plakat promujący

Wakacje to czas, gdy dzieci przejmują w naszej Bibliotece dowodzenie. I to jak! Akcja Lato z Książką zawsze cieszy się dużą popularnością wśród „młodszej młodzieży”. W tym roku zachęcamy ich do luftowania się i nicnierobienia wraz z nami w upalne lipcowe i sierpniowe dni. Jeśli chcecie znać plan Lata z Książką, zajrzyjcie do artykułu. Z pewnością nie będziecie się nudzić w Bibliotece, już my się postaramy o to, by miejskie lato było fajne J

Prócz Lata z Książką szykujemy dla dzieci kilka innych atrakcji. Jakich?

Filia nr 15 w Giszowcu zaprasza młodych Czytelników w każdą środę do Letniej czytelni, a w czwartki na zajęcia plastyczne I Ty potrafisz! Filia nr 33 w Bogucicach w drugi poniedziałek lipca organizuje spotkanie Klubu Gier Planszowych, a co tydzień, w każdą środę, zajęcia plastyczne W bajkowej krainie. Pierwszego lipca odbędzie się tam również spotkanie z cyklu3B. Bajtel-Bajka-Biblioteka, dla dzieci w wieku od 0 do 3. roku życia i ich rodziców/dziadków/opiekunów. Klub Gier Planszowych organizuje także Filia nr 20 w Dąbrówce Małej.

turniej wiking

Wraz z Wydawnictwem Literatura zapraszamy uczniów szkół podstawowych do wzięcia udziału w dwóch Turniejach Czytelniczych, organizowanych w naszej Bibliotece w październiku. Nad obydwoma Patronat Honorowy obejmuje pisarz Paweł Wakuła, autor książek będących przedmiotem Turniejów.

Pierwszy z nich – Saga o Wikingach – kierowany jest do uczniów klas VI, VII i dotyczyć będzie treści powieści Bjørn – syn burzy. Udział w nim brać będą drużyny złożone z dwóch osób.
Drugi Turniej – Wielcy Podróżnicy – poświęcony będzie książce Jajecznica Kolumba. Opowieści o wielkich podróżnikach, wchodzącej w skład serii A to historia!; udział w nim wezmą uczniowie klas IV i V, zebrani w trzyosobowe zespoły.

2019 lato plakat
Tego lata będziemy luftować swoje myśli, uczyć się nicnierobienia i zażywać książkowej jogi. Odwoływać będziemy się do kultury i tradycji śląskiej, w której to dzieci przebywały na podwórkach przez większość część dnia.
W lipcu i sierpniu zapraszamy do wybranych filii, młodych niedorosłych (7-12 lat) na spotkania ze słowem, warsztaty i zabawy literackie, by wspólnie przebywać na lufcie.

Odkryta na nowo przestrzeń będzie nęciła dotychczasowych użytkowników nowoczesnych technologii, prostotą i kreatywnością. Podczas „luftowania” będziemy uświadamiać, jak ważną rolę odgrywa powietrze, co można robić będąc na powietrzu i jak o to powietrze należy dbać. Podejmiemy działania warsztatowe, które pozwolą na ukierunkowanie tych myśli. Weźmiemy przykład z Dzieci z Bullerbyn, które spędzały na łonie przyrody cały swój czas, wymyślając kreatywne zabawy. Udowodnimy, że kontakt z przyrodą niesie ze sobą pozytywny wpływ na funkcjonowanie i rozwój organizmu, a także oddziałuje na odporność organizmu. Idąc tym tropem chcemy zachęcić młodych do korzystania z dobroci i różnorodności natury.
Naszymi specjalistami od luftu będą: Urszula Palusińska – autorka Brzuchem do góry, Piotr Bielski zajmujący się jogą śmiechu, na nudę warsztatami komiksowymi zaradzi Edyta Bystroń, a kryminalno-detektywistycznie - Marcin Pałasz, Wojciech Grajkowski, któremu natura nie jest obojętna, Teatr Lalki i Aktora ATENEUM, który o Piaskowym wilku wie całkiem sporo. Nie robiąc nic, można wpatrywać się w Niesamowity wszechświat i Brzechwę dzieciom (wystawy udostępnione przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia) oraz Drzewa Piotra Sochy i Wojciecha Grajkowskiego (wystawa udostępniona przez Wydawnictwo Dwie Siostry).

Plakat promujący

 

Czas prędko mija, już za chwilę połowa roku, lato, wakacje… :)  Aura za oknem się zmienia, ale u nas jedno na pewno pozostaje bez zmian – nie rozleniwiamy się, pracujemy pełną parą i szykujemy dla Was mnóstwo atrakcji.
Miesiąc rozpoczynamy poniedziałkowym (3 czerwca) kiermaszem książek antykwarycznych w Filii nr 32. Bywalcom kiermaszu w Filii nr 14 (pierwsze soboty miesiąca) przypominamy, że wyjątkowo teraz nie odbędzie się on. Spowodowane jest to przeprowadzanym w filii skontrum. Więcej informacji tutaj.
A co się u nas wydarzy w czerwcu? Naszymi gośćmi będą znakomici pisarze: Wojciech Dutka – autor powieści „Czerń i Purpura”, opartej na faktach historii miłości esesmana i żydowskiej więźniarki obozu Auschwitz-Birkenau; autorka kryminałów "na serio" – Hanna Greń, autorka kryminałów "z zabarwieniem humorystycznym" – Marta Matyszczak (spotkanie przedpremierowe!) oraz nagradzany za powieść "Skaza" (Kryminalna Piła 2018, Nagroda Wielkiego Kalibru 2019)  – Robert Małecki. Gościć będziemy Marcina Mellera – dziennikarza i prezentera, który promować będzie u nas swoją najnowszą książkę; odwiedzi nas również Daniel Wyszogrodzki, autor antologii „Ale Musicale! Złote stulecie 1918-2018”, dziennikarz muzyczny, tłumacz musicali i autor tekstów piosenek. Kibicujących twórcom lokalnym zapraszamy na spotkanie z Arturem Czekajskim z Murcek, autorem dwóch tomików poezji. Z kolei miłośników ruchu zero waste i życia w zgodzie z naturą z pewnością zainteresuje kolejne spotkanie z cyklu Mądre Zwierzę. W czerwcu naszym gościem będzie Witold Szwedkowski z Miejskiej Partyzantki Ogrodniczej, który opowie o działalności stworzonego przez siebie, pierwszego w Polsce, schroniska dla… roślin. Z kolei czytelnikom chcącym wyeliminować ze swojej codziennej diety chemię, pomoże w tej „rewolucji” Katarzyna Bieg – dietetyk kliniczna.

legimi 2

Z początkiem czerwca br. uruchamiamy w naszej Bibliotece opcję skorzystania z dostępu do cyfrowej wypożyczalni Legimi. Platforma ta oferuje możliwość wypożyczania e-książek, które czytać można na komputerze, smartfonie, tablecie lub czytniku.

W ramach programu pilotażowego oferujemy naszym Czytelnikom bezpłatny dostęp do katalogu ebooków, przygotowanego specjalnie z myślą o Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach. Kody uprawniające do zarejestrowania się w Legimi i korzystania z jej zasobów dostępne są w Filiach nr 9, 11, 12, 23 i 28. Z kodów korzystać mogą Czytelnicy także pozostałych filii – wyżej wymienione są jedynie miejscami ich dystrybucji. Każdy kod upoważnia do 30-dniowego, bezpłatnego dostępu do zasobów wirtualnej wypożyczalni.

rzuc planszowke w obieg

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach przystąpiła do udziału w europejskim projekcie URBACT III, poświęconym przemianom miast. Udział w nim bierze kilka europejskich miast, wśród których Katowice prowadzą działania w ramach programu Playful Paradigm, a które skupione są wokół gier.
Jedną z propozycji naszej Biblioteki jest wymiana gier Rzuć planszówkę w obieg! W 2019 roku wymiana odbędzie się trzykrotnie, w Filii nr 17 przy ul. Krzyżowej 1, w soboty – 8 czerwca, 14 września i 14 grudnia, wszystkie w godzinach 11.00-13.00. Wymieniać będzie można planszówki, karcianki, puzzle czy podręczniki do RPGów. Do udziału w imprezie zapraszamy wszystkich graczy, pamiętajcie jednak, że tym nieletnim muszą towarzyszyć osoby dorosłe. Udział w wymianie jest bezpłatny.

f1 niewidomi czytaja

 

Zapewne nie wszyscy nasi Czytelnicy wiedzą czym jest Oddział Książki Mówionej w śródmiejskiej Filii nr 1. W oddziale tym gromadzimy książki przygotowane specjalnie dla osób niewidomych i niedowidzących, zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dla dorosłych. W naszej ofercie znajdują się kasety magnetofonowe (wbrew pozorom, cieszące się nadal dużą popularnością, głównie wśród osób starszych), audiobooki oraz książki w formacie Larix - do odtwarzania przez urządzenie o nazwie Czytak, którego sama nazwa wskazuje do czego służy ;) "Larixy" można u nas nagrać i odsłuchiwać we własnym Czytaku, można u nas również takie urządzenie wypożyczyć, za drobną kaucją.

bookiet ksiazek

Wraz z nadejściem kwietnia rozpoczynamy w naszej Bibliotece akcję Wiosenny BOOKiet książek. To specjalna akcja dla tych, którzy lubią czytać książki i recenzować je, przygotowana przez nas wspólnie z Wydawnictwem Literatura.
Wiosenny BOOKiet książek odbędzie się w siedmiu naszych filiach (1, 3, 6, 5 Młodzieżowa, 16, 26 i 33) i trwać będzie od 1 kwietnia do 20 czerwca br. W każdej z tych filii, dwudziestu czytelników, którzy dużo i chętnie czytają, mogą otrzymać po jednym egzemplarzu specjalnego dzienniczka. W dzienniczku jest miejsce na własnoręczne wpisanie 24 tytułów przeczytanych książek, wraz z końcową oceną, jaką czytelnik chce danej książce wystawić. Do każdego zestawu dołączony jest arkusik z kolorowymi naklejkami.

madre zwierze biale

W kwietniu rozpoczynamy nowy cykl spotkań pt. Mądre zwierzę, który powstał z myślą o czytelnikach w każdym wieku. Projekt nasz zyskał uznanie w programie Partnerstwo dla Książki 2019, w związku z czym otrzymaliśmy na jego realizację dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Poniżej kilka słów o tym, czym jest cykl Mądre zwierzę i z myślą o kim powstał.
W ramach realizacji projektu Mądre zwierzę planujemy m.in. spotkania autorskie i podróżnicze, warsztaty literacko-artystyczne i edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Naszym celem jest zwiększenie świadomości proekologicznej naszych czytelników, zachęcenie do innego spojrzenia na żyjące z nami i obok nas zwierzęta, zwrócenie uwagi na ważkość dbałości o środowisko, również w wymiarze lokalnym. Współpracować będziemy z instytucjami i stowarzyszeniami proekologicznymi, naukowcami z akademickich ośrodków badawczych, podróżnikami oraz ludźmi pióra, którym bliska jest kwestia ochrony środowiska i styl życia w zgodzie z otaczającym światem. Wszyscy czytelnicy, młodsi i starsi, biorący udział w spotkaniach z cyklu Mądre zwierzę poznają wartościową literaturę tematyczną, która będzie punktem wyjścia do dalszego rozwijania wiedzy związanej z troską o środowisko – a zatem także i o nich samych.

newsletter

Z myślą o czytelnikach, którzy zawsze chcą być na bieżąco z wydarzeniami organizowanymi w naszej Bibliotece, stworzyliśmy newsletter. Link rejestracyjny dostępny jest na dole strony, w sekcji „Informacje” oraz na końcu tego artykułu.
By otrzymywać raz w miesiącu aktualności, należy podać w formularzu swoje imię i adres e-mail na który newsletter będzie przesyłany.
Niezbędne jest wyrażenie zgody na jego otrzymywanie oraz na przetwarzanie danych.