plener

Jeśli myślicie, że biblioteka to wyłącznie budynek, i tylko Wy możecie przyjść do biblioteki, to jesteście w wielkim błędzie! Czerwiec to czas imprez plenerowych i festynów, i jest to ten moment, kiedy to biblioteka wychodzi do Was! ;-)

Na półmetku roku spotkacie nas w wielu miejscach w mieście. Szykujemy dla Was kiermasze z książkami z antykwariatu, zabawy dla dzieci, quizy, zagadki i konkursy z nagrodami. Zerknijcie na rozpiskę, może zechcecie towarzyszyć nam w którejś z imprez pod chmurką? :-)

spacery

Dzięki otrzymaniu dofinansowania w Zielonym Budżecie miasta Katowice, nasza Biblioteka może zorganizować ekologiczne, „zielone” spacery edukacyjne. Już w czerwcu odbędą się trzy, realizowane w ramach projektu Poznaję zielone Katowice – wiedza podstawą dbałości o przyrodę w mieście.

Przewodnikiem pierwszego spaceru, będzie Jacek Karczewski – przyrodnik i aktywista, autor audycji radiowych poświęconych przyrodzie, autor książek ornitologicznych, m.in. Zobacz ptaka. Opowieści po drodze czy Noc sów. Opowieści z lasu, pomysłodawca kampanii społecznych m.in. Bądź na pTAK!, Nie będzie ptaków – nie będzie śpiewania! czy Ptak też człowiek. Spacer o charakterze ornitologicznym odbędzie się w poniedziałek, 5 czerwca, na Osiedlu Tysiąclecia. Spotykamy się o godz. 16.00 w Filii nr 14 (ul. Piastów 20), skąd ruszymy dalej. Trasa spaceru owiana jest tajemnicą… ;-) Na to wydarzenie nie są wymagane zapisy.

2023 05 30 f16 kolorowy kapelusznik

Kolejny wiosenny miesiąc w Bibliotece, maj, rozpoczynamy kiermaszami książek antykwarycznych. W czwartek, 4 maja, na Czwartkowe menu 14-tki zaprasza Filia nr 14 – to kiermasz czynny przez cały dzień; w sobotę, 6 maja, Lotny Antykwariat zawita po raz pierwszy do Filii nr 31, natomiast w poniedziałek, 8 maja, odbędzie się tradycyjny kiermasz Złap bakcyla na czytanie! w Filii nr 32. Zaraz po kiermaszach odbędzie się pierwsze w tym miesiącu spotkanie autorskie – do Filii nr 28 w Podlesiu zapraszamy miłośniczki i miłośników twórczości Sabiny Waszut. Autorka powieści Sekretny dom, będącej pierwszym tomem nowego cyklu Matki Rzeszy, spotka się z nami we wtorek, 9 maja. Z kolei 17 maja, w samym środku tygodnia, Filię nr 11 odwiedzi Żaneta Pawlik. Ciesząca się coraz większa popularnością pisarka, promować będzie swoją drugą powieść – Tamarynd.

Musimy również wspomnieć, że to właśnie w maju przypada Dzień Bibliotekarza (8 maja) i odbywa się XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek (8-15 maja), w tym roku pod hasłem Moja, Twoja, nasza Biblioteka! Z tej okazji zapraszamy wszystkie dzieci na imprezy organizowane z rozmachem przez Filię nr 28. W dniach 8 i 10 maja odbędą się dwa spotkania z Mateuszem Świstakiem, jednym z najlepszych opowiadaczy w Polsce. Baśnie na warsztacie to jego autorski projekt, którym podbił serca nie tylko tej najmłodszej publiczności. Z kolei 11 i 12 maja, wspomniana Filia dwudziesta ósma organizuje biblioteczną imprezę plenerową. W programie zaplanowano głośne czytane, konkursy zręcznościowe oraz quizy i zagadki literackie.

Z ogromną radością informujemy, iż nasza Biblioteka otrzymała z Fundacji Lotto dofinansowanie projektu Wojciech Korfanty - śląski Superbohater, w ramach programu "Patroni Roku" 1/2023. Złożony przez nas projekt został pozytywnie zaopiniowany, dzięki czemu otrzymamy na jego realizację ponad 15 tysięcy złotych!

Projekt "Wojciech Korfanty - śląski superBohater" jest nowatorskim pomysłem na tle wielu wydarzeń kulturalnych w mieście. Łączy on w sobie elementy zarówno warsztatowe, regionalne, edukacyjne, jak i żywej lekcji historii. Poprzez spotkania z regionalistami, autorami książek, spacery historyczne i warsztaty chcemy zaakcentować, jak niezwykle ważną postacią był Korfanty nie tylko dla Katowic i Górnego Śląska, ale także dla Polski. Okazją ku temu jest 150. rocznica jego urodzin i to właśnie w rocznicę urodzin Korfantego otrzymaliśmy tę dobrą wiadomość.

niekalendarz plakat A4

Książkowy niekalendarz to nowo powstała inicjatywa czytelnicza, przygotowana przez kolektyw Mamy Projekt, przy graficznej współpracy ze Studiem Sarna; przedsięwzięcie jest częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Niekalendarz to propozycja dla wszystkich młodych (także duchem!), którym potrzebna jest malutka zachęta do odwiedzin w bibliotece, bodziec do sięgnięcia po książkę, coś, co sprawi, że (na nowo?) odkryją radość z czytania. Nasza Biblioteka z ogromną radością włączyła się do akcji! Zależy nam, by team miłośników czytania stale się powiększał, a najbardziej nas cieszy, gdy członkami nieformalnej grupy moli książkowych stają się najmłodsi i młodzi… ;-)

nowe karty as 2023

W lutym 2023 r. wprowadzamy do obiegu nowe Karty Biblioteczne. Kolorowe, wykonane w pięciu wzorach do wyboru, przykuwają wzrok, prawda? Pięknie się prezentują! To karty stworzone z myślą o przyciągnięciu do Biblioteki nowych Czytelników, tych do tej pory jeszcze nie zdecydowanych na ten ważny w życiu krok :-) Od teraz każdy, kto zechce stać się pełnoprawnym Czytelnikiem, może wybrać wzór karty, którą będzie się posługiwał przy wypożyczaniu. Coś nam się wydaje, że będzie trudno wybrać tę jedną konkretną kartę… ;-)

2023 legimi

Mamy dobrą wiadomość dla fanów Legimi – usługa bezpłatnego dostępu do tej e-wypożyczalni wraca! Od lutego 2023 r. znów rozdajemy kody bezpłatnego dostępu.  Tym razem, oprócz e-booków i audiobooków, w ofercie naszej Biblioteki będą również synchrobooki – można wybrać, czy książkę będziecie czytać czy słuchać, a może raz tak, a raz tak ;-)

Dostęp do Legimi możliwy będzie poprzez stronę lub aplikację, którą należy zainstalować na smartfonie, tablecie, komputerze lub e-czytniku, przy czym możliwa jest synchronizacja treści między wybranymi przez Czytelnika urządzeniami. A jest w czym wybierać! W ofercie Legimi znajduje się ok. 163 000 tytułów; jego atutem jest m.in. nieograniczony limit pobierania przez Czytelnika pozycji do czytania lub słuchania. Wiemy, że Legimi to Wasza ulubiona wirtualna wypożyczalnia, więc z radością do niej wracamy.

C2023 lotny antykwariatomiesięczne kiermasze Złap bakcyla na czytanie! w Filii nr 14 na Osiedlu Tysiąclecia pokazują nam, że miłośników książek antykwarycznych stale przybywa. Nasi Czytelnicy znają dobry sposób na spędzenie soboty w bibliotece – aktywne buszowanie wśród kilkuset tytułów przeznaczonych na sprzedaż za jedyne 3 złote. W 2023 roku „bakcylowy” kiermasz przekształca się w Lotny antykwariat i od lutego krążyć będzie z książkami po różnych filiach naszej Biblioteki!

mala ksiazka wielki czlowiek

Po raz kolejny biblioteki w całej Polsce otrzymały od Instytutu Książki pakiety startowe „Mała książka – wielki człowiek”. To wielka, akcja o ogólnopolskim zasięgu, promująca czytelnictwo już od najmłodszych lat człowieka. W sezonie 2022/23 w skład pakietu dla przedszkolaków i najmłodszych czytelników wchodzi książka  „Krasnal w krzywej czapce” autorstwa Wojciecha Widłaka, zilustrowana pięknie przez Aleksandrę Krzanowską, krasnalowa zakładka, imienna karta młodego czytelnika oraz publikacja dla rodziców  „Książką połączeni czyli Mały Czytelnik w bibliotece”. W tym roku dostępna jest również wyprawka czytelnicza w języku ukraińskim! Stworzona z myślą o najmłodszych gościach z Ukrainy, którym również chcemy pokazać jak wspaniałe jest czytanie, zachęcić do częstszego odwiedzania bibliotek.

NBiblioteczka plenerowa w Parku Zadoleiecierpliwie czekaliśmy na pojawienie się naszych nowych biblioteczek plenerowych. Doczekaliśmy się! Realizacja projektu pani Doroty Malejki-Żywicy Zaczytani w katowickich parkach, zgłoszonego przez nią do ósmej edycji Budżetu Obywatelskiego, dobiegła końca na początku lipca. Dzięki wnioskodawczyni oraz głosom mieszkańców oddanym na projekt, miłośnicy czytania w plenerze oraz bookcrossingu mają do dyspozycji kolejne miejsca na mapie Katowic, w których mogą oddawać się swoim pasjom. Biblioteczek jest sześć; stanęły w najpopularniejszych katowickich parkach: Budnioka, Boguckim, Olimpijczyków, 3 Stawy, Kościuszki oraz Zadole.

Wykonane w stylu industrialnym, nasze biblioteczki nawiązują do górniczej historii Katowic – są miniaturowymi wersjami wież szybów kopalnianych. Projekt wizualny oraz wykonanie są dziełem Pracowni rzeźby i ceramiki Smalart. Piękne, dziękujemy! :-)