2021 10 20 f3 koncert Serdecznie zapraszamy wszystkich czytelników na październikowe spotkania w naszej Bibliotece. W pierwszej kolejności chcemy zwrócić Waszą uwagę na III Festiwal Góry-Literatura-Biblioteka, którego program dostępny jest tutaj. Gościć będziemy znakomite nazwiska, ale nie tylko festiwalem nasza biblioteka żyje w październiku. Kogo zaprosiliśmy?

Odwiedzą nas ludzie pióra – Katarzyna Droga, Magdalena Majcher, Ewa Bauer, Igor Jarek i Judyta Sosna, Wojciech Widłak, Emilia Kiereś, Piotr Socha, Wojciech Grajkowski, Boguś Janiszewski oraz Justyna Suchecka; podróżnik Mieczysław „Hajer” Bieniek, malarka Varsha Rajput i opowiadacz baśni Mateusz Świstak.

Dla dzieci z Załęża (ale nie tylko dla nich!) aktorzy Teatru Trip przygotują przedstawienie Na tropie zaginionej opowieści, a miłośnicy planszówek, ci w każdym wieku, będą mogli wziąć udział w Kameralnych Wieczorach Gier Planszowych w Murckach. Rodziców najmłodszych dzieci na pewno zainteresuje powrót spotkań z cyklu 3B. Bajtel – Bajka – Biblioteka w Filii nr 32. Trochę starszych, choć wciąż niedorosłych czytelników, zapraszamy z kolei na warsztaty w ramach Kreatywnej Biblioteki w Filii nr 17. Aleksandra Kmiecik wyjaśni, czym jest domowy recykling i jak można dać drugie życie ulubionej koszulce.

2021 10 schroniskoKażdego roku w październiku, trzy z naszych filii prowadzą zbiórki darów dla zwierząt przebywających w schroniskach. Tym razem biblioteczna akcja pomocy bezpańskim kotom i psom znacznie zwiększyła zasięgi – udział w niej bierze 7 filii, a obdarowane zostaną cztery schroniska – katowickie, bytomskie, sosnowieckie i tarnogórskie.

Jeśli chcecie wesprzeć bezpańskich podopiecznych wspomnianych wyżej schronisk, macie ku temu okazję przez cały październik, a nawet i dłużej :) Po konsultacjach z pracownikami schronisk wiemy, czego potrzeba zwierzakom i w jaki sposób możecie pomóc. Poniżej znajduje się lista filii organizujących zbiórki, terminy oraz lista produktów, które przyjmujemy.

2021 10 fglb zbiorczy
Z ogromną przyjemnością zapraszamy do udziału w III Festiwalu Góry-Literatura-Biblioteka organizowanym przez naszą Bibliotekę, a któremu patronuje magazyn Taternik – najstarsze polskie czasopismo sportowe. W tym roku festiwal odbywa się w dniach 4-22 października, po raz kolejny gościć będziemy pasjonatów gór – sportowców, podróżników, ludzi pióra i nauki.

W tej edycji spotkamy się z Mirosławem Bienieckim –  twórcą Biegu Rzeźnika – blisko 80-kilometrowej trasy biegowej w Bieszczadach; Leszkiem Naziemcem – specjalistą w zimowym pływaniu; Dariuszem Sobczakiem – dwukrotnym wicemistrzem Polski w paranarciarstwie alpejskim. Odwiedzą nas również himalaista i uczestnik Zimowej Narodowej Wyprawy na K2 w 2018 roku – Jarosław Botor; autor przewodnika turystycznego Główny Szlak Beskidzki Leszek Piekło; podróżnik Mieczysław „Hajer” Bieniek, pisarka Irena Małysa (przeczytajcie przed spotkaniem jej świetną powieść W cieniu Babiej Góry) Piotr Głowacki z Klubu Wysokogórskiego w Katowicach oraz dr Michał Sobala, przewodnik beskidzki.

sloneczniki

W piątek 10 września, odbyła się w Muzeum Śląskim uroczysta Gala rozdania nagród w plebiscycie Słoneczniki. Naszą Bibliotekę reprezentowała w tym dniu dyrektor Anna Fałat oraz zaprzyjaźnieni czytelnicy. Pod linkiem dostępne są zdjęcia z Gali.
Niezwykle jest nam miło, że doceniono naszą akcję Lato z Książką :) W kategorii Język zostaliśmy wyróżnieni przez jury, a w kategorii Sztuki Wizualne otrzymaliśmy Nagrodę Rodziców! :) Bardzo, bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom, czytelnikom i przyjaciołom Biblioteki za oddane w plebiscycie głosy.
To, że doceniacie naszą pracę i zaangażowanie sprawia, że chce nam się jeszcze więcej i intensywniej działać. Dla Was! Dziękujemy!

Inicjatywa Lokalna to przedsięwzięcie tworzone przez mieszkańców Katowic, we współpracy z Miastem Katowice, a jegoSówka ideą jest realizacja zadań publicznych na rzecz naszej miejskiej społeczności. W tym roku odbywa się już dziewiąta edycja, w ramach której zrealizowanych zostanie 61 projektów spośród 96 zgłoszonych przez mieszkańców (podobnie odbywa się Budżet Obywatelski).

Spośród pozytywnie zaopiniowanych pomysłów, sześć zrealizowanych zostanie na rzecz naszej instytucji. Serdecznie dziękujemy wszystkim wnioskodawcom, którzy pamiętają o nas i każdego roku zgłaszają Bibliotekę do Inicjatywy Lokalnej, aktywnie angażując się później w realizację projektów.

bo 2021 edycja2 plakat 1

Wyczekiwany przez wielu Czytelników powrót Legimi do naszej Biblioteki stał się faktem! Już od dziś, tj. od 2 sierpnia br., możecie ponownie korzystać z zasobów wirtualnej wypożyczalni, przygotowanej dla naszej Biblioteki. Aby otrzymać kod uprawniający do 30-dniowego dostępu do e-booków, wystarczy skontaktować się z Działem Obsługi Sieci - dzwoniąc pod nr tel. 322 546 098 wew. 122 lub mailując na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Pamiętajcie, by podać swoje imię, nazwisko i numer karty czytelnika (co oznacza, że tylko zarejestrowani w naszej Bibliotece Czytelnicy mogą dostać kod).

Ale wielki powrót Legimi to nie wszystko! Możecie również korzystać innych wirtualnych wypożyczalni –  od 1 sierpnia z  Ebookpoint BIBLIO, a od 4 sierpnia – z zasobów IBUK Libra.

srebrna ksiazka plakat

 

W sierpniu ubiegłego roku Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach uruchomiła usługę „Katowicka Srebrna Książka dla Seniora”. Ideą jej jest umożliwienie kontaktu z kulturą czytelnikom, którzy nie mają możliwości osobiście stawić się w bibliotece – seniorom oraz osobom z niepełnosprawnościami. Książki dostarczane są do domów na zamówienie, bezpłatnie, specjalnie oznakowanym „książkobusem”. 

newsletter

 

Z myślą o czytelnikach, którzy zawsze chcą być na bieżąco z wydarzeniami organizowanymi w naszej Bibliotece, stworzyliśmy newsletter. Link rejestracyjny dostępny jest na dole strony, w sekcji „Informacje” oraz na końcu tego artykułu.
By otrzymywać dwa razy w miesiącu aktualności, należy podać w formularzu swoje imię (nazwę) i adres e-mail na który newsletter będzie przesyłany.
Niezbędne jest wyrażenie zgody na jego otrzymywanie oraz na przetwarzanie danych.

agenda 2030 plakat z celami

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach i Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich włączają się w realizację i promocję Celów Zrównoważonego Rozwoju Agenda 2030 ONZ.
Agenda 2030 to plan ratowania świata, który wszystkie państwa członkowskie ONZ zobowiązały się realizować.
Obejmuje ona 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju i 169 powiązanych z nimi zadań zapewniających równowagę pomiędzy trzema aspektami rozwoju.


W realizację celów włączają się biblioteki, w tym Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach, która zapewnia:
- publiczny dostęp do informacji oraz zasobów, które dają ludziom możliwość poprawy życia;
- szkolenia w zakresie nowych umiejętności niezbędnych w edukacji i pracy zawodowej;
- szkolenia rozwijające umiejętności rozumienia i posługiwania się informacją;
- otwarty dostęp w bibliotekach publicznych do informacji o profilaktyce zdrowotnej, pomagających dbać o zdrowie jednostkom i rodzinom;
- dostęp do technologii informacyjno-komunikacyjnych, w tym do szybkiego Internetu;
- neutralną i przyjazną przestrzeń dla wszystkich ludzi, w tym dla grup zagrożonych wykluczeniem społecznym: imigrantom, uchodźcom, mniejszościom, rdzennej ludności oraz osobom niepełnosprawnym;
- publiczne udostępnianie informacji o parlamencie, społeczeństwie obywatelskim i innych instytucjach.

szczepimy sie

 

Kampania Szczepimy się

Na prośbę Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Katowicach przekazujemy materiały, które dotyczą kampanii Szczepimy się.

Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie:
https://www.gov.pl/web/szczepimysie