Czy zwrPlakat promującyóciliście uwagę, że wakacje sprzyjają kreatywności? A jak najlepiej dać tej kreatywności upust? My wiemy: biorąc udział w konkursach! Tego lata macie do wyboru aż trzy – będzie coś dla miłośników fotografii, czytania przed kamerą i wyznawania uczuć… ;)

Wszystkie nasze konkursy mają wspólną oś – jest nią zbiór ballad Adama Mickiewicza „Ballady i romanse”, który we wrześniu będzie czytany w  całej Polsce podczas jedenastej edycji Narodowego Czytania. Ale nie dajcie się zwieść pozorom i nie zniechęcajcie poważną lekturą – zadbaliśmy o to, by nasze konkursy miały rozrywkowe zabarwienie.
Poznajcie nasze propozycje i koniecznie weźcie udział w zabawie. Czekają nagrody!

2022 07 lato z ksiazka

 

Lato z Książką?
Lato pierwszych miłości, trudnych wyborów, śmiechu, aktywności na dworze aż  do zmierzchu. Na beztroskie spędzanie czasu pomiędzy regałami książek, w odległych galaktykach, na królewskich zamkach, przy zachodzie słońca zapraszamy do miejsca tajemniczego i cudownego tam, gdzie wszystko toczy się trochę wolnej, tak jakby inaczej.

2022 06 literacki przewodnik po katowicach 1

 

Nasza Biblioteka otrzymała w tym roku, w ramach programu Partnerstwo dla Książki 2022, dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na realizację projektu Literacki przewodnik po Katowicach – łączymy pokolenia.

Nasz Literacki przewodnik będzie miał formę międzypokoleniowej gry miejskiej, w której udział wezmą mieszkańcy Katowic i nasi Czytelnicy. Projekt realizować będziemy we współpracy z GoodBooks, z wydawnictwem Marginesy, przy udziale pisarki Anny Kańtoch, autorki powieści Wiosna zaginionych, której akcja rozgrywa się w katowickich dzielnicach Janów i Nikiszowiec. To właśnie ta powieść stanowi główną oś projektu – miejskiej gry, której efektem końcowym stanie się stworzona przez uczestników interaktywna mapa miejsc związanych z akcją książki oraz tych ważnych dla mieszkańców Katowic pod względem kulturalnym. Do udziału w projekcie zapraszamy głównie seniorów oraz uczniów szkół podstawowych, gdyż ideą naszą jest łączenie pokoleń, literacko.

Plakat Empik Go

Ciesząca się wielką popularnością usługa bezpłatnego dostępu do wirtualnej wypożyczalni Legimi, kończy się w naszej Bibliotece w dniu 30 czerwca 2022 r. Miesiąc dłużej – do końca lipca – będą mogli Państwo korzystać z zasobów dwóch innych e-wypożyczalń: IBUK Libra oraz Ebookpoint BIBLIO.

Aby osłodzić literackie pożegnanie, przez cały czerwiec do Państwa dyspozycji dostępne będą w Legimi także audiobooki.

Od lipca, w zamian za wspomniane platformy, udostępniać będziemy bezpłatne kody dostępu do Empik Go. Czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach, chcący otrzymać kod, powinni skontaktować się z Działem Obsługi Sieci i Kontroli Zbiorów (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. / 322 546 098 wew. 122), podać swoje imię i nazwisko oraz numer karty czytelnika. Kody ważne są przez 30 dni od daty ich aktywacji przez Czytelnika.

Pamiętajcie: kody do Empik Go dostępne będą od 1 lipca 2022 r. !

czeski astronauta

„Człowiek nie dostrzega swojego prawdziwego położenia, póki mu tego nie unaocznią przeciwności losu, a wartość rzeczy poznaje dopiero, gdy je utraci”.

Jak wiele wspólnego mogą mieć słowa Robinsona Crusoe z Jakubem Procházką, czeskim wykładowcą astrofizyki i doświadczonym badaczem pyłu kosmicznego z Uniwersytetu Karola w Pradze? Kosmicznie mało, jak i dużo, w zależności od perspektywy. Ale obok historii Procházki trudno przejść obojętnie ze względu na jej mikro i makro wydźwięk.

Rodzice planowali dla niego spokojną, bardziej przyziemną przyszłość w świecie braterskich idei. Ale upadająca z rewolucyjnym hukiem żelazna kurtyna pozbawiła małego Jakuba rodziców, zabrała dotychczasową pozycję, w zamian obdarowując życiem w cieniu klątwy ojca. A jednak to on, Jakub Procházka, Czech o pospolitych personaliach, został wysłany w kosmos, by zbadać Choprę, gazową chmurę. Czy istnieje lepszy sposób na zdystansowanie się od swoich problemów niż wyprawa na pokładzie wahadłowca Jan Hus 1, by zgłębić tajemnice wszechświata?

narodowy program rozwoju czytelnictwaMiło nam poinformować, że Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach kolejny raz otrzymała dofinansowanie w ramach Programu Wieloletniego "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0" Priorytet 1 Poprawa oferty bibliotek publicznych, na zakup i zdalny dostęp do nowości czytelniczych, ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa. Kwota, na jaką opiewa dofinansowanie: 85 437,00 zł.

Termin wykonania zadania: 1 stycznia - 30 listopada 2021 r.

Za tą kwotę 3368 woluminów (średni koszt 23,18) oraz 416 audiobooków (średni koszt 17,66)

srebrna ksiazka plakat

 

W sierpniu ubiegłego roku Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach uruchomiła usługę „Katowicka Srebrna Książka dla Seniora”. Ideą jej jest umożliwienie kontaktu z kulturą czytelnikom, którzy nie mają możliwości osobiście stawić się w bibliotece – seniorom oraz osobom z niepełnosprawnościami. Książki dostarczane są do domów na zamówienie, bezpłatnie, specjalnie oznakowanym „książkobusem”. 

newsletter

 

Z myślą o czytelnikach, którzy zawsze chcą być na bieżąco z wydarzeniami organizowanymi w naszej Bibliotece, stworzyliśmy newsletter. Link rejestracyjny dostępny jest na dole strony, w sekcji „Informacje” oraz na końcu tego artykułu.
By otrzymywać dwa razy w miesiącu aktualności, należy podać w formularzu swoje imię (nazwę) i adres e-mail na który newsletter będzie przesyłany.
Niezbędne jest wyrażenie zgody na jego otrzymywanie oraz na przetwarzanie danych.

agenda 2030 plakat z celami

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach i Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich włączają się w realizację i promocję Celów Zrównoważonego Rozwoju Agenda 2030 ONZ.
Agenda 2030 to plan ratowania świata, który wszystkie państwa członkowskie ONZ zobowiązały się realizować.
Obejmuje ona 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju i 169 powiązanych z nimi zadań zapewniających równowagę pomiędzy trzema aspektami rozwoju.


W realizację celów włączają się biblioteki, w tym Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach, która zapewnia:
- publiczny dostęp do informacji oraz zasobów, które dają ludziom możliwość poprawy życia;
- szkolenia w zakresie nowych umiejętności niezbędnych w edukacji i pracy zawodowej;
- szkolenia rozwijające umiejętności rozumienia i posługiwania się informacją;
- otwarty dostęp w bibliotekach publicznych do informacji o profilaktyce zdrowotnej, pomagających dbać o zdrowie jednostkom i rodzinom;
- dostęp do technologii informacyjno-komunikacyjnych, w tym do szybkiego Internetu;
- neutralną i przyjazną przestrzeń dla wszystkich ludzi, w tym dla grup zagrożonych wykluczeniem społecznym: imigrantom, uchodźcom, mniejszościom, rdzennej ludności oraz osobom niepełnosprawnym;
- publiczne udostępnianie informacji o parlamencie, społeczeństwie obywatelskim i innych instytucjach.