2021 04 31 tomasz michniewicz 1

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – święto pisarzy, poetów, tłumaczy, redaktorów, korektorów, wydawców i wszystkich tych, którzy z książkami i prawem autorskim mają na co dzień do czynienia. Święto również czytelników, co roku obchodzone w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach hucznie i radośnie. Nie inaczej będzie i tym razem, o czym z przyjemnością Państwu donosimy.

Przygotowania do święta już w naszej bibliotece trwają, a aktywny udział w nich mają… czytelnicy. Tak właśnie Wy! Pamiętacie, że czekamy na Wasze ulubione cytaty?

A to dopiero początek!

 

Czytelnicy odwiedzający 23 kwietnia Filię nr 14 na Osiedlu Tysiąclecia będą mogli wykazać się znajomością tytułów książek w niezwykle podchwytliwej Tytułomanii Wamp Książek. Natomiast ci, którzy zapiszą się do jej sąsiedzkiej filii, nr 25, wezmą udział w akcji Czytelnik na Medal. Każdy pełnoletni, nowo zapisany do Filii 25 czytelnik, otrzyma specjalnie przygotowaną kartę na naklejki. Przy kolejnych wizytach, podczas których czytelnik dokona wypożyczenia, otrzyma jedną naklejkę. Osoby, które uzyskają komplet naklejek, nagrodzone zostaną książką. 

 2021 04 23 cytat

Już niedługo, już za momencik… Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – święto pisarzy, poetów, tłumaczy, redaktorów, korektorów, wydawców i wszystkich tych, którzy z książkami i prawem autorskim mają na co dzień do czynienia. To również święto nasze, czytelników, bo przecież książka bez czytelnika nie ma racji bytu! ;-)

Zachęcam Was do przyłączenia się do świętowania – przyślijcie nam swoje ulubione cytaty, takie, które poprawiają Wam humor, mobilizują do działania, albo zwyczajnie, z jakiegoś powodu, po prostu się Wam podobają.

spis powszechny

Spisem objęci są mieszkańcy Polski – zarówno Polacy, jak i cudzoziemcy, oraz stali mieszkańcy Polski przebywający w czasie spisu za granicą.

Obowiązkową metodą jest samospis internetowy. Wystarczy wejść na stronę Głównego Urzędu Statystycznego: spis.gov.pl i wypełnić formularz spisowy.

Nie możesz wykonać samospisu internetowego? Zadzwoń na infolinię: 22 279 99 99 i spisz się przez telefon.

Jeśli nie spiszesz się przez internet ani przez telefon, skontaktuje się z Tobą rachmistrz - telefonicznie lub bezpośrednio, aby przeprowadzić spis. Zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. nie możesz odmówić mu przekazania danych.

Legimi zamkniecie

Mamy trzy świetne wiadomości dla miłośników czytania elektronicznego. Pierwsza – mamy jeszcze pulę bezpłatnych marcowych kodów do Legimi! :) Jeśli jesteście zainteresowani, skontaktujcie się z działem Analiz – mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie 322 546 098 wewn. 122.

Druga wiadomość jest taka, że kody Legimi aktywowane w marcu nie wygasają 31 marca, a aktywne są przez 30 dni. Oznacza to, że jeśli dostaniecie kod teraz, lub nawet za kilka dni (do końca marca), będziecie mogli z niego korzystać przez ponad 4 tygodnie :)

Plakat promujący

Kwiecień to kolejny miesiąc, kiedy spotykamy się tylko wirtualnie. Tęsknimy za spotkaniami na żywo, w filiach, ale forma online ma także swoje zalety. Najważniejszą jest globalny zasięg i możliwość wracania do tego, co już opublikowaliśmy ;) Zachęcamy Was zatem do przyłączenia się do nas i wzięcia udziału w naszych spotkaniach online. A kogo będziemy gościć?

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci spotkamy się z Justyną Bednarek, autorką bestsellerowych opowieści o kolorowych skarpetkach poszukujących przygód. Spotkanie dedykowane młodym czytelnikom transmitowane będzie 1 kwietnia na profilu Facebook Filii nr 28. 

czytaj dla odmiany okragle

Biblioteczna promocja z przełomu grudnia i stycznia, w ramach której podnieśliśmy limit wypożyczeń książek i audiobooków w jednej filii do 10 sztuk, powraca! Cieszyła się wśród naszych Czytelników wielkim zainteresowaniem, więc pomyśleliśmy, że warto to powtórzyć :)

Ze względu na rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem na Śląsku, chcemy sprawić, by korzystanie z Biblioteki było bezpieczniejsze. Od czwartku, 18 marca br., możecie wypożyczyć aż 10 książek lub audiobooków przy okazji jednej wizyty w filii. To oznacza, że możecie wziąć do domu o pięć książek więcej niż dotychczas, ale również to, że nie musicie odwiedzać kilku filii. Prawdziwa promocja 10 w 1!

Inicjatywa Lokalna to przedsięwzięcie tworzone przez mieszkańców Katowic, we współpracy z Miastem Katowice, a jegoSówka ideą jest realizacja zadań publicznych na rzecz naszej miejskiej społeczności. W tym roku odbywa się już dziewiąta edycja, w ramach której zrealizowanych zostanie 61 projektów spośród 96 zgłoszonych przez mieszkańców (podobnie odbywa się Budżet Obywatelski).

Spośród pozytywnie zaopiniowanych pomysłów, sześć zrealizowanych zostanie na rzecz naszej instytucji. Serdecznie dziękujemy wszystkim wnioskodawcom, którzy pamiętają o nas i każdego roku zgłaszają Bibliotekę do Inicjatywy Lokalnej, aktywnie angażując się później w realizację projektów.

dwanascie

 

Dwanaście sugestii dla wytrawnych Czytelników. Skusicie się? Czytajcie i tagujcie #CzytajDlaOdmiany a w grudniu, gdy już ukończycie wyzwanie nagrodzimy najaktywniejszych Czytelników.

W każdej chwili możecie sięgnąć do wyzwania czytelniczego, a na bibliotecznym fanpage’u w postach z czeleńdżem dzielcie się swoimi opiniami o książkach, które czytacie. 

 

 

srebrna ksiazka plakat

 

W sierpniu ubiegłego roku Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach uruchomiła usługę „Katowicka Srebrna Książka dla Seniora”. Ideą jej jest umożliwienie kontaktu z kulturą czytelnikom, którzy nie mają możliwości osobiście stawić się w bibliotece – seniorom oraz osobom z niepełnosprawnościami. Książki dostarczane są do domów na zamówienie, bezpłatnie, specjalnie oznakowanym „książkobusem”. 

newsletter

 

Z myślą o czytelnikach, którzy zawsze chcą być na bieżąco z wydarzeniami organizowanymi w naszej Bibliotece, stworzyliśmy newsletter. Link rejestracyjny dostępny jest na dole strony, w sekcji „Informacje” oraz na końcu tego artykułu.
By otrzymywać dwa razy w miesiącu aktualności, należy podać w formularzu swoje imię (nazwę) i adres e-mail na który newsletter będzie przesyłany.
Niezbędne jest wyrażenie zgody na jego otrzymywanie oraz na przetwarzanie danych.