wydarzenia dla dorosłychwydarzenia dla dzieciwystawy

wydarzenia dla dorosłychwydarzenia dla dzieciwystawy

Otwarcie katalogu Opac w nowym oknieotwarcie strony ibuk w nowym okniebip logo

W czerwcu w bibliotece (2017)

plakat promujący

Czerwiec to miesiąc plenerowych pikników i festynów, nie rezygnujemy jednak ze spotkań w murach Biblioteki.
Rozpoczynamy kiermaszem książek antykwarycznych w Filii nr 14 – zapraszamy, tradycyjnie, w pierwszą sobotę miesiąca, czyli już 3 czerwca. Niespełna tydzień później, w Filii nr 11, odbędzie się spotkanie z prof. Zbigniewem Kadłubkiem – pisarzem, komparatystą, kierownikiem katedry Literatury Porównawczej UŚ. Spotkanie z profesorem Kadłubkiem będzie piętnastym, i zarazem ostatnim, z cyklu Wielokulturowy Śląsk. Tematem-wisienką natomiast… Ślązacy.
W czerwcu gościć będziemy również, pochodzącego z Chorzowa, Olgierda Łukaszewicza – znakomitego aktora teatralnego, filmowego i radiowego, prezesa Związku Artystów Scen Polskich (ZASP).
Odwiedzi nas również Konrad Kruczkowski, autor wielokrotnie nagradzanego bloga haloziemia.pl oraz książki „Halo Tato. Reportaże o dobrym ojcostwie”. Spotkanie odbędzie się w towarzystwie tłumacza języka migowego, dzięki uprzejmości Śląskiej Jednostki Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomych.
Otwartych na świat zachęcamy do wspólnych wojaży w najdalsze zakątki globu – wraz z Alicją i Januszem Murzynowskimi odbędziemy podróż po gorącej Hiszpanii; dzięki zapalonemu cykliście i podróżnikowi Michałowi Kandeferowi dowiemy się jak podróżuje się rowerem po Syberii, natomiast dr Antoni Winiarski, fizyk i podróżnik, opowie o klejnocie Ameryki Południowej – dalekiej Kolumbii.

Dzieci serdecznie zapraszamy do Filii nr 16 na spotkanie z pisarką Magdą Podbylską. Autorka książek „Tajemnice Świstakowej Polany” oraz „Tajemnice Zatoki Delfinów” poprowadzi… literackie warsztaty polarne.
W ramach współpracy zawiązanej pomiędzy naszą Biblioteką a Śląską Jednostką Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym powstała kolekcja niesamowitych zdjęć zatytułowana „Wyobrażenie”. Wernisaż wystawy odbędzie się 20 czerwca w Filii nr 14, a sama wystawa towarzyszyć będzie Żywej Bibliotece/Human Library Katowice. Będzie to już czwarta edycja tego wydarzenia organizowana przez MBP. Z osobami dyskryminowanymi ze względu na płeć, zainteresowania, orientację czy pochodzenie będzie można spotkać się 21 i 22 czerwca w Filii nr 14, w godz. od 10.00 do 17.00.
Serdecznie zapraszamy do powitania lata wraz z Biblioteką!

Polecane wydarzenia:

• Ślązacy - mniejszość narodowa, etniczna, indygenna?
      Spotkanie z prof. Zbigniewem Kadłubkiem – pisarzem, eseistą, komparatystą, kierownikiem Katedry Literatury Porównawczej Uniwersytetu Śląskiego.
      Cykl: WIELOKULTUROWY ŚLĄSK
      8 czerwca, godz. 17.00
      Filia nr 11, ul. Grażyńskiego 47, Koszutka

• Kolumbia – klejnot Ameryki Południowej.
      Spotkanie z dr. Antonim Winiarskim – fizykiem, podróżnikiem, emerytowanym nauczycielem akademickim Uniwersytetu Śląskiego.
      Cykl: CZYTELNICY-PODRÓŻNICY
      7 czerwca, godz. 17.00
      Filia nr 27, ul. Szarych Szeregów 62, Kostuchna

• Rowerem przez Syberię.
      Relacja Michała Kandefera z rowerowej wyprawy na Syberię.
      Cykl: CZYTELNICY-PODRÓŻNICY
      8 czerwca, godz. 17.00
      Filia nr 20, ul. Strzelców Bytomskich 21, Dąbrówka Mała

• Literackie warsztaty polarne z Magdą Podbylską.
      Warsztaty dla dzieci z autorką książek „Tajemnice Świstakowej Polany” i „Tajemnice Zatoki Delfinów”.
      6 czerwca, godz. 17.00
      Filia nr 16, ul. Wajdy 21, Bogucice

• Seksmisja i inne moje misje.
      Spotkanie z Olgierdem Łukaszewiczem – aktorem teatralnym i filmowym, prezesem ZASP.
      14 czerwca, godz. 17.00
      Filia nr 32, ul. Grzyśki 19 A, Ligota

• Wyobrażenie.
      Wernisaż wystawy zdjęć Śląskiej Jednostki Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym, przygotowana wraz z MBP. Wydarzenie towarzyszące Żywej Bibliotece.
      20 czerwca, godz. 17.00
      Filia nr 14, ul. Piastów 20

• Żywa Biblioteka/Human Library Katowice.
      Możliwość spotkania z osobami dotkniętymi dyskryminacją ze względu na: pochodzenie, zawód, zainteresowania, orientację, poglądy, kolor skóry czy wyznanie. Całe wydarzenie przypomina tradycyjną bibliotekę: Żywe Książki są „wypożyczane” przez gości na półgodzinną rozmowę.
      21, 22 czerwca, godz. 10.00-17.00
      Filia nr 14, ul. Piastów 20 , Os. Tysiąclecia