wydarzenia dla dorosłychwydarzenia dla dzieciwystawy

Lato z Książką - 2017

wydarzenia dla dorosłychwydarzenia dla dzieciwystawy

otwarcie strony BIP w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

W kwietniu w Bibliotece (2017)

plakat promującyKwiecień miesiącem książki!

Kwiecień w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach zapowiada się miesiącem książki – za sprawą Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci (2 kwietnia) oraz Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia).

Dzieci zapraszamy na warsztaty muzyczne prowadzone przez Justynę Bednarek, której debiutancka książka „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” otrzymały Nagrodę Literacką m.st. Warszawy oraz miano Najlepszej Książki Dziecięcej w konkursie „Przecinek i Kropka”. Książka ta została również nominowana do konkursu IBBY 2015. Warsztaty Rośnij razem z książką! W to mi graj! odbędą się 4 kwietnia, w Filii nr 12. Ilość miejsc ograniczona – obowiązują zapisy.
W Filii nr 16 odbędzie się z kolei przedstawienie „Smerfne przygody” w wykonaniu Teatru Blaszany Bębenek. W programie również bajkowe łamigłówki, zabawy i kalambury, a wszystko to 4 kwietnia.

Dorosłych czytelników zapraszamy m.in. na spotkania autorskie. W kwietniu odwiedzą nas zarówno doświadczeni pisarze z bogatym dorobkiem literackim, jak i młodzi debiutanci. W Filii nr 30 gościć będziemy cenionego autora fantasy Andrzeja Pilipiuka - „ojca” Jakuba Wędrowycza; Olga Szmidt opowie o pracy nad biografią „Kownacka. Ta od Plastusia” a Agata Strzałka promować będzie swoją debiutancką powieść „Jeszcze nie zwariowałam (chyba)”. Miłośnicy książek podróżniczych spotkają się z kolei z Piotrem Milewskim, autorem książek „Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia” oraz „Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej”.
Miłośników muzyki zapraszamy do Filii nr 33 na koncert tradycyjnych pieśni wielkopostnych w aranżacji na gitarę akustyczną, w wykonaniu Patryka Filipowicza.
Uczestników Bibliotecznego Klubu Seniora zapraszamy na warsztaty genealogiczne z Górnośląskim Towarzystwem Genealogicznym Silius Radicum.
Tradycyjnie, z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, obchodzonego 23 kwietnia, także i my wyjdziemy do naszych czytelników. W poniedziałek, 24 kwietnia, na Placu Kwiatowym na katowickim Rynku, zorganizujemy happening Głośno o książkach!

Kwiecień zapowiada się niezwykle ciekawie, zaglądajcie do kalendarium i bądźcie na bieżąco!

Polecane wydarzenia :

• Złap bakcyla na czytanie!
      Kiermasz książek antykwarycznych w atrakcyjnych cenach.
      1 kwietnia, godz. 9.00-14.00
      Filia nr 14, ul. Piastów 20

• Rośnij razem z książką! W to mi graj.
      Warsztaty muzyczne z Justyną Bednarek z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. Obowiązują zapisy w filii.
      4 kwietnia, godz. 17.00
      Filia nr 12, ul. Witosa 18 B

• Papa Smerf, Ważniak, Śpioch i anonimowy kot Klakier zapraszają na urodziny Książki.
      Przedstawienie dla dzieci, w wykonaniu artystów z Teatru Blaszany Bębenek. W programie również bajkowe zabawy, łamigłówki i kalambury.
      4 kwietnia, godz. 16.30
      Filia nr 16, ul. Wajdy 21

• Mniejszość niemiecka na Górnym Śląsku.
      Spotkanie z dr. Sebastianem Rosenbaumem, historykiem z IPN w Katowicach.
      Cykl: WIELOKULTUROWY ŚLĄSK
      5 kwietnia, godz. 17.00
      Filia nr 11, ul. Grażyńskiego 47

• Podróż za wschodnią granicę – baśnie Ukrainy, Białorusi i Mołdawii.
      Wernisaż wystawy ilustracji Asi Kowalskiej, studentki katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Wystawa czynna do 29 kwietnia br.
      5 kwietnia, godz. 17.00
      Filia nr 30, ul. Rybnicka 11

• Warsztaty genealogiczne z Górnośląskim Towarzystwem Genealogicznym Silius Radicum.
      Cykl: BIBLIOTECZNY KLUB SENIORA
      Spotkanie wprowadzające – 7 kwietnia, godz. 11.00, Filia nr 25, ul. B. Chrobrego 2
      Warsztaty - 26 kwietnia, godz. 17.00, Filia nr 14, ul. Piastów 20.

• Spotkanie z Andrzejem Pilipiukiem
      – autorem książek fantasy, m.in. serii powieści o Jakubie Wędrowyczu czy cykli Oko Jelenia, Norweski dziennik.
      6 kwietnia, godz. 17.00
      Filia nr 30, ul. Rybnicka 11

• Lamenty duszy i gitary.
      Tradycyjne polskie pieśni wielkopostne w aranżacji na gitarę akustyczną, w wykonaniu Patryka Filipowicza.
      7 kwietnia, godz. 17.00
      Filia nr 33, ul. Ks. Markiefki 44 A

• O powrocie do domu. Spotkanie wokół twórczości Piotra Tenczyka.
      Spotkanie z Piotrem Tenczykiem – poetą, autorem książek „Wiersze o ludziach”, „Poemat o czasie przeżytym” oraz „Odyseja”.
      11 kwietnia, godz. 17.30
      Filia nr 1, ul. Ligonia 7

• Spotkanie z Agatą Strzałką
      – debiutującą pisarką, autorką powieści „Jeszcze nie zwariowałam (chyba)”.
      20 kwietnia, godz. 17.00
      Filia nr 12, ul. Witosa 18 B

• Głośno o książkach!
      Happening czytelniczy z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich – przeczytaj do mikrofonu fragment książki a otrzymasz ją w prezencie od Biblioteki.
      24 kwietnia, godz. 14.00
      Rynek

• Spotkanie z Olgą Szmidt
      – autorką książki „Korespondent Witkacy”, biografii „Kownacka. Ta od Plastusia”, redaktor naczelną portalu Popmoderna.
      25 kwietnia, godz. 17.00
      Filia nr 7, ul. Franciszkańska 25

• Spotkanie z Piotrem Milewskim
      – autorem książek „Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia” oraz „Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej”
      26 kwietnia, godz. 17.00
      Filia nr 20, ul. Strzelców Bytomskich 21

• Kostuchna. Między Piotrowicami, Podlesiem a Murckami.

Spotkanie z prof. Ryszardem Kaczmarkiem i dr. Jakubem Grudniewskim, autorami książki „Kostuchna. Monografia historyczna”.

27 kwietnia, godz. 17.00

Filia nr 27, ul. Szarych Szeregów 62

• Dwa światy braci Jura – malarstwo i fotografia niekonwencjonalna.
      Wystawa malarstwa i fotografii Stanisława i Janusza Jura; czynna od 3 do 30 kwietnia br.
      Filia nr 32, ul. Grzyśki 19 A

Sponsorzy w 2017 roku