plakat promujący

Drodzy Czytelnicy, notkę o listopadowych wydarzeniach rozpoczniemy informacją o dniach, w których wszystkie nasze filie będą zamknięte. Prócz ustawowo wolnych od pracy 1 i 11 listopada, także w sobotę 2 listopada wszystkie nasze filie będą zamknięte. W pozostałe dni zapraszamy w stałych godzinach otwarcia :) W związku z powyższym, na kiermasz książek antykwarycznych, odbywający się w Filii nr 14 w pierwszą sobotę miesiąca, tym razem zapraszamy w drugą sobotę, tj. 9 listopada. Kiermasz w Filii nr 32, „pierwszoponiedziałkowy”, bez zmian.


W przedostatnim miesiącu roku odbędzie się wyjątkowo dużo spotkań w ramach prowadzonych przez nas cykli. Jeśli jeszcze nie braliście udziału w żadnym spotkaniu spod znaku Mądrego Zwierzęcia, w listopadzie macie okazję wybierać aż spośród czterech! Odwiedzi nas Adam Pluszka – pisarz i tłumacz, redaktor i twórca serii EKO w Wydawnictwie Marginesy. Z pewnością kojarzycie te pięknie wydane książki, poświęcone zwierzętom i roślinom – to właśnie „sprawka” naszego gościa :) Spotkanie z Adamem Pluszką odbędzie się w Filii nr 17, w dn. 8 listopada. Nazajutrz zapraszamy na edukacyjny spacer dendrologiczny po Osiedlu Tysiąclecia. Z rosnącymi na osiedlu drzewami (a jest ich wiele, różnych!) zapozna nas Witold Szwedkowski – założyciel pierwszego w Polsce schroniska dla niechcianych roślin i miejski partyzant ogrodniczy. Zbiórka przedspacerowa w Filii nr 14, punktualnie o 11.00. W drugiej połowie miesiąca odbędzie się, już stacjonarnie w Filii nr 6 na Wełnowcu, spotkanie z dziennikarką Martą Sapałą. To spod jej pióra wyszły książki poświęcone konsumpcjonizmowi: „Mniej. Intymny portret zakupowy Polaków” i „Na marne” i to o nich właśnie, i tematach w nich podjętych, będziemy rozmawiać. Spotkamy się również Marcinem Kostrzyńskim, leśnikiem i byłym myśliwym, aktualnie zajmującym się obroną praw zwierząt. Dzieki niemu poznamy niezwykłe tajemnice przyrody...

konferencja2019 logo

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach już po raz trzeci organizuje konferencję szkoleniową dla bibliotekarzy z woj. śląskiego. W tym roku temat przewodni brzmi literatura/RODZINA/Biblioteka, w związku z czym skoncentrujemy się na literaturze i działaniach kierowanych do dzieci i rodzin. Ideą konferencji jest wyposażenie bibliotekarzy w wiedzę i umiejętności, przydatne do efektywnego wykorzystania literatury podczas pracy z dziećmi do lat trzech oraz z szeroko rozumianymi rodzinami.

Naszymi gośćmi będą autorytety w dziedzinie literatury dla „najnajów”, czyli najmłodszych czytelników, m.in. Małgorzata Swędrowska – wykładowczyni uniwersytecka, twórczyni koncepcji czytania wrażeniowego; Joanna Krzyżanek – autorka popularnych książek dla dzieci, „mama” Cecylki Knedelek, Lamelii Szczęśliwej czy Kury Adeli; Agnieszka Cienciała – właścicielka studia kreatywnego Ambientówka, animatorka sztuki i certyfikowana trenerka Familylab Association. Gościć będziemy także przedstawicieli wydawnictw, wpisujących się w tematykę konferencji – Marię Gosk zajmującą się sprzedażą w Wydawnictwie Bajka, Joannę Walczak – dyrektor wydawniczą Wydawnictwa Debit, Aleksandrę Ruszkowską – dyrektor ds. promocji Wydawnictwa Mamania, Agnieszkę Brzezińską z Grupy Wydawniczej Literatura Inspiruje. Na konferencję składają się zarówno wykłady, jak i prezentacje wydawnictw oraz warsztaty. Warsztaty odbywać się będą równolegle, nie ma zatem możliwości wzięcia udziału we wszystkich – prosimy wybrać jeden.

plakat promujący

Jeszcze wrzesień nie wszedł w drugą dekadę, a my już wiemy, że październik będzie w naszej Bibliotece niezwykle intensywny i wypełniony wydarzeniami. Jak co miesiąc zachęcamy do odwiedzenia naszych kiermaszów, gdzie za bezcen nabyć można przeróżne książki z naszego antykwariatu. Pierwsza sobota miesiąca – Filia nr 14, pierwszy poniedziałek – Filia nr 32. A co jeszcze szykujemy? Już pierwszego października odbędzie się pierwsze spotkanie z nowego cyklu Zdrowie w Bibliotece, a naszym gościem będzie Lidia Machaj, instruktorka jogi hormonalnej i prezeska Stowarzyszenia Medycyny Komplementarnej i Alternatywnej CZTERY PORY ŻYCIA. Spotkanie będzie miało formę wykładu i zajęć praktycznych. Innym spotkaniem o prozdrowotnej tematyce będzie prelekcja Iwony Korlackiej, poświęcona zielarstwu. W ramach cyklu Mądre Zwierzę odwiedzi nas miłośnik ptaków i popularyzator ptasiarstwa w Polsce Marek Pióro. Spotkanie z nim poprzedzone będzie edukacyjnym spacerem przyrodniczym wokół Stawu Maroko na Osiedlu Tysiąclecia. Drugim gościem cyklu będzie Dariusz Gzyra - działacz społeczny, autor książki Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta. Z Czytelnikami-Podróżnikami odbędziemy dalekie wyprawy na Wschodnie Wybrzeże USA, do deszczowej Szkocji czy Maroka, gdzie czas płynie wolniej (to również spotkanie w ramach cyklu Nie-Zwykli). Poznamy kambodżańskie zwyczaje weselne, przekonamy się czy Albania to typowy kraj bałkański oraz damy się porwać do tańca wirującym tureckim derwiszom.

plakat promujący
Szanowni Czytelnicy, serdecznie dziękujemy za wsparcie, jakim obdarzacie naszą Bibliotekę. Dziękujemy pomysłodawcom projektów, które zostały złożone w tegorocznej, szóstej edycji Budżetu Obywatelskiego, jak i wszystkim, którzy zdecydowali oddać swój głos właśnie na biblioteczne projekty. To właśnie dzięki Wam będziemy mogli wzbogacić księgozbiór o nowe książki, komiksy i audiobooki, także te w językach obcych. Zaopatrzymy kąciki dziecięce w nowe meble i akcesoria, zakupimy nowe gry planszowe oraz materiały plastyczne na zajęcia w ramach Laboratorium SZTUKI. Dzięki oddanym w głosowaniu punktom, utworzymy wypożyczalnie gier planszowych w wybranych filiach, uatrakcyjnimy również ofertę spotkań dla czytelników.

Plakat promujący

Stali Czytelnicy wiedzą, że październik to w naszej Bibliotece czas zbierania darów dla zwierząt mieszkających w schronisku. Nie inaczej jest w tym roku – organizujemy trzy akcje dla podopiecznych Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach.

W darach przekazać mogą Państwo na przykład makaron, kaszę, ryż, karmę suchą i mokrą dla psów i kotów, o dużej zawartości mięsa. Potrzebne jest jednak nie tylko jedzenie, ale także środki czyszczące i dezynfekujące, koce i ręczniki.

Plakat promujący

Mamy dobrą wiadomość dla miłośników gier planszowych. Otóż, od 1 września 2019 roku, uruchamiamy w Filii nr 17 wypożyczalnię planszówek :) Teraz Wasze ulubione gry dostępne są nie tylko w filii – możecie cieszyć się nimi we własnym domu, zabrać na wycieczkę lub imprezę ze znajomymi. To tak, jak z naszymi książkami – nie wnikamy w to, dokąd je zabieracie, ale bardzo cieszymy się, że nie pozwalacie im stać zbyt długo na bibliotecznych regałach:)

A co z wypożyczalnią gier? Wypożyczanie jest darmowe (obowiązuje zwrotna kaucja), dozwolone dla wszystkich naszych Czytelników powyżej 13. roku życia. Do Waszej dyspozycji są wszystkie tytuły będące na stanie Filii nr 17. Stan ten można sprawdzić na miejscu i poprzez Katalog OPAC, który już doskonale znacie.
Wypożyczenie niektórych gier planszowych wymaga wpłacenia kaucji 50/100 złotych w zależności od wartości egzemplarza.

mala ksiazka

We wrześniu tego roku biblioteki publiczne w całej Polsce otrzymały z Instytutu Książki zestawy startowe „Mała Książka – Wielki Człowiek”. To zarzewie akcji promującej czytelnictwo wśród przedszkolaków, w której udział bierze także nasza Biblioteka. Od 16 września br. wszystkie filie posiadające oddziały książki dziecięcej (a więc wszystkie z wyjątkiem Filii nr: 7, 8, 13 i 34) prowadzą akcję promocyjną. Na czym polega całe przedsięwzięcie? Rodzice czy opiekunowie prawni, którzy zapiszą do Biblioteki dziecko w wieku od 3 do 6 roku życia, otrzymają specjalne „wyprawki czytelnicze” – książkę „Pierwsze czytanki dla …”, poradnik dla rodziców „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” oraz Karty Małego Czytelnika z miejscem na naklejki. Wszystko ładnie wydane, w atrakcyjnej dla dzieci formie, z pewnością zachęci najmłodszych do spędzania czasu na nauce czytania i słuchaniu czytających im starszych. Posiadacz Karty Małego Czytelnika, który podczas wizyty w Bibliotece wypożyczy przynajmniej jedną książkę, otrzyma naklejkę. Po zebraniu kompletu (10 naklejek) otrzyma pamiątkowy Dyplom Małego Czytelnika. Prosimy wziąć pod uwagę, iż liczba Wyprawek Czytelniczych jest ograniczona i, choć bardzo byśmy chcieli, nie możemy obdarować nimi wszystkich zainteresowanych.

plakat promujący

Niedorośli/Dorośli to projekt spotkań i warsztatów, który mogliśmy wcielić w życie dzięki otrzymaniu dotacji ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu „Partnerstwo dla książki 2019”.
Nasz projekt opiera się na promocji działalności Biblioteki jako miejsca przyjaznego całym pokoleniom – dziadkom, rodzicom, dzieciom, wnukom… Poprzez organizację ciekawych i wartościowych spotkań czy warsztatów chcemy zachęcić rodziny do wspólnego spędzania czasu w Bibliotece.
W ramach projektu Niedorośli/Dorośli zapraszamy na prezentację zapowiedzi małych wydawnictw dziecięcych. Podczas spotkania „Co knują wydawcy?”, w którym udział mogą wziąć wszyscy zainteresowani tematem, przedstawiciele wydawnictw Dwie Siostry, Ezop, Muchomor i Wydawnictwo Literackie zaprezentują jesienne premiery oraz oryginalne wydania planowanych tytułów. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, a uczestnicy otrzymają materiały promocyjne. Obowiązują mailowe zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Prezentacja odbędzie się 16 września br., o godz. 12.00, w Filii nr 11, przy ul. Grażyńskiego 47.

legimi 2

Z początkiem czerwca br. uruchamiamy w naszej Bibliotece opcję skorzystania z dostępu do cyfrowej wypożyczalni Legimi. Platforma ta oferuje możliwość wypożyczania e-książek, które czytać można na komputerze, smartfonie, tablecie lub czytniku.

W ramach programu pilotażowego oferujemy naszym Czytelnikom bezpłatny dostęp do katalogu ebooków, przygotowanego specjalnie z myślą o Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach. Kody uprawniające do zarejestrowania się w Legimi i korzystania z jej zasobów dostępne są w Filiach nr 9, 11, 12, 23 i 28. Z kodów korzystać mogą Czytelnicy także pozostałych filii – wyżej wymienione są jedynie miejscami ich dystrybucji. Każdy kod upoważnia do 30-dniowego, bezpłatnego dostępu do zasobów wirtualnej wypożyczalni.

rzuc planszowke w obieg

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach przystąpiła do udziału w europejskim projekcie URBACT III, poświęconym przemianom miast. Udział w nim bierze kilka europejskich miast, wśród których Katowice prowadzą działania w ramach programu Playful Paradigm, a które skupione są wokół gier.
Jedną z propozycji naszej Biblioteki jest wymiana gier Rzuć planszówkę w obieg! W 2019 roku wymiana odbędzie się trzykrotnie, w Filii nr 17 przy ul. Krzyżowej 1, w soboty – 8 czerwca, 14 września i 14 grudnia, wszystkie w godzinach 11.00-13.00. Wymieniać będzie można planszówki, karcianki, puzzle czy podręczniki do RPGów. Do udziału w imprezie zapraszamy wszystkich graczy, pamiętajcie jednak, że tym nieletnim muszą towarzyszyć osoby dorosłe. Udział w wymianie jest bezpłatny.