wydarzenia dla dorosłychwydarzenia dla dzieciwystawy

wydarzenia dla dorosłychwydarzenia dla dzieciwystawy

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach 1945 -2015

początkiMiejska Biblioteka Publiczna w Katowicach powstała z inicjatywy społecznej w 1945 r.
Pierwsza wypożyczalnia była usytuowana przy ul. Mariackiej, skąd wkrótce została przeniesiona do pomieszczeń przy Placu Wolności 9.
Rozwój sieci placówek MBP datuje się od 1949 roku, kiedy to do jedynej wypożyczalni w mieście dołączyły kolejne: w Śródmieściu, Bogucicach, Załężu, Dębie i Ligocie. Powstała także Czytelnia przy ul. Młyńskiej.
W kolejnych latach do sieci wypożyczalni dołączano placówki przejmowane ze zlikwidowanego powiatu Katowice: w Wełnowcu, Ochojcu, Piotrowicach i Panewnikach. W rezultacie przyłączenia Szopienic do miasta Katowice (1960 r.) Miejska Biblioteka Publiczna powiększyła swą sieć o siedem filii: dwie w centrum Szopienic, Janowie, Wilhelminie, Dąbrówce Małej, Borkach i Kolonii Agnieszki Amandy. Rok 1975 to włączenie w sieć MBP placówek z byłego powiatu tyskiego: w Murckach, Kostuchnie i Podlesiu.
W latach 1956–1959 i 1977–1986 Biblioteka działała jako Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna. Po rozłączeniu instytucji, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach przyznano lokal o powierzchni 845 m² w biurowcu przy ul. St. Kossutha 11 na Osiedlu Witosa, gdzie nadal mieści się Dyrekcja Biblioteki.

Dzisiaj Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach, to nowoczesna i aktywna instytucja, dbająca o rozwój oferty kierowanej do mieszkańców miasta, gwarantująca intelektualną rozrywkę i przyjemność kontaktu z książką w 35 filiach.

W 2015 roku Miejska Biblioteka Publiczna obchodziła 70-lecie swojej działalności. Z okazji jubileuszu przygotowaliśmy publikację będącą podsumowaniem 70letniej działalnościBiblioteki oraz film promocyjny.

Film z okazji 70-lecia

Publikacja