lato 2021

Lato z Książką? To wakacyjne wydarzenie dla wszystkich młodych miłośników książek w każdej formie. Znajdzie się coś dla tych, którzy dopiero poznali świat liter i słów a także tych, którzy już osiągnęli wyższy poziom zaawansowania w czytaniu i żonglowaniu literami.
Co będziemy robić?
Marzyć, poznawać i odkrywać!
Ile z rzeczy, które robiliśmy, jako trzylatkowie zapadły w naszej pamięci? Co chcieliście wtedy robić? Pamiętacie? A jak jest dzisiaj? Ile się zmieniło od tego czasu? Takie właśnie będzie to lato pełne nowych wyzwań, doświadczeń i odkryć!

Już od czerwca zapraszamy młodych miłośników książek (7-12 lat), do Biblioteki na spotkania z autorami i ilustratorami, opowiadaczami oraz artystami.

Zslonecznikiłoty Słonecznik to nagroda wręczana w plebiscycie Grupy Czas Dzieci instytucjom, które prowadzą najciekawsze i najbardziej wartościowe inicjatywy dla dzieci. Organizatorem plebiscytu jest portal CzasDzieci.pl, który promuje zarówno wydarzenia, jak i instytucje dzieciom przyjazne. W tym roku, po dwuletniej przerwie, Słoneczniki wracają! Więcej o akcji przeczytacie tutaj.

 

Plakat promujący

Wiecie czym jest limeryk?  To krótki, pięciowersowy wierszyk o zabarwieniu humorystycznym, w którym groteska i nonsens są bardzo pożądane. Jego budowa jest ściśle określona, ale bardzo łatwa do przyswojenia – wystarczy przeczytać kilka limeryków, by zrozumieć ich dynamikę.

Jeśli jesteście ciekawi, przeczytajcie kilka limeryków autorstwa Wisławy Szymborskiej:

Plakat konkursowyPakujecie do swojej wakacyjnej walizki książki? Jesteśmy pewni, że tak! Kto jak kto, ale nasi Czytelnicy na pewno nie rezygnują z lektury podczas letnich podróży ;-) A skoro tak, to właśnie dla Was mamy wakacyjny konkurs fotograficzny!

Jeśli chcecie zawalczyć o świetne nagrody – książki i zestawy gadżetów bibliotecznych widocznych na zdjęciu poniżej, koniecznie weźcie udział w konkursie A gdzie Ty czytasz? Wystarczy, że sfotografujecie książkę, komiks lub czytnik w miejscu, w którym latem lubicie oddać się lekturze. Czy to ogródek, molo nad morzem, las czy kawiarnia – pokażcie miejsce, gdzie znikacie dla świata i jesteście tylko Wy i Wasza książka…

Zdjęcia wyślijcie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; czekamy od 10 lipca do 28 sierpnia br.

czytaj zielone

Drodzy Czytelnicy! Z nieskrywaną radością informujemy, że od dziś, tj. 17 czerwca br., nasze czytelnie znów są do Waszej dyspozycji. Jeśli tylko macie ochotę korzystać z księgozbioru na miejscu, znów macie tę możliwość. Znosimy również trzydniową kwarantannę zwracanych książek – od tej chwili, gdy czytelnik zwróci książkę, inni mogą od razu wypożyczyć ją dla siebie.

W dalszym ciągu obowiązuje jednak reżim sanitarny – przekraczając próg biblioteki zdezynfekujcie lub dokładnie umyjcie mydłem ręce (umożliwiamy skorzystanie z toalet), a przez cały pobyt zasłaniajcie nos i usta maseczką. Pamiętajcie o zachowaniu bezpiecznego dystansu społecznego!

2021 04 26 tydzien bibliotek

Przed nami kolejny miesiąc, w którym zapraszamy Was do udziału w spotkaniach autorskich online. Miesiąc niezwykły, bo od 8 do 15 maja świętujemy XVIII Tydzień Bibliotek, pod hasłem Znajdziesz mnie w bibliotece, a od 26 maja do 1 czerwca obchodzimy XX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, którego tegoroczną myślą przewodnią jest Czytamy polskich autorów!

Maj i Tydzień Bibliotek zaczynamy z Filią nr 17, która zachęca dorosłych czytelników do wzięcia udziału w konkursie literackim Biblioteka, to takie miejsce… 

Napiszcie wiersz lub opowiadanie, z biblioteką w roli głównej, i zawalczcie o wspaniałe nagrody! Więcej info w Filii.

spis powszechny

Spisem objęci są mieszkańcy Polski – zarówno Polacy, jak i cudzoziemcy, oraz stali mieszkańcy Polski przebywający w czasie spisu za granicą.

Obowiązkową metodą jest samospis internetowy. Wystarczy wejść na stronę Głównego Urzędu Statystycznego: spis.gov.pl i wypełnić formularz spisowy.

Nie możesz wykonać samospisu internetowego? Zadzwoń na infolinię: 22 279 99 99 i spisz się przez telefon.

Jeśli nie spiszesz się przez internet ani przez telefon, skontaktuje się z Tobą rachmistrz - telefonicznie lub bezpośrednio, aby przeprowadzić spis. Zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. nie możesz odmówić mu przekazania danych.

Legimi zamkniecie

Mamy trzy świetne wiadomości dla miłośników czytania elektronicznego. Pierwsza – mamy jeszcze pulę bezpłatnych marcowych kodów do Legimi! :) Jeśli jesteście zainteresowani, skontaktujcie się z działem Analiz – mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie 322 546 098 wewn. 122.

Druga wiadomość jest taka, że kody Legimi aktywowane w marcu nie wygasają 31 marca, a aktywne są przez 30 dni. Oznacza to, że jeśli dostaniecie kod teraz, lub nawet za kilka dni (do końca marca), będziecie mogli z niego korzystać przez ponad 4 tygodnie :)

Inicjatywa Lokalna to przedsięwzięcie tworzone przez mieszkańców Katowic, we współpracy z Miastem Katowice, a jegoSówka ideą jest realizacja zadań publicznych na rzecz naszej miejskiej społeczności. W tym roku odbywa się już dziewiąta edycja, w ramach której zrealizowanych zostanie 61 projektów spośród 96 zgłoszonych przez mieszkańców (podobnie odbywa się Budżet Obywatelski).

Spośród pozytywnie zaopiniowanych pomysłów, sześć zrealizowanych zostanie na rzecz naszej instytucji. Serdecznie dziękujemy wszystkim wnioskodawcom, którzy pamiętają o nas i każdego roku zgłaszają Bibliotekę do Inicjatywy Lokalnej, aktywnie angażując się później w realizację projektów.

dwanascie

 

Dwanaście sugestii dla wytrawnych Czytelników. Skusicie się? Czytajcie i tagujcie #CzytajDlaOdmiany a w grudniu, gdy już ukończycie wyzwanie nagrodzimy najaktywniejszych Czytelników.

W każdej chwili możecie sięgnąć do wyzwania czytelniczego, a na bibliotecznym fanpage’u w postach z czeleńdżem dzielcie się swoimi opiniami o książkach, które czytacie.