wydarzenia dla dorosłychwydarzenia dla dzieciwystawy

Czytelnicy - podróżnicy
Czytaj dla odmiany
Czytanie na dywanie
Laboratorium Sztuki - zajęcia literacko - artystyczne
Klub Gier Planszowych
Biblioteczny Klub Seniora
Wielokulturowy Śląsk

Otwarcie katalogu Opac w nowym oknieotwarcie strony ibuk w nowym oknie

otwarcie strony BIP w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

wydarzenia dla dorosłychwydarzenia dla dzieciwystawy
wydarzenia dla dorosłychwydarzenia dla dzieciwystawy

Otwarcie katalogu Opac w nowym oknieotwarcie strony ibuk w nowym oknie

otwarcie strony BIP w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

Otwarcie katalogu Opac w nowym oknieotwarcie strony ibuk w nowym oknie

otwarcie strony BIP w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

Wejdź do gry. Kultura czytania i twórczego działania w bibliotece - Konferencja

konferencja zaproszenie

W dniach 20-21 października 2017 r. w Miejskim Domu Kultury „Koszutka” Filia „Dąb”, Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach organizuje dwudniową konferencję szkoleniową „Wejdź do gry. Kultura czytania i twórczego działania w bibliotece”, skierowaną do bibliotekarzy z regionu śląskiego, dofinansowaną ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Konferencja będzie okazją do zapoznania się z współczesnymi trendami czytelniczymi i działaniami podejmowanymi w odpowiedzi na nie, dostrzeżenia potencjału tkwiącego w literaturze dla dzieci i młodzieży oraz nabycia kompetencji związanych z wykorzystaniem w pracy bibliotekarza gier planszowych, ponieważ – z racji ich coraz lepszej jakości i korelacji z rynkiem czytelniczym – stały się doskonałym środkiem dydaktycznym i metodą angażowania społeczności lokalnych w działania promujące czytelnictwo.

Udział w konferencji jest bezpłatny.

Celem pierwszego dnia (20 października) konferencji jest zapoznanie się ze współczesnymi trendami czytelniczymi i działaniami podejmowanymi w odpowiedzi na powszechne zwyczaje funkcjonujące w środowisku młodych czytelników. Proponujemy bibliotekarzom spotkania z autorytetami w dziedzinie literatury, praktykami, ludźmi, którzy o książce dla dzieci i młodzieży wiedzą praktycznie wszystko (uwzględniając wiek grupy czytelniczej). Ponadto przygotowaliśmy, we współpracy z zaproszonymi gośćmi, warsztaty i działania animacyjne pozwalające na aktywizowanie poszczególnych grup wiekowych młodych czytelników, zaczynając od wieku 0-3 a kończąc na młodzieży licealnej. Działania zostaną oparte na konkretnych tytułach książkowych i materiałach dydaktycznych, które pozwolą na nabycie nowych umiejętności w pracy bibliotekarza. Chcemy pokazać potencjał, dzięki któremu można wykorzystać literaturę w wyniku swojej niepopularności odrzucaną jako zbyt skomplikowaną, problematyczną i trudną w pracy z młodymi czytelnikami.

Budżet Obywatelski 2018 lista projektów

bo2018Budżet Obywatelski jest inicjatywą, w ramach której mieszkańcy Katowic współdecydują o wydatkach publicznych na kolejny rok – zgłaszają do budżetu propozycje zadań, dbają o promocję swoich pomysłów i w drodze głosowania wybierają te, które zostaną zrealizowane. Aby przedstawić własny projekt lub zagłosować, wystarczy mieć ukończone 16 lat i być zameldowanym (na stałe lub czasowo) w Katowicach.

Mając na względzie rozwój Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach, czytelnicy złożyli do Budżetu Obywatelskiego 2 wnioski o zasięgu ogólnomiejskim i aż 31 wniosków lokalnych. Projekty te dotyczą głównie uzupełnienia księgozbioru nowościami wydawniczymi i audiobookami. Mieszkańcy wnioskowali także o fundusze na modernizację Biblioteki oraz przystosowanie do potrzeb korzystających z niej czytelników. Nie zabrakło również projektów związanych z organizacją spotkań autorskich oraz szeroko rozumianej promocji czytelnictwa w Katowicach (Projekt Czytaj dla Odmiany).

Biblioteczna Sówka o Dniu Głośnego Czytania

Dzień Głośnego czytania

Pierwsza edycja Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania odbyła się w 2001 roku.
Impreza, zainaugurowana przez Polską Izbę Książki, ma na celu propagowanie głośnego czytania dzieciom, nie tylko przez rodziców czy dziadków w domu, ale i w szkołach, przedszkolach. Czytanie na głos stymuluje rozwój dzieci, wzbogaca ich słownictwo oraz rozwija wyobraźnię. Czytelnicze święto obchodzimy co roku 29 września, jednak do głośnego czytania dzieciom zachęcamy przez cały rok. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

Wrzesień w Bibliotece 2017

plakat promujący

Serdecznie zapraszamy we wrześniu do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach. Nadchodzący miesiąc zapowiada się niezwykle ciekawie.


W sobotę 2 września kiermasz książki antykwarycznej wyjątkowo odbędzie się w scenerii plenerowej - podczas Narodowego Czytania w Parku Kościuszki. Oprócz czytania fragmentów Wesela Stanisława Wyspiańskiego przez zaproszonych Gości, podczas Narodowego Czytania, będzie można wziąć udział w warsztatach artystycznych Super folklor, zaszyć się z książką w Czytelni Pod Sówką lub też zbadać twórczość Stanisława Wyspiańskiego oglądając wystawę jego dorobku literackiego.


Bibliotekę w plenerze będzie można również spotkać podczas Dni Dębu, zorganizowanych przy MDK Koszutka, Filia „Dąb”. Załoga filii nr 17 przygotowała na tę okazję strefę małego planszówkowicza, zagadki, quizy i niespodzianki dla dzieci oraz kiermasz książek (Amfiteatr).

Powakacyjne spotkania z podróżą proponuje Małgorzata Kaczor, która opowiadać będzie o ziemi z pogranicza kultur – Autonomii Palestyńskiej. Ponadto odbędzie się kolejne spotkanie z przyjacielem Jerzego Kukuczki Ignacym Nendzą, himalaistą, członkiem Klubu Wysokogórskiego w Katowicach. We wrześniu czeka nas również relacja z podróży do Ugandy - o przygodzie na kontynencie afrykańskim opowie Marcin Kupczak, autor bloga Hanys on tour.


Niewątpliwie nutka dreszczyku pojawi się podczas spotkania z Anną Kańtoch, która opowiadać będzie o swojej najnowszej powieści kryminalnej Wiara.

Październik w Bibliotece 2017

plakat promującyPaździernik to w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach miesiąc obfitujący w wydarzenia.

Rozpoczynamy wernisażem wystawy malarstwa Marii Posłusznej „Dwa światy" oraz spotkaniem ze Śląskiem w tle, którego gośćmi będą publicysta i tłumacz - Aleksander Lubina oraz Ślązak Roku 2006 - Leszek Jęczmyk. Pozostając w tematyce regionalnej, warto wziąć również udział w spotkaniu z Grzegorzem Płonką – wokalistą zespołu Ligocianie i autorem publikacji dotyczących Ligoty i Panewnik. W pierwszy piątek miesiąca zapraszamy na muzyczno-poetycki wernisaż wystawy obrazów Janiny Partyki-Pojęty. Miłośnicy wojaży będą mieli okazję posłuchać dwóch różnych relacji z podróży do Nepalu (Nepal - królestwo wśród chmur, Nepal. Nie tylko Himalaje) , a amatorzy cyklu Wielokulturowy Śląsk porozmawiają z Arturem Jabłońskim – dziennikarzem, wiceprezesem Stowarzyszenia Osób Narodowości Kaszubskiej Kaszёbskô Jednota.

Pola widzenia książki

pola widzeniaPola widzenia książki to projekt czytelniczy Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej, realizowany w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach którego odbywać się będą warsztaty, pokazy i spotkania. Założeniem projektu jest zainteresowanie odbiorców, głównie młodych, sztuką wizualną, muzyką, historią czy architekturą, umiejscawiając jednocześnie literaturę jako oś całej akcji. Do współpracy zaproszone zostały organizacje pozarządowe oraz katowickie instytucje kultury, między innymi Miejska Biblioteka Publiczna.

W kwietniu odbędą się u nas pierwsze warsztaty i spotkania dla dzieci i młodzieży, poświęcone sztuce, podróżom oraz tańcowi.

Smak zdrowia na wakacje - Fundacja Marwit w Bibliotekach 2017

TFundacja Marwit Smak Zdrowiaegorocznej zimy, dzieci uczęszczające na akcję Ferie z Książką brały udział w II edycji programu „Smak zdrowia na ferie zimowe” Fundacji Marwit Smak Zdrowia. Tym razem Fundacja zachęca do wzięcia udziału w letniej edycji – „Smak zdrowia na wakacje”.

Także i teraz chętnie bierzemy udział w programie, ponieważ promocja zdrowego stylu życia dzieci i młodzieży jest dla nas równie istotna jak promocja czytelnictwa i kultury. Współpraca pomiędzy Biblioteką a Fundacją pokazuje, warto łączyć naukę z przyjemnością, ponieważ – jak głosi hasło akcji – wiedza prowadzi do zdrowego stylu życia. Smaczne i zdrowe soki dostarczone przez Fundację Marwit Smak Zdrowia pomagają edukować przez dobre przyzwyczajenia. Naszym dzieciakom akcja bardzo się podoba, teraz już wiedzą, że zdrowe = smaczne.

Ale historia... - Turniej Czytelniczy

 

Plakat promujący

ALE HISTORIA...

Turniej Czytelniczy

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach oraz Wydawnictwo Nasza Księgarnia zapraszają do wzięcia udziału w Turnieju Czytelniczym „Ale historia…”.

Turniej oparty jest o serię powieści Ale historia… Wydawnictwa Nasza Księgarnia, w skład której wchodzą trzy książki autorstwa Grażyny Bąkiewicz: „Mieszko, ty wikingu!”, „Kazimierzu, skąd ta forsa?” oraz „Jadwiga konta Jagiełło”. Organizowany z myślą o uczniach klas 4 i 5 szł podstawowych, turniej pomaga szerzyć ideę nauczania historii Polski w sposób atrakcyjny i ciekawy.

 

Migroteka w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach

migroteka
Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach przystąpiła do projektu Migroteka 2, prowadzonego przez Fundację Polskie Forum Migracyjne (PFM).
Migroteka jest to inicjatywa na rzecz promocji wiedzy o migrantach i uchodźcach.

W ramach współpracy zawartej z Fundacją, Czytelnicy Biblioteki mają bezpłatny dostęp do księgozbioru poświęconego tematyce uchodźctwa, migracji, międzykulturowości, cudzoziemców oraz mniejszości narodowych. Publikacje w językach polskim i angielskim dostępne są w Filii nr 35 (Obcojęzycznej), mieszczącej się przy ul. Słowackiego 20 w Śródmieściu.

Dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - 2016

biblioteka narodowa logoMiło nam poinformować, że Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach kolejny raz otrzymała dofinansowanie w ramach Programu Wieloletniego "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa". Otrzymaliśmy 162.714 złotych, które w całości zostaną przeznaczone na na zakup nowości wydawniczych. 

Aktualizacja: z dotacji z 2016 roku zakupiliśmy 7847 woluminów (średni koszt 20,23) i 242 audiobooki (średni koszt 16,14 zł)

Budżet Obywatelski 2018

bo 2016 mbp

Po raz kolejny mieszkańcy Katowic mają możliwość wzięcia udziału we współdecydowaniu o wydatkach publicznych w mieście. Budżet Obywatelski 2018 wynosi 24 521 598 zł, z czego 21 372 883 zł przeznaczono na zadania lokalne, a 3 148 715 zł na zadania ogólnomiejskie.

Dzięki Państwa wsparciu w latach poprzednich, udało się nam zrealizować większość bibliotecznych projektów – w 2015 roku, dzięki zaangażowaniu naszych Czytelników, otrzymaliśmy ponad 650 tys. zł., w 2016 roku była to kwota 651 550 zł, natomiast w 2017 – 438 tys. zł. Dzięki otrzymanym funduszom wzbogaciliśmy księgozbiór o nowe książki i audiobooki, zakupiliśmy nowoczesny sprzęt multimedialny do dyspozycji czytelników, przeprowadziliśmy drobne remonty, w kilku filiach udało się nam uatrakcyjnić przestrzeń dla najmłodszych czytelników. Kąciki malucha są teraz przytulne i zachęcają do spędzania czasu z bajką w Bibliotece.

Planszówki w F.17

Plakat promującyOd 11 marca w Filii nr 17 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach (ul. Krzyżowa 1, Katowice-Dąb) dostępne są gry planszowe.
W bibliotecznym Centrum Gier Planszowych mamy dostępne tytuły o różnym stopniu zaawansowania, więc wszyscy entuzjaści, zarówno doświadczeni, jak i początkujący w świecie gier, na pewno znajdą coś dla siebie.

Co najważniejsze, by zagrać trzeba być czytelnikiem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach, mieć przy sobie kartę biblioteczną, wskazać interesujący tytuł, zasiąść przy jednym ze stolików i… grać.

Gry dostępne są na miejscu w Filii nr 17, w godzinach pracy Biblioteki, czyli od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 19.00 oraz w soboty od 9.00 do 15.00.

Sponsorzy w 2017 roku

Ta strona używa cookies w celu zarządzania uwierzytelnianiem, nawigacji i innych funkcji. Cookies pomagają też dostosować serwis do potrzeb użytkowników. Użytkownicy tej strony wyrażają zgodę na zapisane plików cookies na swoim urządzeniu.