wydarzenia dla dorosłychwydarzenia dla dzieciwystawy

Nie-zwykli
Czytanie na dywanie
Biblioteczny Klub Seniora
Wielokulturowy Śląsk
Czytaj dla odmiany
Klub Gier Planszowych
Laboratorium Sztuki - zajęcia literacko - artystyczne
Czytelnicy - podróżnicy

Otwarcie katalogu Opac w nowym oknieotwarcie strony ibuk w nowym okniebip logo

otwarcie strony urzędu miasta w nowym oknieskup

wydarzenia dla dorosłychwydarzenia dla dzieciwystawy
wydarzenia dla dorosłychwydarzenia dla dzieciwystawy

Otwarcie katalogu Opac w nowym oknieotwarcie strony ibuk w nowym okniebip logo

otwarcie strony urzędu miasta w nowym oknieskup

Otwarcie katalogu Opac w nowym oknieotwarcie strony ibuk w nowym okniebip logo

otwarcie strony urzędu miasta w nowym oknieskup

Październik w Bibliotece 2017

plakat promującyPaździernik to w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach miesiąc obfitujący w wydarzenia.

Rozpoczynamy wernisażem wystawy malarstwa Marii Posłusznej „Dwa światy" oraz spotkaniem ze Śląskiem w tle, którego gośćmi będą publicysta i tłumacz - Aleksander Lubina oraz Ślązak Roku 2006 - Leszek Jęczmyk. Pozostając w tematyce regionalnej, warto wziąć również udział w spotkaniu z Grzegorzem Płonką – wokalistą zespołu Ligocianie i autorem publikacji dotyczących Ligoty i Panewnik. W pierwszy piątek miesiąca zapraszamy na muzyczno-poetycki wernisaż wystawy obrazów Janiny Partyki-Pojęty. Miłośnicy wojaży będą mieli okazję posłuchać dwóch różnych relacji z podróży do Nepalu (Nepal - królestwo wśród chmur, Nepal. Nie tylko Himalaje) , a amatorzy cyklu Wielokulturowy Śląsk porozmawiają z Arturem Jabłońskim – dziennikarzem, wiceprezesem Stowarzyszenia Osób Narodowości Kaszubskiej Kaszёbskô Jednota.

Wejdź do gry. Kultura czytania i twórczego działania w bibliotece - Konferencja

konferencja zaproszenie

W dniach 20-21 października 2017 r. w Miejskim Domu Kultury „Koszutka” Filia „Dąb”, Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach organizuje dwudniową konferencję szkoleniową „Wejdź do gry. Kultura czytania i twórczego działania w bibliotece”, skierowaną do bibliotekarzy z regionu śląskiego, dofinansowaną ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Konferencja będzie okazją do zapoznania się z współczesnymi trendami czytelniczymi i działaniami podejmowanymi w odpowiedzi na nie, dostrzeżenia potencjału tkwiącego w literaturze dla dzieci i młodzieży oraz nabycia kompetencji związanych z wykorzystaniem w pracy bibliotekarza gier planszowych, ponieważ – z racji ich coraz lepszej jakości i korelacji z rynkiem czytelniczym – stały się doskonałym środkiem dydaktycznym i metodą angażowania społeczności lokalnych w działania promujące czytelnictwo.

Udział w konferencji jest bezpłatny.

Celem pierwszego dnia (20 października) konferencji jest zapoznanie się ze współczesnymi trendami czytelniczymi i działaniami podejmowanymi w odpowiedzi na powszechne zwyczaje funkcjonujące w środowisku młodych czytelników. Proponujemy bibliotekarzom spotkania z autorytetami w dziedzinie literatury, praktykami, ludźmi, którzy o książce dla dzieci i młodzieży wiedzą praktycznie wszystko (uwzględniając wiek grupy czytelniczej). Ponadto przygotowaliśmy, we współpracy z zaproszonymi gośćmi, warsztaty i działania animacyjne pozwalające na aktywizowanie poszczególnych grup wiekowych młodych czytelników, zaczynając od wieku 0-3 a kończąc na młodzieży licealnej. Działania zostaną oparte na konkretnych tytułach książkowych i materiałach dydaktycznych, które pozwolą na nabycie nowych umiejętności w pracy bibliotekarza. Chcemy pokazać potencjał, dzięki któremu można wykorzystać literaturę w wyniku swojej niepopularności odrzucaną jako zbyt skomplikowaną, problematyczną i trudną w pracy z młodymi czytelnikami.

XX Wampiriada

wampiriada 2017

To już dwudziesta Wampiriada organizowana przez RCKiK w Katowicach. Celem Wampiriady jest promowanie oddawania krwi wśród studentów i mieszkańców miast, a także promowanie krwiodawstwa oraz rozszerzenie grona honorowych dawców krwi. Krew w wielu przypadkach jest jedynym ratunkiem zagrożonego życia. Pomimo ogromnego postępu medycyny dotąd nie udało się wytworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew. Gdy jest potrzebna, można polegać tylko i wyłącznie na dawcach, którzy bezinteresownie i dobrowolnie ją oddają.
W ten wyjątkowy dzień pracownicy oraz wolontariusze Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach będą zachęcać do oddawania krwi:


XX Wampiriada: 25 października (środa)
w godz. 10.00- 17.00
przy Galerii Katowickiej

Listopad w Bibliotece 2017

plakat promującyJesień, nawet jeśli zdarzają się dni deszczowe i ponure, wcale nie musi być nieprzyjemna.
W naszej Bibliotece robimy wszystko, by umilić Wam coraz dłuższe wieczory. Listopad rozpoczynamy kiermaszem książek antykwarycznych, tradycyjnie w pierwszą sobotę miesiąca
w Filii nr 14. Od tego miesiąca startujemy z drugim kiermaszem – odbywać się będzie w pierwsze poniedziałki w Filii nr 32, w godzinach otwarcia.
W ramach cyklu Wielokulturowy Śląsk odbędzie się spotkanie z dr. hab. Janem Szturcem, poświęcone 500-leciu Reformacji na Śląsku, natomiast z okazji 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości w Filii nr 32 odbędzie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru Fermata, pod dyrekcją Magdaleny Pilarczyk. W Filii nr 16 odbędzie się natomiast spotkanie muzyczno-poetyckie Tischner po góralsku, z okazji 20. rocznicy wydania Filozofii po góralsku.

Nakarm psiaka i kociaka

zbiorka dla zwierzakowStali czytelnicy wiedzą, że nasza Biblioteka chętnie angażuje się w pomoc zwierzętom.
W tym miesiącu miłośników czworonogów, ludzi, którym nie jest obojętny los niechcianych zwierząt, prosimy o pomoc w zbiórce darów dla podopiecznych katowickiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt.
Psy i koty zamieszkujące schronisko bardzo ucieszą się z suchej karmy, kasz, makaronów, ryżu. Potrzebne jest jednak nie tylko jedzenie, ale również środki czyszczące i dezynfekujące oraz koce, materiały do wykładania posłań czy ręczniki.
Dary dla zwierzaków przynosić można do 30 października br. do dwóch naszych filii:
- Filii nr 11, przy ul. Grażyńskiego 47 (Koszutka)
- Filii nr 31, przy ul. Marcinkowskiego 13 (Zawodzie)

Budżet Obywatelski w Bibliotece (wyniki głosowania)

bo2018

Z końcem września ogłoszono wyniki głosowania na projekty katowickiego Budżetu Obywatelskiego. Dzięki Państwa głosom, w kolejnym roku, będziemy mogli wzbogacić zbiory biblioteczne o nowości wydawnicze, zarówno w formie książek drukowanych, jak i coraz popularniejszych audiobooków. Państwa głosy pomogą nam również dofinansować organizację spotkań autorskich i działań proczytelniczych, a także doposażyć niektóre z filii w sprzęt multimedialny, komputery i zadbać o estetykę pomieszczeń, z których Państwo – podczas wizyty w Bibliotece – korzystają.

Pola widzenia książki

pola widzeniaPola widzenia książki to projekt czytelniczy Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej, realizowany w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach którego odbywać się będą warsztaty, pokazy i spotkania. Założeniem projektu jest zainteresowanie odbiorców, głównie młodych, sztuką wizualną, muzyką, historią czy architekturą, umiejscawiając jednocześnie literaturę jako oś całej akcji. Do współpracy zaproszone zostały organizacje pozarządowe oraz katowickie instytucje kultury, między innymi Miejska Biblioteka Publiczna.

W kwietniu odbędą się u nas pierwsze warsztaty i spotkania dla dzieci i młodzieży, poświęcone sztuce, podróżom oraz tańcowi.

Migroteka w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach

migroteka
Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach przystąpiła do projektu Migroteka 2, prowadzonego przez Fundację Polskie Forum Migracyjne (PFM).
Migroteka jest to inicjatywa na rzecz promocji wiedzy o migrantach i uchodźcach.

W ramach współpracy zawartej z Fundacją, Czytelnicy Biblioteki mają bezpłatny dostęp do księgozbioru poświęconego tematyce uchodźctwa, migracji, międzykulturowości, cudzoziemców oraz mniejszości narodowych. Publikacje w językach polskim i angielskim dostępne są w Filii nr 35 (Obcojęzycznej), mieszczącej się przy ul. Słowackiego 20 w Śródmieściu.

Dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - 2016

biblioteka narodowa logoMiło nam poinformować, że Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach kolejny raz otrzymała dofinansowanie w ramach Programu Wieloletniego "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa". Otrzymaliśmy 162.714 złotych, które w całości zostaną przeznaczone na na zakup nowości wydawniczych. 

Aktualizacja: z dotacji z 2016 roku zakupiliśmy 7847 woluminów (średni koszt 20,23) i 242 audiobooki (średni koszt 16,14 zł)

Planszówki w F.17

Plakat promującyOd 11 marca w Filii nr 17 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach (ul. Krzyżowa 1, Katowice-Dąb) dostępne są gry planszowe.
W bibliotecznym Centrum Gier Planszowych mamy dostępne tytuły o różnym stopniu zaawansowania, więc wszyscy entuzjaści, zarówno doświadczeni, jak i początkujący w świecie gier, na pewno znajdą coś dla siebie.

Co najważniejsze, by zagrać trzeba być czytelnikiem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach, mieć przy sobie kartę biblioteczną, wskazać interesujący tytuł, zasiąść przy jednym ze stolików i… grać.

Gry dostępne są na miejscu w Filii nr 17, w godzinach pracy Biblioteki, czyli od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 19.00 oraz w soboty od 9.00 do 15.00.

Ibuk Libra

Bezpłatna czytelnia online dla czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach!

Lubisz nowinki technologiczne? Czytasz na tablecie, czytniku, komórce? Cenisz sobie wygodę i mobilność? Jeśli tak, to mamy coś dla Ciebie!

ibuk logo poziom

Latający Fenix

fenix 33Zapraszamy do skorzystania z mobilnego zbioru literatury science fiction i fantasy. 
Podstawę zbioru stanowią numery czasopisma „Fenix”, w którym znajduje się wiele - często unikatowych - opowiadań znanych autorów. Wśród nich są Maja Lidia Kossakowska, George R.R. Martin, Andrzej Pilipiuk, Jacek Piekara, Mike Resnick i dziesiątki innych.

 

 

 

Sponsorzy w 2017 roku

Ta strona używa cookies w celu zarządzania uwierzytelnianiem, nawigacji i innych funkcji. Cookies pomagają też dostosować serwis do potrzeb użytkowników. Użytkownicy tej strony wyrażają zgodę na zapisane plików cookies na swoim urządzeniu.