plakat promujący

Luty, najkrótszy miesiąc w roku, a u nas dzieje się tyle, że i kolejny miesiąc moglibyśmy obdzielić wydarzeniami! Wszystkie są warte Waszej uwagi, ale to, co w lutym u nas najważniejsze, to II Festiwal Góry-Literatura-Biblioteka.. Jeśli nie zapoznaliście się z programem, koniecznie nadróbcie zaległości. Zwróćcie uwagę, iż comiesięczne spotkania w ramach cykli Nie-Zwykli i Wielokulturowy Śląsk odbędą się pod szyldem festiwalu właśnie. A co jeszcze wydarzy się w naszej Bibliotece?

Pracujących na co dzień z młodymi czytelnikami bibliotekarzy, zapraszamy na bezpłatne warsztaty z Wydawnictwem Dwie Siostry i Wydawnictwem Widnokrąg. Przedmiotem warsztatów będzie literatura dla dzieci i młodzieży, podejmująca ważne, nierzadko trudne tematy. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują wcześniejsze zapisy. Więcej informacji o warsztatach znajdziecie tutaj.

Miłośników krwistych powieści kryminalnych zainteresuje zapewne spotkanie z Wojciechem Szlęzakiem, promujące najnowszą jego powieść kryminalną „Schronisko dla ludzi”. Być może znacie autora z widzenia, ponieważ mieszka w Katowicach :) Spotkanie odbędzie się w Filii nr 11 na Koszutce.

gorski festiwal zbiorczy

W marcu 2019 roku zorganizowaliśmy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach pierwszy festiwal literacki pod nazwą Góry-Literatura-Biblioteka. Przedsięwzięcie łączące fascynację górami oraz literaturę dla dorosłych i niedorosłych cieszyło się tak dużym zainteresowaniem Czytelników, że postanowiliśmy je kontynuować.

W tym roku nasz górsko-literacki festiwal odbędzie się w dniach 1-7 lutego, a naszymi gośćmi będą m.in. Magdalena Gorzkowska – najmłodsza Polka na Mount Everest i pierwsza, która zdobyła Makalu bez wspomagania tlenowego; Krzysztof Wielicki – legenda polskiego himalaizmu, odznaczony w ub. roku Złotym Czekanem za całokształt osiągnięć, a towarzyszyć mu będą redaktorzy Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski – autorzy biografii himalaisty. Spotkamy się również z Mirosławem Pawłowskim, byłym alpinistą, który po wypadku porusza się na wózku, aktywnie podróżując i zdobywając najdalej wysunięte miejsca na kontynentach.

Plakat promujący

Gdy piszę te słowa, jest jeszcze grudzień; za chwilę Sylwester i kolejny rok przed nami. Mam wrażenie, że dopiero pisałam noworoczną notkę, czas tak prędko płynie. Jesteście ciekawi, co przyniesie nam styczeń 2020? Przede wszystkim wielką rewolucję związaną z Filią nr 26 w Murckach. Być może nie wszyscy wiedzą, że filia ta zmienia siedzibę i już niebawem (datę otwarcia na pewno ogłosimy z wyprzedzeniem) będzie w nowym miejscu. Zapamiętajcie nasz nowy adres: ul. Goetla 2, w budynku Zespołu Szkół nr 2, ale wejście będziemy mieć oddzielne.

Co będzie się działo w innych filiach? Już 3 stycznia, o godz. 17.00, odbędzie się duże spotkanie w Filii nr 14 na Osiedlu Tysiąclecia. Elżbieta Banasik-Brodecka przedstawi nam swą poezję tatrzańską. Wieczorowi poetyckiemu towarzyszyć będzie podwójny wernisaż wystaw – Katarzyna Banasik zaprezentuje linoryty „Zwierzaki”, a obie panie pochwalą się efektami wspólnej sesji fotograficznej „Nasze Taterki”. Nazajutrz, w tej samej filii, odbędzie się kiermasz książek antykwarycznych; kolejny – w Filii nr 32, w poniedziałek 13 stycznia (pierwszy pracujący poniedziałek miesiąca).

plakat promujący

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach, Wydawnictwo Dwie Siostry oraz Wydawnictwo Widnokrąg zapraszają bibliotekarzy pracujących z młodymi czytelnikami na spotkanie warsztatowe "Rozmawiamy! O ważnych tematach w książkach dla dzieci i młodzieży".
Ideą warsztatów jest zapoznanie bibliotekarzy z przykładami książek ze współczesnego kanonu literatury, podejmującymi tematy nierzadko uznawane za trudne, takie, których  rodzice unikają podczas rozmów z dziećmi i młodzieżą. Wraz z prowadzącymi zastanowimy się, w jaki sposób można wykorzystywać tego typu książki w pracy z młodymi czytelnikami, by nie tylko zachęcić ich do częstszego obcowania z literaturą, ale i wspierać ich otwartość na świat, samoświadomość czy pomóc budować wrażliwość społeczną.

legimi plakat 2

Z początkiem czerwca 2019 r. uruchomiliśmy w naszej Bibliotece opcję skorzystania z dostępu do cyfrowej wypożyczalni Legimi. Platforma ta oferuje możliwość wypożyczania e-książek, które czytać można na komputerze, smartfonie, tablecie lub czytniku.

W ramach programu pilotażowego oferujemy naszym Czytelnikom bezpłatny dostęp do katalogu ebooków, przygotowanego specjalnie z myślą o Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach. Kody uprawniające do zarejestrowania się w Legimi i korzystania z jej zasobów dostępne są w Filiach nr 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 19, 23 i 28. Z kodów korzystać mogą Czytelnicy także pozostałych filii – wyżej wymienione są jedynie miejscami ich dystrybucji. Każdy kod upoważnia do 30-dniowego, bezpłatnego dostępu do zasobów wirtualnej wypożyczalni.

madre zwierze biale

W kwietniu 2019 r. rozpoczęliśmy cykl spotkań pt. Mądre zwierzę, który powstał z myślą o czytelnikach w każdym wieku. Projekt nasz zyskał uznanie w programie Partnerstwo dla Książki 2019, w związku z czym otrzymaliśmy na jego realizację dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Poniżej kilka słów o tym, czym jest cykl Mądre zwierzę i z myślą o kim powstał.
W ramach realizacji projektu Mądre zwierzę planujemy m.in. spotkania autorskie i podróżnicze, warsztaty literacko-artystyczne i edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Naszym celem jest zwiększenie świadomości proekologicznej naszych czytelników, zachęcenie do innego spojrzenia na żyjące z nami i obok nas zwierzęta, zwrócenie uwagi na ważkość dbałości o środowisko, również w wymiarze lokalnym. Współpracować będziemy z instytucjami i stowarzyszeniami proekologicznymi, naukowcami z akademickich ośrodków badawczych, podróżnikami oraz ludźmi pióra, którym bliska jest kwestia ochrony środowiska i styl życia w zgodzie z otaczającym światem. Wszyscy czytelnicy, młodsi i starsi, biorący udział w spotkaniach z cyklu Mądre zwierzę poznają wartościową literaturę tematyczną, która będzie punktem wyjścia do dalszego rozwijania wiedzy związanej z troską o środowisko – a zatem także i o nich samych.

Plakat promujący

Mamy dobrą wiadomość dla miłośników gier planszowych. Otóż, od 1 września 2019 roku, uruchamiamy w Filii nr 17 wypożyczalnię planszówek :) Teraz Wasze ulubione gry dostępne są nie tylko w filii – możecie cieszyć się nimi we własnym domu, zabrać na wycieczkę lub imprezę ze znajomymi. To tak, jak z naszymi książkami – nie wnikamy w to, dokąd je zabieracie, ale bardzo cieszymy się, że nie pozwalacie im stać zbyt długo na bibliotecznych regałach:)

A co z wypożyczalnią gier? Wypożyczanie jest darmowe (obowiązuje zwrotna kaucja), dozwolone dla wszystkich naszych Czytelników powyżej 13. roku życia. Do Waszej dyspozycji są wszystkie tytuły będące na stanie Filii nr 17. Stan ten można sprawdzić na miejscu i poprzez Katalog OPAC, który już doskonale znacie.
Wypożyczenie niektórych gier planszowych wymaga wpłacenia kaucji 50/100 złotych w zależności od wartości egzemplarza.

mala ksiazka

We wrześniu tego roku biblioteki publiczne w całej Polsce otrzymały z Instytutu Książki zestawy startowe „Mała Książka – Wielki Człowiek”. To zarzewie akcji promującej czytelnictwo wśród przedszkolaków, w której udział bierze także nasza Biblioteka. Od 16 września br. wszystkie filie posiadające oddziały książki dziecięcej (a więc wszystkie z wyjątkiem Filii nr: 7, 8, 13 i 34) prowadzą akcję promocyjną. Na czym polega całe przedsięwzięcie? Rodzice czy opiekunowie prawni, którzy zapiszą do Biblioteki dziecko w wieku od 3 do 6 roku życia, otrzymają specjalne „wyprawki czytelnicze” – książkę „Pierwsze czytanki dla …”, poradnik dla rodziców „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” oraz Karty Małego Czytelnika z miejscem na naklejki. Wszystko ładnie wydane, w atrakcyjnej dla dzieci formie, z pewnością zachęci najmłodszych do spędzania czasu na nauce czytania i słuchaniu czytających im starszych. Posiadacz Karty Małego Czytelnika, który podczas wizyty w Bibliotece wypożyczy przynajmniej jedną książkę, otrzyma naklejkę. Po zebraniu kompletu (10 naklejek) otrzyma pamiątkowy Dyplom Małego Czytelnika. Prosimy wziąć pod uwagę, iż liczba Wyprawek Czytelniczych jest ograniczona i, choć bardzo byśmy chcieli, nie możemy obdarować nimi wszystkich zainteresowanych.

plakat promujący

Niedorośli/Dorośli to projekt spotkań i warsztatów, który mogliśmy wcielić w życie dzięki otrzymaniu dotacji ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu „Partnerstwo dla książki 2019”.
Nasz projekt opiera się na promocji działalności Biblioteki jako miejsca przyjaznego całym pokoleniom – dziadkom, rodzicom, dzieciom, wnukom… Poprzez organizację ciekawych i wartościowych spotkań czy warsztatów chcemy zachęcić rodziny do wspólnego spędzania czasu w Bibliotece.
W ramach projektu Niedorośli/Dorośli zapraszamy na prezentację zapowiedzi małych wydawnictw dziecięcych. Podczas spotkania „Co knują wydawcy?”, w którym udział mogą wziąć wszyscy zainteresowani tematem, przedstawiciele wydawnictw Dwie Siostry, Ezop, Muchomor i Wydawnictwo Literackie zaprezentują jesienne premiery oraz oryginalne wydania planowanych tytułów. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, a uczestnicy otrzymają materiały promocyjne. Obowiązują mailowe zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Prezentacja odbędzie się 16 września br., o godz. 12.00, w Filii nr 11, przy ul. Grażyńskiego 47.

rzuc planszowke w obieg

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach przystąpiła do udziału w europejskim projekcie URBACT III, poświęconym przemianom miast. Udział w nim bierze kilka europejskich miast, wśród których Katowice prowadzą działania w ramach programu Playful Paradigm, a które skupione są wokół gier.
Jedną z propozycji naszej Biblioteki jest wymiana gier Rzuć planszówkę w obieg! W 2019 roku wymiana odbędzie się trzykrotnie, w Filii nr 17 przy ul. Krzyżowej 1, w soboty – 8 czerwca, 14 września i 14 grudnia, wszystkie w godzinach 11.00-13.00. Wymieniać będzie można planszówki, karcianki, puzzle czy podręczniki do RPGów. Do udziału w imprezie zapraszamy wszystkich graczy, pamiętajcie jednak, że tym nieletnim muszą towarzyszyć osoby dorosłe. Udział w wymianie jest bezpłatny.