Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

integrootwarcie strony legimi w nowym okniebip logootwarcie strony ibuk w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

Październik pełen wydarzeń (2022)

2022 10 f30 wystawa

Wrzesień za nami, wraz z nim pierwsza edycja festiwalu Miesiąc z reportażem w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach. Baliśmy się trochę czy taka tematyka Was zainteresuje, jednocześnie mając cichą nadzieję, że jednak trafimy w Wasze gusta. Trafiliśmy, i to bardzo! Frekwencja podczas wszystkich zorganizowanych przez nas spotkań przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Dziękujemy! Wiemy już, że edycja pierwsza z pewnością nie była ostatnią ;-)  Na jej zakończenie, już w październiku, odbędzie się jeszcze spotkanie z Anną Dudzińską. Autorka reportażu „Dubaj. Miasto innych ludzi” gościć będzie w Filii nr 3.

Wspomniany październik zapowiada się nie gorzej, niż wrzesień. Powracamy, po raz czwarty (!), z Festiwalem Góry-Literatura-Biblioteka, tak przez Was lubianym. I w tym roku goście nasi będą wspaniali – zerknijcie kogo zaprosiliśmy, na kiedy i do której filii.

Ci, którym los braci mniejszych nie jest obojętny, pamiętają na pewno, że październik jest Miesiącem Dobroci dla Zwierząt. Z tej okazji po raz kolejny nasza Biblioteka organizuje zbiórki darów dla podopiecznych schronisk dla bezdomnych zwierząt. Zaglądając pod link dowiecie się, które filie włączyły się do akcji i czekają na dary od Was. Serdecznie zachęcamy do wsparcia tej pięknej inicjatywy.

 

Jeśli jesteście ciekawi, jakie inne wydarzenia zaplanowaliśmy dla Was w październiku, czytajcie dalej ;-)

Gościć będziemy pisarki, tworzące dla dorosłych czytelników o wielu gustach – Agnieszkę Janiszewską, która w swoim dorobku ma kilka cykli powieści, m.in. „Owoce zatrutego drzewa” czy „Podróż do Carcassonne”; Karolinę Bednarz z Wydawnictwa Tajfuny, japonistkę i autorkę reportażu „Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” oraz Żanetę Pawlik, autorkę ciepło przyjętego przez czytelniczki debiutu „Mowy nie ma!”. W ramach cyklu Czytelnicy-podróżnicy odwiedzą nas Kasia Irzeńska i Ania Gulan, które spędziły trochę czasu w Malezji i Singapurze, i o swojej podróży chcą opowiedzieć; z kolei w przeciwnym kierunku – do Stanów Zjednoczonych – udał się Jakub Saniternik i o kulisach tej wyprawy także będziemy mieli okazję nieco się dowiedzieć.

Podróże, głównie służbowe, to również niemal codzienność dla Mariusza Goliego – gitarzysty-samouka, kompozytora, ale przede wszystkim buskera. Gra na ulicach Katowic, innych miast w Polsce i za granicą, gdzie jest już rozpoznawalny „jak swój”! Swoją wirtuozerią zachwycił gości tegorocznego Narodowego Czytania. Kto nie mógł przyjść na koncert we wrześniu, niech koniecznie zanotuje termin październikowy. Zapowiada się melomańska uczta! Zauroczeni talentem Mariusza będą mogli zakupić na miejscu jego płyty.

W Filii nr 30, dzięki współpracy z księgarnią kameralną Bookiestra, swoją działalność zainauguruje Young Adults Comics Club. Pierwsze spotkanie już 5 października, a tematem przewodnim będzie komiks „Światła Północy”.

Na zakończenie miesiąca odbędzie się impreza dla młodych czytelników, również miłośników komiksów. Ballady i komiksy to coś, co tylko w teorii nie może występować razem. My to udowodnimy! Gościć będziemy w Filii nr 28 rysowniczkę Edytę Bystroń oraz kolektyw teatralny Lufcik Na Korbkę. Pani Edyta poprowadzi warsztaty komiksowe „Romantyczne ziny” (zapisy!), a kolektyw wystąpi ze spektaklem „Duszna jesień – bajanie na dywanie”. Przez cały czas trwania wydarzenia będzie dostępny kącik komiksowy z najlepszymi tytułami dostępnymi w naszej Bibliotece.

I wiadomość na koniec, choć wcale nie mniejszej rangi – w dniach od 4 do 6 listopada br. odbędą się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach Targi Książki. I my tam będziemy! ;-) W dodatku zostaliśmy oficjalnie poproszeni o patronat nas targami, więc sprawa jest poważna…
W związku z tym, iż termin targów pokrywa się z pierwszosobotnim kiermaszem książek w Filii nr 14, wyjątkowo kiermasz ten nie odbędzie się w filii, a właśnie podczas targów. Potrwa za to trzy dni, więc to chyba nie taka zła wiadomość? ;-) Szykujemy trochę więcej atrakcji na ten czas, więc wypatrujcie na naszej stronie aktualności. Zachęcamy również do subskrypcji Bibliotecznego Newsletteru, gdzie na pewno przypomnimy o targach i powiadomimy, czego z naszej strony możecie się tam spodziewać. A pomysłów mamy bez liku.

Do zobaczenia w październiku!

Autor artykułu|closed

Antonina Szymitowska

Dział Metodyki, Analiz i Promocji
Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach

© 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach. Wykonanie Szymon Szostok