! Poniżej możesz zobaczyć jak to będzie teraz wyglądało. Prawda, że fajnie? :-)

plakat promujący

Dobra wiadomość dotarła do nas w połowie września. Otóż nasza Biblioteka otrzymała dofinansowanie z Fundacji Santander, w ramach 5. edycji programu "Tu Mieszkam, Tu Zmieniam". Otrzymaną kwotę 5 tys. przeznaczymy na modernizację patio przy Filii nr 3 w dzielnicy Załęże. W naszej wizji, którą dzięki dofinansowaniu będziemy mogli zrealizować, patio zmieni się nie do poznania - stanie się miejscem, w którym wszyscy czytelnicy, od najmłodszych po najstarszych, będą spędzać mile czas. Planujemy wyposażyć patio w akcesoria, dzięki którym przemienimy to miejsce w przyjazną, pełną bujnej zieleni oazę spokoju. Zależy nam na tym, by czytelnicy poczuli się tutaj swobodnie, z przyjemnością oddawali się lekturze. Na nowym patio odbywać się będą także spotkania autorskie i podróżnicze, zajęcia dla dzieci, koncerty muzyczne. Jeśli tylko dopisze pogoda, wyjdziemy z budynku, zaczerpniemy powietrza, promieni słońca i pozwolimy, by piękne otoczenie na wszystkich nas działało pozytywnie. Już jest tam fajnie, a będzie jeszcze lepiej!