wydarzenia dla dorosłychwydarzenia dla dzieciwystawy

wydarzenia dla dorosłychwydarzenia dla dzieciwystawy

otwarcie strony BIP w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 23 kwietnia 2017 r.

plakat promujący

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to czytelnicze święto obchodzone przez UNESCO od 1995 roku. Ma na celu promocję czytelnictwa i edytorstwa. Przypomina o zagadnieniach z zakresu ochrony własności intelektualnej oraz praw autorskich.

23 kwietnia to ważna data dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Na ten dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy.

Pomysł organizacji Dnia Książki i Praw Autorskich zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją, tego dnia w Katalonii obdarowywano kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Z biegiem lat kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach, z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, zachęca do wzięcia udziału w happeningu czytelniczym Głośno o książkach! W poniedziałek, 24 kwietnia, w godz. od 14.00 do 17.00 na Placu Kwiatowym na katowickim Rynku, będziemy czekać na Państwa z kramem pełnym książek. Wszyscy, którzy odważą się przeczytać do mikrofonu fragment wybranej przez siebie książki (a będzie z czego wybierać!), otrzymają tę książkę od Biblioteki w prezencie.
Zapraszamy wszystkich do zabawy!

A tak to wyglądało w zeszłym roku

Sponsorzy w 2017 roku