2022 02 TKŻ zbiorczy

Z wielką przyjemnością organizujemy po raz szósty Dni Kultury Żydowskiej – dwutygodniowe święto żydowskiej kultury, literatury, historii… Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniach z naszymi gośćmi – pasjonatami, znawcami, autorytetami; ludźmi, których warto posłuchać i czerpać z ich bogatej wiedzy i doświadczenia. W ramach DKŻ odbędzie się również kiermasz tematycznych książek antykwarycznych.

Tegoroczne spotkania poświęcone będą m.in. synagogom na Śląsku, projektowi imiennego upamiętniania ofiar Zagłady Ludzie, nie liczby, spotkamy się ze wspaniałymi pisarzami – Moniką Sznajderman i Marcinem Pilisem, wysłuchamy prelekcji o Marii Goeppert-Mayer oraz Ernście-Brunonie Motzku, odwiedzimy daleką Jordanię i Izrael, będziemy mieli także okazję poznać życie Żydów „od kuchni” oraz odbyć spacer z przewodnikiem po żydowskim cmentarzu.
Przez cały miesiąc prezentować będziemy trzy wystawy fotografii, związane z Dniami Kultury Żydowskiej.

ferie 2022

Tegoroczna edycja akcji Ferie z Książką odbywać się będzie pod hasłem „Książkowa Rajza” w dniach 14 - 19 lutego oraz 21-26 lutego. W tym czasie zapraszamy młodych miłośników książek (7-12 lat), do Biblioteki na warsztaty artystyczno-literackich oraz muzyczne, zajęcia parateatralne, seanse czytelnicze, gry literackie, spotkania oraz spacery miejskie tropem ważnych miejsc. Czyli to będziemy robić? Odbędziemy liczne wojaże nie tylko z książkami, ale i w głąb swojej wyobraźni. Odwiedzimy różne zakątki świata i dowiemy się, w jaki sposób podróżują Mały Książe, Harry Potter czy Pippi Pończoszanka.

2022 01 20 f1 nie zwykli

Hej! Wszystkiego najlepszego w 2022 roku! :) Dziękujemy, że ubiegłe 12 miesięcy spędziliście z nami; mamy nadzieję, że i w kolejnych będziecie nas odwiedzać z nie mniejszą niż dotychczas ochotą. To dla nas ogromna przyjemność, móc Was gościć w naszych progach. Jeśli jesteście ciekawi, co szykujemy w najbliższym czasie, odpowiedź znajdziecie poniżej.

Nowy rok i nowy miesiąc rozpoczynamy kiermaszami książek antykwarycznych. Pierwszy odbędzie się już w poniedziałek, 3 stycznia, w Filii nr 32 na Ligocie – zapraszamy od 8.00 do 19.00 po książki dla dzieci i dorosłych. Na drugi zapraszamy w sobotę, ósmego, do Filii nr 14. Od 9.00 do 14.00 będziecie mogli kupić literaturę z różnych stron świata.

narodowy program rozwoju czytelnictwaMiło nam poinformować, że Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach kolejny raz otrzymała dofinansowanie w ramach Programu Wieloletniego "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0" Priorytet 1 Poprawa oferty bibliotek publicznych, na zakup i zdalny dostęp do nowości czytelniczych, ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa. Kwota, na jaką opiewa dofinansowanie: 85 437,00 zł.

Termin wykonania zadania: 1 stycznia - 30 listopada 2021 r.

Za tą kwotę 3368 woluminów (średni koszt 23,18) oraz 416 audiobooków (średni koszt 17,66)

wszystkie zycia

Autorką książki pt. „Wszystkie życia Hedy Lamarr” jest Marie Benedict, pisarka wyłaniająca na światło dzienne historie wybitnych postaci, o których tak naprawdę mało się mówi, albo nie wspomina ich nazwisk. Jedną z takich osób jest Hedwig Kiesler, której dorobkiem jest nie tylko aktorstwo.

Książka podzielona jest na dwie części, które dzielą się na poszczególne rozdziały. Poznajemy Hedwig w momencie jej aktorskiego debiutu. Opowiada o swoich przeżyciach po pierwszych występach, wspomina liczne gratulacje i wręczane kwiaty. W tym miejscu pojawia się postać tajemniczego i cieszącego się niezbyt dobrą opinią Friedricha Mandla. To biznesmen, propagujący faszystowskie idee. Proponuje Hedwig małżeństwo, pod warunkiem jej rezygnacji z aktorstwa.

sloneczniki

W piątek 10 września, odbyła się w Muzeum Śląskim uroczysta Gala rozdania nagród w plebiscycie Słoneczniki. Naszą Bibliotekę reprezentowała w tym dniu dyrektor Anna Fałat oraz zaprzyjaźnieni czytelnicy. Pod linkiem dostępne są zdjęcia z Gali.
Niezwykle jest nam miło, że doceniono naszą akcję Lato z Książką :) W kategorii Język zostaliśmy wyróżnieni przez jury, a w kategorii Sztuki Wizualne otrzymaliśmy Nagrodę Rodziców! :) Bardzo, bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom, czytelnikom i przyjaciołom Biblioteki za oddane w plebiscycie głosy.
To, że doceniacie naszą pracę i zaangażowanie sprawia, że chce nam się jeszcze więcej i intensywniej działać. Dla Was! Dziękujemy!

Inicjatywa Lokalna to przedsięwzięcie tworzone przez mieszkańców Katowic, we współpracy z Miastem Katowice, a jegoSówka ideą jest realizacja zadań publicznych na rzecz naszej miejskiej społeczności. W tym roku odbywa się już dziewiąta edycja, w ramach której zrealizowanych zostanie 61 projektów spośród 96 zgłoszonych przez mieszkańców (podobnie odbywa się Budżet Obywatelski).

Spośród pozytywnie zaopiniowanych pomysłów, sześć zrealizowanych zostanie na rzecz naszej instytucji. Serdecznie dziękujemy wszystkim wnioskodawcom, którzy pamiętają o nas i każdego roku zgłaszają Bibliotekę do Inicjatywy Lokalnej, aktywnie angażując się później w realizację projektów.

bo 2021 edycja2 plakat 1

Wyczekiwany przez wielu Czytelników powrót Legimi do naszej Biblioteki stał się faktem! Już od dziś, tj. od 2 sierpnia br., możecie ponownie korzystać z zasobów wirtualnej wypożyczalni, przygotowanej dla naszej Biblioteki. Aby otrzymać kod uprawniający do 30-dniowego dostępu do e-booków, wystarczy skontaktować się z Działem Obsługi Sieci - dzwoniąc pod nr tel. 322 546 098 wew. 122 lub mailując na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Pamiętajcie, by podać swoje imię, nazwisko i numer karty czytelnika (co oznacza, że tylko zarejestrowani w naszej Bibliotece Czytelnicy mogą dostać kod).

Ale wielki powrót Legimi to nie wszystko! Możecie również korzystać innych wirtualnych wypożyczalni –  od 1 sierpnia z  Ebookpoint BIBLIO, a od 4 sierpnia – z zasobów IBUK Libra.

srebrna ksiazka plakat

 

W sierpniu ubiegłego roku Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach uruchomiła usługę „Katowicka Srebrna Książka dla Seniora”. Ideą jej jest umożliwienie kontaktu z kulturą czytelnikom, którzy nie mają możliwości osobiście stawić się w bibliotece – seniorom oraz osobom z niepełnosprawnościami. Książki dostarczane są do domów na zamówienie, bezpłatnie, specjalnie oznakowanym „książkobusem”. 

newsletter

 

Z myślą o czytelnikach, którzy zawsze chcą być na bieżąco z wydarzeniami organizowanymi w naszej Bibliotece, stworzyliśmy newsletter. Link rejestracyjny dostępny jest na dole strony, w sekcji „Informacje” oraz na końcu tego artykułu.
By otrzymywać dwa razy w miesiącu aktualności, należy podać w formularzu swoje imię (nazwę) i adres e-mail na który newsletter będzie przesyłany.
Niezbędne jest wyrażenie zgody na jego otrzymywanie oraz na przetwarzanie danych.