Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

integrootwarcie strony legimi w nowym okniebip logootwarcie strony ibuk w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

Ekologiczne spacery po Katowicach

spacery

Dzięki otrzymaniu dofinansowania w Zielonym Budżecie miasta Katowice, nasza Biblioteka może zorganizować ekologiczne, „zielone” spacery edukacyjne. Już w czerwcu odbędą się trzy, realizowane w ramach projektu Poznaję zielone Katowice – wiedza podstawą dbałości o przyrodę w mieście.

Przewodnikiem pierwszego spaceru, będzie Jacek Karczewski – przyrodnik i aktywista, autor audycji radiowych poświęconych przyrodzie, autor książek ornitologicznych, m.in. Zobacz ptaka. Opowieści po drodze czy Noc sów. Opowieści z lasu, pomysłodawca kampanii społecznych m.in. Bądź na pTAK!, Nie będzie ptaków – nie będzie śpiewania! czy Ptak też człowiek. Spacer o charakterze ornitologicznym odbędzie się w poniedziałek, 5 czerwca, na Osiedlu Tysiąclecia. Spotykamy się o godz. 16.00 w Filii nr 14 (ul. Piastów 20), skąd ruszymy dalej. Trasa spaceru owiana jest tajemnicą… ;-) Na to wydarzenie nie są wymagane zapisy.

 

Kolejne dwa spacery osiedlowe przeprowadzi Witold Szwedkowski – społecznik proekologiczny, jeden z liderów Miejskiej Partyzantki Ogrodniczej, założyciel Schroniska dla Niechcianych Roślin, członek Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu, współzałożyciel Ogrodów Społecznych w Katowicach, Chorzowie i Siemianowicach Śląskich. Spacery z Witoldem Szwedkowskim odbędą się dzień po dniu – w sobotę, 10 czerwca, i w niedzielę, 11-ego.
Pierwszy z nichPrzygoda w Parku Wełnowieckimodbędzie się w Parku na Wełnowcu, który miejscami pozostaje jednym z najdzikszych terenów usytuowanych stosunkowo blisko centrum Katowic. Trasa docelowa przebiegać będzie ulicą Gnieźnieńską w stronę Skweru Walentego Fojkisa, dalej Aleją Korfantego przy terenach dawnej huty cynku i przyszłego osiedla Nowy Wełnowiec, by, mijając zabytkowy budynek sądu, skierować się na ulicę Cisową, będącą wejściem do Parku na Wełnowcu. Wycieczka, przemierzając złożoność form zieleni występujących w parku kierować się będzie w stronę ulicy Chemicznej.
Drugi spacer – dendrologiczny po Koszutce – to spacer badawczy po najbardziej zazielenionej z części Katowic, przylegających do centrum miasta.  Uczestnicy zwiedzą założenia parkowe na Placu Grunwaldzkim, porównają sposoby aranżacji zieleni w różnych częściach osiedla i poszukają na jego terenie przykładów obywatelskiego ogrodnictwa. Oprócz rozpoznawania różnych gatunków roślin drzewiastych będzie można przekonać się, jak w różnych częściach osiedla wyglądają sąsiedzkie, partyzanckie i projektanckie przykłady zagospodarowania gruntów.

Udział w obu spacerach prowadzonych przez Witolda Szwedkowskiego wymaga zapisów. Osoby chętne do wzięcia udziału prosimy o kontakt z Działem Promocji, pod numerem telefonu 322 546 098, wewn. 112, od dn. 1 czerwca br. (czwartek). Decyduje kolejność zgłoszeń. O miejscach zbiórek dla uczestników obu spacerów informować będziemy w momencie zapisu. 

Po wakacjach odbędą kolejne ekologiczno-edukacyjne spacery z Witoldem Szwedkowskim. Planowane są trasy w okolicach Stawu Maroko na Osiedlu Tysiąclecia (temat przewodni: zielone inwazyjne gatunki obce i ich wpływ na rodzime ekosystemy) oraz w Lesie Załęskim, stanowiącym zieloną otulinę Osiedla Witosa.

Autor artykułu|closed

Antonina Szymitowska

Dział Metodyki, Analiz i Promocji
Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach

© 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach. Wykonanie Szymon Szostok