wydarzenia dla dorosłychwydarzenia dla dzieciwystawy

wydarzenia dla dorosłychwydarzenia dla dzieciwystawy

Żywa Biblioteka/Human Library Katowice 2017

Plakat promujący

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach po raz czwarty zaprasza do wzięcia udziału w Żywej Bibliotece.

Żywa Biblioteka to miejsce w którym każdy ma szansę spotkać osoby dyskryminowane ze względu na swoją przeszłość, zawód, pochodzenie, wyznanie, poglądy, orientację, kolor skóry. Wiemy, że stereotypów nie można obalić w jeden dzień. Wierzymy jednak, że rozmowa z Żywą Książką może być początkiem poszukiwania rzetelnych informacji, a spotkanie autentycznej osoby reprezentującej interesującą nas grupę może pomóc odpowiedzieć na te pytania, których normalnie nie mielibyśmy szansy zadać. Jesteśmy grupą ludzi, którzy mają nadzieję, że kiedyś Żywe Biblioteki nie będą już potrzebne, bo prawa każdego człowieka będą szanowane.

Wśród zaproszonych przez nas „Książek” będzie m.in. muzułmanka, osoba głuchoniewidoma, były alkoholik, były bezdomny, rodzic osoby homoseksualnej, ofiara przemocy domowej, ksiądz, były więzień czy osoba z chorobą afektywną dwubiegunową.

Żywa Biblioteka to projekt, który w niekonwencjonalny sposób przybliża ideę praw człowieka. Akcja ta ma na celu przełamywać stereotypy, oswajać z innością, ma zapobiegać dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu. Ma również przypominać, jak inspirujący i ciekawy jest dialog. Żywa Biblioteka przypomina nam, że „inny” nie znaczy „gorszy” czy „mniej wartościowy”.

Każda z zaproszonych przez nas osób stanowi odrębną historię i każda z nich zgodziła się o tym szczerze opowiedzieć. Nie ma tematów tabu, gdyż takie jest założenie Żywej Biblioteki.

Dwudniowe wydarzenie odbędzie się 21 i 22 czerwca br., w godz. 10.00-17.00, w Filii nr 14 przy ul. Piastów 20 (Os. Tysiąclecia). Wstęp jest wolny. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą poznać historię drugiego człowieka.

Zaproszenie na Żywą Bibliotekę w języku migowym

Sponsorzy w 2017 roku