wydarzenia dla dorosłychwydarzenia dla dzieciwystawy

wydarzenia dla dorosłychwydarzenia dla dzieciwystawy

otwarcie strony BIP w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

Narodowe Czytanie - "Wesele"

plakat promujący
Narodowe Czytanie

Wesele, Stanisław Wyspiański

2 września 2017, Katowice
13:00 – 18:00

Organizatorzy: Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach, Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek, Fundacja Miasto Literatury.

„Wesele“, najsłynniejszy dramat Stanisława Wyspiańskiego zwyciężył podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji w ramach akcji Narodowe Czytanie 2017. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza“ Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię“ Henryka Sienkiewicza, „Lalkę“ Bolesława Prusa, a w zeszłym roku w całej Polsce i za granicą czytano „Quo vadis“ Henryka Sienkiewicza.

„Wesele“ Wyspiańskiego powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie Wesele zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań Wesela.

Stanisław Wyspiański (1869-1907) – poeta, dramatopisarz, malarz, inscenizator – był jednym z najgenialniejszych polskich artystów. Wybitny przedstawiciel Młodej Polski, zajmował się wieloma dziedzinami sztuki. Uprawiał malarstwo, pisał utwory liryczne i dramatyczne, libretta oper, projektował witraże, meble, a nawet strój dla Lajkonika. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych w podziemiach kościoła oo. Paulinów na Skałce.

Szczegółowy program

od godz. 13.00
Czytanie „Wesela” z zaproszonymi gośćmi

godz. 13.00 – 18.00